• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wyniki wyszukiwania/Bytom w 2060 roku. Naukowcy będą przewidywać (..)

Bytom w 2060 roku. Naukowcy będą przewidywać przyszłość

29 Kwietnia 2021

“Starość Millenialsów w Bytomiu 2060. W poszukiwaniu koncepcji miasta przyszłości przyjaznego starzejącemu się społeczeństwu” - taką nazwę nosi projekt, który będzie realizowany przez naukowców z Politechniki Śląskiej.

- Przy pomocy różnych metod badawczych, spróbujemy sprawdzić, jak może wyglądać społeczeństwo w Bytomiu w 2060 roku, gdzie bytomianie będą mieszkać, jak będą poruszać się po mieście oraz jak będzie wyglądać przestrzeń publiczna - mówi architektka i urbanistka, dr inż. arch. Agnieszka Labus z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, główny opiekun projektu, który będzie realizowany wspólnie z doktorem inżynierem Michałem Staniszewskim z Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, radnym miasta Bytom oraz studentami i studentkami.

Wsparcie finansowe

W poprzednim tygodniu została rozstrzygnięta V edycja konkursu finansowania kształcenia zorientowanego projektowo - PBL (Project Based Learning) w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Wśród projektów, które uzyskają wsparcie finansowe znalazł się między innymi projekt “Starość Millenialsów w Bytomiu 2060. W poszukiwaniu koncepcji miasta przyszłości przyjaznego starzejącemu się społeczeństwu”.

Miasto

Innowacyjny temat

Projekt rozpocznie się w październiku 2021 i będzie realizowany do końca semestru zimowego, czyli do lutego 2022 roku.

- W trakcie prac studenci poznają różne metody projektowania przyszłości. W Polsce wciąż nie ma zbyt wielu specjalistów od futurologii, a tym bardziej w aspekcie starzenia się społeczeństwa. To temat innowacyjny i wart rozwijania. Skupimy się na eksperymentalnych rozwiązaniach. Obecnie bytomianie mieszkają w kamienicach, blokowiskach, czy w domkach jednorodzinnych, zastanowimy się, jak te tereny mogą wyglądać za 40 lat, w jaki sposób mogą zostać również przeobrażone w związku z rozwojem nowoczesnych technologii, czy rozwiązań proekologicznych - tłumaczy Agnieszka Labus.

Jakie narzędzia naukowe będą pomocne? - Jest ich wiele w zakresie planowania przyszłości. Jednym z narzędzi do przewidywania przyszłości może być foresight, czyli metoda prognozowania, polegająca na dyskusji nad przyszłością w gronie przedstawicieli władzy publicznej, środowisk naukowych, przemysłu, mediów, organizacji pozarządowych i opinii publicznej, przy czym nie chodzi o dokładność prognozy, lecz o uświadomienie perspektyw i przygotowanie do zmian, a także metoda delficka, czyli szczegółowa ankieta, w której pytamy ekspertów danej dziedziny o przyszłe zdarzenia w oparciu o ich wiedzę, doświadczenie i opinie. W ramach projektu planujemy wykorzystać dostępne i możliwe, ze względu na czas realizacji projektu, narzędzia takie jak Sinus Milieus, stosowane głównie na rynku konsumpcji i mediów, które oferuje realistyczny obraz społeczno-kulturowej różnorodności współczesnego świata, dostarczając dokładnych opisów postaw i orientacji ludzi, wartości, stylu życia i celów życiowych oraz pochodzenia i pozycji społecznej. To może być przydatnym narzędziem w celu zdefiniowania potrzeb przyszłych mieszkańców miasta - dodaje Labus, która jest również założycielką i Prezesem Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) - pierwszej w kraju pracowni zajmującej się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa.

Animacja o przyszłości

Projekt skupia się na analizie urbanistycznej, a naszym zadaniem będzie wizualizacja wizji miasta w 2060 roku poprzez opracowanie animacji w środowisku tworzenia gier komputerowych - tłumaczy Michał Staniszewski z Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

- Jestem bardzo ciekawy, jakie będą wnioski z tych badań, ponieważ mówimy o wizji miasta, w którym obecni 20-30-latkowie będą na emeryturze - podkreśla. Zdaniem Agnieszki Labus Bytom idealnie nadaje się do symulacji dotyczących przyszłości. - To miasto z ogromnym potencjałem, ale również bardzo dużymi wyzwaniami. W Bytomiu realizowanych jest wiele różnych przedsięwzięć, które mają na celu polepszenie życia mieszkańców, między innymi proces rewitalizacji. To starzejące się miasto. Jednak ciągle zbyt dużo uwagi poświęca się myśleniu w kontekście planowania rozwoju miast „tu i teraz”, a w mniejszym stopniu spoglądając w przyszłość - przekonuje naukowiec z Politechniki Śląskiej.

miasto

Prowokacja i inspiracja

Czy projekt będzie można wykorzystać w praktyce? - Po tym, jak zostanie zrealizowany, będziemy chcieli zaprezentować go mieszkańcom, jak również prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi. Symulacja dotycząca przyszłości może przydać się przy projektowaniu, jak również wizjach dotyczących Miejskiej Strategii Rozwoju Miasta na kolejne lata, która jest w trakcie opracowywania - przyznaje Michał Staniszewski.

- Projekt ma za zadanie również prowokować i inspirować do innego niż dotychczas planowania miast starzejących się, pokazać inny punkt widzenia i może stanie się przyczynkiem do bardziej kreatywnych i niestandardowych rozwiązań - dodaje Agnieszka Labus.

Podobne wiadomości:

do góry