• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytom w pracy naukowej

Bytom w pracy naukowej

25 Lutego 2019
Jak wyludnia się Bytom na tle innych polskich i zagranicznych miast? Czy można zatrzymać ten proces? Na te i wiele innych pytań odpowie Mikołaj Gomółka, który już w sobotę, 2 marca zaprezentuje kluczowe zagadnienia swoje pracy magisterskiej.

„Interwencje w wyludniających się miastach na przykładzie Bytomia” to tytuł pracy magisterskiej Mikołaja Gomółki, architekta, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i wykładowcy tejże uczelni. Praca ta zdobyła I miejsce w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu rewitalizacji, organizowanym przez Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Otrzymała też wyróżnienie Towarzystwa Urbanistów Polskich 2018 oraz specjalne wyróżnienie w ramach polsko-niemieckiej nagrody integracyjnej BDA-SARP.

Mikołaj Gomółka podjął próbę stworzenia możliwej strategii rozwoju dla wyludniającego się miasta, a do szczegółowego opracowania wybrał Bytom - miasto z jednej strony historyczne, o wysokich walorach estetycznych architektury i krajobrazu, z drugiej strony dotknięte większością przyczyn i skutków procesu wyludniania.

Analizie poddana została również relacja miasta z resztą konurbacji górnośląskiej. Wynikiem pracy jest obszerna publikacja teoretyczna oraz projekt transformacji przestrzennej Bytomia - opracowany od skali całego miasta aż do skali architektonicznej poszczególnych obiektów.

Mikołaj Gomółka podczas prezentacji swojej pracy mówić będzie m.in. o potencjale rozwojowym poszczególnych dzielnic miasta oraz o tym jak dbać o tożsamość architektoniczną miasta dotkniętego szkodami górniczymi. Spotkanie odbędzie się o 11.00 w Biurze Promocji Bytomia.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
do góry