• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytomianie z Paszportami „Polityki”

Bytomianie z Paszportami „Polityki”

19 Stycznia 2022

Pochodzący z Bytomia Dominik Strycharski, kompozytor, wokalista i performer oraz Tomasz Konrad Ostafin zajmujący się wizualizacjami architektonicznymi 3D, są laureatami tegorocznych Paszportów „Polityki”, jednych z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury.

Przyznane po raz  29. nagrody trafiły do twórców w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Dominik Strycharski w koszulce z herbem Bytomia, fot.

Z Bytomiem na piersi

W kategorii teatr wyróżnienie otrzymał Dominik Strycharski, który na gali wręczenia nagród podkreślił swoje przywiązanie do rodzinnego miasta pojawiając się w koszulce z herbem naszego miasta.

 

Urodzony w Bytomiu kompozytor, improwizator, flecista, wokalista i performer jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, a swoje artystyczne pasje szlifował  na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Ma na koncie ponad 30 wydanych płyt prezentujących muzykę improwizowaną w różnych osłonach. Jako kompozytor muzyki teatralnej jest współtwórcą ponad 90 spektakli. W wielu gra muzykę na żywo. Bytomska publiczność miała okazję poznać jego twórczość m.in. podczas Festiwalu Sztuki Wysokiej, na którym gościł nie raz.

Świat z papieru i światła

Paszport „Polityki” w kategorii kultura cyfrowa otrzymał Tomasz Konrad Ostafin za umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła, na pograniczu sfer materii i wyobraźni.

Tomasz Konrad Ostafin.Zdjęcie: Leszek Zych/Polityka (https://www.polityka.pl)

Tomasz Konrad Ostafin urodził się i mieszka w Bytomiu. Jest absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Doświadczenie zdobywał, tworząc małe gry flashowe: „Mosquito&Cow” oraz „Paperway”. W 2015 r. założył działającą do dziś firmę Petums, zajmującą się wizualizacjami architektonicznymi 3D, m.in. domów, osiedli.

Grę „Papetura” tworzył aż sześć lat, a na jego warsztat składały się głównie papier, ołówek, nożyczki i klej, pomocne w łączeniu drobnych elementów pęseta i spinacze, maleńkie świecące diody i łączące je druciki. Wyjątkowa, emanująca pięknem i harmonią praca bytomskiego twórcy była nagradzana także za granicą.

Podobne wiadomości:

do góry