• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Becekowy Cyferblat z dofinansowaniem

Becekowy Cyferblat z dofinansowaniem

15 Lipca 2021

Ponad 140 tys. zł unijnego dofinansowania trafi do Beceku na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych oraz szkolenia kadry z zakresu kompetencji cyfrowych.

CYFERBLAT  (Cyfrowe Bytomskie Laboratorium Absorbcji Technologii) to projekt, który powstał z potrzeby zmiany i rozwoju. Głównym jego celem jest udział pracowników Beceku w kompleksowych szkoleniach oferowanych przez Narodowe Centrum Kultury i szkoleniach wybranych spoza oferty - uzupełniających wiedzę i kompetencje pracowników w zakresie edukacji kulturalnej i animowania działań kulturalnych.

- Ważne jest dla nas badanie i poznanie potrzeb społeczności lokalnej i naszych odbiorców. Działanie nie tylko "dla" ale też "z" nimi - mówi Katarzyna Lazar, kierowniczka Działu Wniosków i Zamówień Publicznych Bytomskiego Centrum Kultury.

Nowy sprzęt - nowa jakość

W ramach projektu Becek wzbogaci się także o nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych i animacyjnych zarówno w formule online, jak i w sposób hybrydowy. Pozwoli to stworzyć nową ofertę programową, dostosowaną do nowych realiów.

- Środki z dotacji pozwolą nam zakupić niezbędne oprogramowanie, które pozwoli na kontakt z osobami wykluczonymi np. audio deskrypcję  dla osób niewidomych i słabowidzących, oprogramowanie pozwalające na wstawianie transkrypcji tekstu mówionego podczas filmu w trybie na żywo dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Jest to dla nas niezwykle ważne, aby nasza stała oferta programowa była coraz szerzej dostępna - tłumaczy Katarzyna Lazar.

Kultura dla wszystkich

Warto wspomnieć, że od ubiegłym roku Becek realizuje projekt dofinansowany ze środków programu grantowego Kulczyk Foundation, w ramach którego instytucja brała udział w warsztatach pokazujących na jakie problemy napotykają w odbiorze kultury osoby niewidome lub niedowidzące.

- Na podstawie informacji, które pozyskamy z tych warsztatów nasz budynek i oferta programowa zostaną dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Przy realizacji projektu współpracujemy z Polskim Związkiem Niewidomych koło Bytom i prezesem Polskiego Związku Głuchych. W tym roku pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup i montaż pętli indukcyjnej w sali kinowej Gloria i w kasie biletowej. Jednym z głównych celów naszego rozwoju w najbliższej przyszłości jest bycie miejscem przyjaznym i dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami - mówi Katarzyna Lazar.

 Wiedza i kompetencje

W ramach projektu nie zabraknie też szkoleń i warsztatów dla kadry Beceku. Dla podniesienia kompetencji załogi Becek planuje udział m.in. w szkoleniach rozszerzających kompetencje cyfrowe, zarządzania projektami kulturalnymi w sieci czy analizy potrzeb lokalnych i wykorzystywania ich w działaniach instytucji kultury.

- Planujemy  też stworzyć interaktywne studio, aby móc proponować nie tylko profesjonalne warsztaty online, ale też tworzyć podcasty, wywiady z artystami występującymi na naszej scenie, prezentować wystawy, proponować spotkania autorskie. Studio da nam możliwość realizacji warsztatów z montażu filmu, dziennikarskich, tworzenie reportaży, a tym samym pozyskania młodych ludzi do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym - mówi Katarzyna Lazar.

Becek blisko bytomian

CYFERBLAT to także ciekawe pomysły na zacieśnienie więzi z organizacjami pozarządowymi i odbiorcami w różnym wieku. Pandemia spowodowała utrudnienie kontaktów społecznych nie tylko wśród młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim w odniesieniu do osób starszych. 

- Dlatego chcielibyśmy także pokazać im sposób „obcowania wzajemnego” w sieci, poprzez włączenie do oferty kulturalnej wykładów i spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku Online, który od przeszło roku nie może wspomagać seniorów w dotychczasowych ramach - mówi Katarzyna Lazar.

Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

 

Logotypy

do góry