• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bolko Loft ozdobiony historycznym neonem

Bolko Loft ozdobiony historycznym neonem

3 Maja 2025

Bolko Loft, czyli zaadaptowany na mieszkanie przez Przemo Łukasika budynek starej lampiarni po dawnych Zakładach Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” przy ul. Kruszcowej w Bytomiu, ozdobiony został historycznym neonem z napisem SZYB. Ta czasowa instalacja, która w piątkowy wieczór, 2 maja oświetliła Bolko Loft ma nie tylko przypominać o przemysłowym dziedzictwie naszego regionu, ale również skłaniać do refleksji nad przyszłością związaną ze zmieniającym się krajobrazem śląskich miast.

Historyczny neon z napisem SZYB oświetlił Bolfo Loft

Historyczny neon znowu świeci

Neon pochodzący z katowickiej dzielnicy Giszowiec, ze zlikwidowanego szybu „Roździeński” KWK „Wieczorek”, został poddany drobiazgowej renowacji. Zanim jednak doszło do pierwszych prac związanych z naprawą neonu, z inicjatywą i koncepcją ponownego uruchomienia historycznego neonu SZYB wyszedł Dominik Tokarski z Fundacji Silesia Neon. Tak rozpoczął się cały proces związany z jego naprawą. Grupa Redeye przeprowadziła renowację liter oraz ich montaż na Bolko Lofcie, zaś rekonstrukcję neonowych rurek wykonała firma Neon Irsa.

Bolko Loft ozdobiony historycznym neonem

- Neon, który oświetlił Bolko Loft przypomina nam o przemysłowym dziedzictwie i charakterze naszego regionu, zaś z drugiej strony ma nas skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? - mówi Dominik Tokarski z Fundacji Silesia Neon. - Renowacja neonu to efekt współpracy wielu instytucji i osób, które zaangażowały się w proces jego odnowy. Dzisiaj widzimy ich efekty - dodaje Dominik Tokarski.

Montaż neonu na Bolko Lofcie rozpoczął się w piątkowy poranek, 2 maja, zaś wieczorem zobaczyliśmy efekty prac wielu osób, gdy historyczny neon SZYB oświetlił Bolko Loft. Warto dodać, że neon pochodzący z szybu „Roździeński” KWK „Wieczorek” przekazała Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A., a przy jego adaptacji współpracowała Medusa Group Przemo Łukasika.

Historyczny neon z napisem SZYB oświetlił Bolfo Loft (1) Historyczny neon z napisem SZYB oświetlił Bolfo Loft (1)
4

Historyczny neon z napisem SZYB oświetlił Bolfo Loft

Świadectwa historii dawnego przemysłu na Śląsku

Przypomnijmy, że nieczynna lampiarnia po dawnych Zakładach Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” przy ul. Kruszcowej w Bytomiu, na początku XXI wieku /w latach 2002-2003/ została zaadaptowana na mieszkanie przez bytomskiego architekta Przemo Łukasika, który stworzył tym samym jeden z pierwszych w Polsce loftów. Charakterystyczny budynek, wsparty na ośmiu żelbetowych słupach pozostawał niewykorzystany od lat 90. XX wieku, tj. od czasu zamknięcia kopalni rud cynku i ołowiu.

Z kolei neon SZYB jest częścią napisu „SZYB ROŹDZIEŃSKI”, który umieszczono na dachu jednego z kopalnianych budynków administracyjnych KWK „Wieczorek”. Nazwa odnosła się do szybu „Roździeński”, który powstał w latach 60. XX wieku. To właśnie ten szyb górował nad katowickim Giszowcem do 2024 roku, gdy został ostatecznie zlikwidowany.

Przypomnijmy, że tuż obok Bolko Loftu znajduje się kompleks składający się z budynku maszynowni, nadszybia i wieży wyciągowej szybowej dawnego szybu „Drieschel”, czyli dzisiejszego „Bolko”. Tereny, na których do dzisiaj stoi szyb „Bolko” /ul. Kruszcowa 4/ należały najpierw do kopalni „Jenny Otto”, a następnie do nowego zakładu górniczego „Fiedlersglück”, który został wyodrębniony z likwidowanej kopalni „Jenny Otto”. Szyb „Drieschel”, czyli „Bolko” powstał na jej zachodnich terenach, a jego zgłębienie do poziomu 100 metrów zakończono w 1904 roku /od 1906 roku pogłębiono szyb do poziomu 129,3 metrów/. Szyb "Bolko" to jedna z ostatnich pozostałości po górnictwie rud cynku i ołowiu w naszym mieście i regionie.

Warto dodać, że funkcja szybu „Bolko” wraz z zatrzymaniem wydobycia w pobliskich kopalniach rud cynku i ołowiu zmieniła się pod koniec lat osiemdziesiątych. Przy szybie „Bolko” w latach 1985 – 1989 powstała pompownia centralna, odpowiedzialna za odwadnianie wyrobisk rudnych po zlikwidowanych w latach 1979 – 1991 kopalniach rud cynku i ołowiu w niecce bytomskiej oraz niżej położonych obszarów na terenie Bytomia. 

Neon BYTOM na kamienicy przy ul. Piłsudskiego 50

Neon SZYB to już kolejny neon, który pojawił się w naszym mieście. Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku historyczny dworcowy witacz BYTOM dostał drugie życie dzięki współpracy miasta z PKP PLK i Fundacją Silesia Neon. Przywrócenie nadgryzionej zębem czasu instalacji nie należało do łatwych. Ze względu na zły stan techniczny neonu konieczna była m.in. wymiana skorodowanych podkładów literowych oraz naprawa i uzupełnienie brakujących neonowych rurek.

Renowacja, którą również prowadził Dominik Tokarski z Fundacji Silesia Neon, obejmowała m.in. wykonanie rur neonowych ze szkła proszkowanego, wbudowanie transformatorów wysokiego napięcia oraz remont podkładów literowych (uzupełnienie ubytków, szlifowanie, proszkowanie, konserwacja). Następnie powstała konstrukcja wsporcza napisu i instalacja elektryczna zasilająca neon, który znajduje się na kamienicy przy ul. Piłsudskiego 50.

Podobne wiadomości:

do góry