• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytom poddany monitoringowi w ramach projektu "Śląskie (..)

Bytom poddany monitoringowi w ramach projektu "Śląskie bez barier"

1 Kwietnia 2019
Znamy wyniki monitoringu stopnia wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, który przeprowadzony został w naszym mieście. Mimo wielu ułatwień i dostępności usług dla osób z niepełnosprawnością w Bytomiu, raport wykazał również obszary, w których musimy wprowadzić poprawki.

Jesteśmy na początku drogi związanej z naprawą miasta, a likwidacja barier i pomoc osobom z niepełnosprawnością jest dla mnie jednym z priorytetów – mówił podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Bona Fides prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. Dziękuję za przygotowanie tego raportu. Zawarte w nim uwagi i informacje z pewnością będą służyć nam pomocą w dostosowaniu wielu dziedzin życia w mieście dla osób z niepełnosprawnością – podkreślił prezydent Wołosz.

Bytomski samorząd był jednym z 54 miast, które zostały wylosowane do udziału w projekcie i poddany monitoringowi. Badanie zostało wykonane w pierwszym półroczu 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Bytomiu oraz w jednostkach podległych gminie, między innymi: Powiatowym Urzędzie Pracy, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, Biurze Organizacji Pozarządowych. Teatrze Rozbark czy MDK nr 2 w Bytomiu.

Dzisiaj, 1 kwietnia przedstawiciele władz miasta oraz Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, które przeprowadziło monitoring, przyjęli protokół końcowy, w którym wskazane zostały obszary, w jakich należy dokonać zmian, aby dostęp do usług i zasobów publicznych dla osób z niepełnosprawnością był lepszy i przejrzysty.

Podczas prac na raportem, który dotyczył wielu dziedzin działalności gminy, zdołaliśmy wskazać nie tylko te obszary, w których należy dokonać zmian, ale również te, z których inne gminy mogą brać przykład – mówił Krzysztof Wostal ze Stowarzyszenia Bona Fides. Wśród nich z pewnością należy wymienić Platformę Konsultacji Społecznych, a także zmiany, jakie zachodzą w infrastrukturze, która dostosowywana jest dla osób z niepełnosprawnością – podkreślała Anna Staniek ze Stowarzyszenia.

Warto dodać, że w projekcie stosowana była Metodologia Badań opracowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Dzięki wskazanym w niej narzędziom, takim jak arkusz samooceny czy bezpośrednie wywiady, zostały zebrane informacje do raportu dotyczącego sytuacji zastanej w monitorowanej jednostce, w zakresie przestrzegania praw osób z niepełnosprawnością.

Przypomnijmy, że głównym celem projektu jest monitoring stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w śląskich jednostkach administracji publicznej oraz dostarczenie władzom tych jednostek informacji w jaki sposób mogą poprawić dostępność dla osób z niepełnosprawnością i, jeżeli będzie to konieczne, pozyskać dotację na konieczne modyfikacje.

Rezultatem finalnym projektu „Śląskie bez barier” będzie opracowanie raportu końcowego, w którym instytucje biorące udział w projekcie otrzymają docelowe rekomendacje oraz informacje o sposobie wdrażania rozwiązań, mających pomóc w dostosowaniu się do Konwencji.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST.
_DSC2580.jpg _DSC2580.jpg
6

Bytom poddany monitoringowi w ramach projektu "Śląskie bez barier"

do góry