Bytom w zespole ds. transformacji regionów górniczych
20 Listopada 2019Wiceprezydent Michał Bieda powołany na członka Zespołu Regionalnego dla inicjatywy transformacji regionów górniczych w województwie śląskim. Powołanie wręczył mu marszałek Jakub Chełstowski podczas posiedzenia zespołu 15 listopada.
Zespół Regionalny to inicjatywa zarządu województwa wiążąca się z uczestnictwem regionu w unijnej inicjatywie Coal Regions in Transition (wsparcia regionów górniczych będących w transformacji).
Priorytetem zespołu w najbliższej perspektywie będą prace na rzecz włączenia nowych projektów, w tym oddolnych, do planu działań transformacyjnych czy zacieśnienie współpracy międzyregionalnej w ramach CRiT.
Jednym z celów nowego zespołu ma też być lobbing na rzecz pozyskania adekwatnych środków na transformację regionów górniczych w ramach utworzonego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.
W zespole zasiadają również przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Głównego Instytutu Górnictwa, a także Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.