• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytomska walizka wspomnień

Bytomska walizka wspomnień

19 Czerwca 2018
Jak uczyć o Holokauście? Jak przekazywać wiedzę o wielowiekowej obecności Żydów w Polsce? Pomocą służą organizacje będące strażnikami pamięci i płaszczyzną dialogu polsko-żydowskiego. Jedną z nich jest Fundacja Shalom, która zaprosiła młodzież do udziału w niezwykłym projekcie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego zostali laureatami IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Na wspólnej ziemi” organizowanego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i pod patronatem naukowym: Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Młodzi bytomianie: Agnieszka Kubik, Bartosz Łukasik, Adam Stefaniak, Joanna Krzymińska, Wiktoria Sarna i Sebastian Zimoląg zostali nagrodzeni za pracę „Bytomska walizka wspomnień”, czyli co wiąże Bytom z Kindertransportami i akcją wysiedleńczą w 1938 r. Nie bez powodu siódmoklasiści wybrali ten temat. W roku mija bowiem 80. rocznica tych wydarzeń.

W swojej pracy zgromadzili materiały dotyczące wywozu przed wojną dzieci żydowskich do Wielkiej Brytanii. Podczas swoich historycznych eksploracji i badań odnaleźli m.in. wspomnienia bytomianina, który jako dziecko uratował się dzięki Kindertransportom. Do „Bytomskiej walizki wspomnień” spakowali, oprócz monografii historycznej, przedmioty, które przed laty zabierały dzieci emigrujące w nieznany świat, album z fotografiami, który stał się ważnym dokumentem oraz listy do bliskich.

Uczniowie pracowali pod kierunkiem Izabeli Kuhnel, edukatorki Holokaustu oraz Mirosławy Swiers nauczycielki języka polskiego. Warto dodać, że jest to już trzecie wyróżnienie uczniów SP nr 46 w konkursie „Na wspólnej ziemi”.
do góry