• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytomskie muzea i galerie sztuki znów otwarte

Bytomskie muzea i galerie sztuki znów otwarte

5 Lutego 2021

Muzeum Górnośląskie przygotowało między innymi wystawę prac charyzmatycznego artysty Stanisława Szukalskiego, w Kronice prezentowany jest najnowsza wystawa pod tytułem „Życie ludzi”, a w bytomskich galeriach ciekawe ekspozycje.

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego mogą być otwarte w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym jedną osobę na 15 m2. We wtorek 2 lutego (w poniedziałki muzea są nieczynne) zostały otwarte ekspozycje dla zwiedzających w Muzeum Górnośląskim. - Wszystko w reżimie sanitarnym, z zachowaniem dystansu oraz przestrzeganiem norm higienicznych, obowiązujących w czasie pandemii. Ilość osób jest dostosowana nie tylko do rozmiarów sal ekspozycyjnych, ale bierzemy pod uwagę także miejsca użyteczności wspólnej, które poddawane są bieżącej, ciągłej dezynfekcji - mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Interesuje się nim Di Caprio

Otwarte podczas pandemii wystawy, do tej pory dostępne tylko online, doczekały się już pierwszych muzealnych gości.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy gościć zwiedzających, tym bardziej, że otwarliśmy kilka ekspozycji, które udostępnione zostały jedynie on-line, a nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z eksponatem - przekonuje Iwona Mohl.

Oferta Muzeum jest bardzo bogata, między innymi wystawa prac charyzmatycznego artysty Stanisława Szukalskiego. Niepokorny twórca, przekraczający granice wyobraźni, jest bohaterem filmu dokumentalnego, którego współproducentem był Leonardo Di Caprio. Na ekspozycji znalazły się prace artysty z największej kolekcji jego dzieł w Polsce, którą posiada bytomskie Muzeum. Zwiedzający mogą również oglądać wystawę archeologiczną, archiwalne afisze, wystawę "Pomiędzy magią a religią", ekspozycję śląskich betlejek. To wystawy czasowe. Na zwiedzających czekają także ekspozycje stałe : przyrodnicza, etnograficzna i Galeria Malarstwa Polskiego.

Praca Stanisława Szukalskiego

Od haftu do chleba

W Centrum Sztuki Współczesnej Kronika od dzisiaj można oglądać wystawę „Życie ludzi”.

To duży projekt, który stanowi opowieść o człowieku i jego kulturze z perspektywy badacza ludzkiej cywilizacji, niczym z programów przyrodniczych czy publikacji naukowych. Wystawa opowiada o życiu ludzi porównując je do życia owadów społecznych, czyli o tym, jak przenosimy pewne zachowania, relacje, odniesienia ze świata przyrody do świata człowieka. Przygotowaliśmy 17 prac wykonanych w różnych technikach, od haftu do stworzonych z... pieczywa. Wystawa jest prezentowana online, ale stworzona została specjalna scenografia, przestrzeń i prezentuje się wyjątkowo, kiedy ogląda się ją na żywo - zaznacza dyrektor programowa Agata Cukierska.

 Wystawa Życie Ludzi

Festiwalowe prace

Od 1 lutego otwarta jest galeria Art Blaut Academy, znajdująca się przy ul. Dworcowej 36. W placówce prezentowane są obrazy i grafiki Daryi Hancharovej, młodej białoruskiej artystki, która w swoich pracach pokazuje niekończące się zmiany zachodzące w ludzkiej osobowości. Można również odwiedzić wystawę znajdującą się w Pracowni Stalowe Anioły. - Wcześniej też byliśmy otwarci ze względu na to, że prowadzimy pracownię, a nie typową galerię sztuki, ale przed 1 lutym zwiedzający musieli wcześniej ustalić telefonicznie termin swojej wizyty. Teraz nie trzeba już tego robić. W naszej galerii znajduje się część prac, które otrzymaliśmy pod koniec ubiegłego roku w ramach XXI Festiwalu Sztuki Wysokiej - tłumaczy Magdalena Tomal-Wichrowska z Pracowni Stalowe Anioły.

Przygotowania do wernisażu

Wkrótce zostanie otwarta SqArt Gallery, mieszcząca się na terenie dawnych Zakładów Odzieżowych przy ul. Wrocławskiej 32/34. - Pandemia sprawiła, że musieliśmy zamknąć galerię i wykorzystaliśmy ten czas na remont pomieszczeń. Przygotowujemy się do wernisażu artystyki Anny Żyły. Wystawę będzie można oglądać od 3 marca - mówi Olgierd Lizoń, właściciel SqArt Gallery.

Bytomskie muzea i galerie sztuki znów otwarte (12) Bytomskie muzea i galerie sztuki znów otwarte  (12)
10

Bytomskie muzea i galerie sztuki znów otwarte

Bytomskie muzea i galerie sztuki znów otwarte

Podobne wiadomości:

do góry