Będą mobilne zbiórki odpadów
25 Marca 20254,5 tony ubrań, butów i innych przedmiotów zebranych zostało podczas pierwszej mobilnej zbiórki tekstyliów, która została zorganizowana w piątek, 21 marca przez Urząd Miejski w Bytomiu i firmę FCC Polska. Ponieważ zainteresowanie bytomian taką formą oddawania zużytych rzeczy było duże, miasto przygotowuje się do uruchomienia mobilnych PSZOK-ów.
Od 1 stycznia tekstylia, w tym zużyte ubrania, buty, torebki czy zasłony, nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane, co dla wielu mieszkańców stanowi duże utrudnienie.
– Nasza pilotażowa akcja była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy po wprowadzeniu zmian w przepisach, wielokrotnie sygnalizowali nam konieczność szerszego dostępu do możliwości oddawania odpadów tekstylnych – tłumaczy Zuzanna Kurczek, naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
Mobilny punkt zbiórki tekstyliów odwiedziło łącznie 220 osób – w większości mieszkanek i mieszkańców Śródmieścia, ale też innych części miasta. Do zbiórki przyłączyła się też społeczność Szkoły Podstawowej 32, która dostarczyła rzeczy zebrane w
Głosy mieszkańców
W lutym Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, zaprosił bytomianki i bytomian do udziału w badaniu ankietowym Czy wiesz jak prawidłowo segregować odpady? – W ankietyzacji wzięło udział prawie tysiąc osób, z czego prawie połowa podkreśliła brak możliwości prawidłowego segregowania spowodowany niewystarczającym dostępem do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To był dla nas kolejny wyraźny sygnał, że taka inicjatywa jak mobilna zbiórka jest zasadna – mówi Zuzanna Kurczek.
Do mobilnego PSZOK-a nie tylko z tekstyliami Podczas poniedziałkowej /24 marca/ sesji Rady Miejskiej, bytomscy rajcowie zagłosowali za wprowadzeniem do uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zapisu dotyczącego mobilnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Stworzenie mobilnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych ułatwi mieszkańcom oddawanie problematycznych następujących odpadów komunalnych:
- przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek;
- zużytych baterii i akumulatorów;
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
- zużytych opon samochodów osobowych; ·
- odpadów tekstyliów i odzieży.
Uchwała wejdzie w życie 1 maja. O harmonogramie kolejnych mobilnych zbiórek będziemy informować na bieżąco.
Podobne wiadomości:
- Pilotażowa zbiórka tekstyliów w Bytomiu 2025-03-06