• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytomianie w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Bytomianie w Sejmie Dzieci i Młodzieży

2 Czerwca 2019

Wojciech Rzeszutek i Adam Proba ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego reprezentują bytomską młodzież podczas XXV kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wczoraj (1 czerwca) brali udział w posiedzeniu Sejmu w Warszawie.

Temat tegorocznych obrad brzmiał: "Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji". Młodzi posłowie upominali się podczas obrad, by dorośli więcej z nimi rozmawiali i konsultowali decyzje mające wpływ na codzienność przyszłych pokoleń. Upominali się o głos nie tylko 1 czerwca, ale przez cały rok. Poznawanie historii jest bardzo ważne, ale ważne też są problemy współczesne – mówili Wojtek i Adam. Złożyli nawet poprawkę do uchwały, ale niestety, nie został ona przyjęta. Mimo to, parlamentarzyści, którym udało się zabrać głos z sejmowej mównicy, wspominali o naszej poprawce i propozycjach w niej zawartych – dodaje Wojtek Rzeszutek. Skoro kadencja Sejmu Dzieci i Młodzieży trwa cały rok, to może warto spotykać się na obradach dwa, trzy razy w  roku?

Młodzi bytomianie interesują się historią i wiedzą o społeczeństwie. Po skończeniu gimnazjum, we wrześniu rozpoczną naukę w IV LO, gdzie tym przedmiotom zamierzają poświęcić więcej czasu. Od popularnych wśród rówieśników gier komputerowych, wolą dyskusje o sprawach społecznych. Nie wykluczają czynnego udziału w życiu politycznym, bo już mają dość konkretnie sprecyzowane poglądy polityczne.

Aby dostać się do Sejmu Dzieci i Młodzieży musieli wykazać się wiedzą historyczną. Wzięli udział w konkursie, którego celem było przygotowanie projektu upamiętniającego losy i działalność polityczną posła sprawującego mandat w latach 1918- 1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Adam i Wojtek przygotowali słuchowisko o Stanisławie Mikołajczyku – działaczu ludowym, pośle na Sejm II RP trzeciej kadencji i polskim premierze rządu emigracyjnego w Londynie w latach 1943 – 1944. W konkursie wzięło udział 450 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Bytomianie dostali się do młodzieżowego parlamentu i znaleźli w gronie 50-osobowej grupie młodych posłów ze Śląska.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, który ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat – także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

Polska to pierwszy kraj w Europie, który zorganizował takie przedsięwzięcie edukacyjne. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty działają m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i w Czechach.

 

20190601_140737(0).png 20190601_140737(0).png
8

sejm dzieci i młodzieży

do góry