• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem

7 Października 2023

Wystawa wielkoformatowych batików autorstwa Aleksandry Herisz, od wielu lat związanej z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów, zagościła w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Podczas piątkowego 6 października wernisażu zobaczyliśmy cykl trzymetrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu.

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłemBarwy bytomskich kamienic wydobyte światłem

Wielkoformatowe dzieła przedstawione przez Aleksandrę Herisz są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach możemy zobaczyć m.in. detale charakterystyczne dla kamienic przy ulicach: Dworcowej, Jainty, Krakowskiej, ale również na bytomskim Rynku. Prace artystki pokazują nie tylko piękno kamienic, ale również ukazują te same budowle w innych odsłonach.

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem (1) Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem (1)
10

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem

Wystawa batików została wykonana w ramach stypendiów prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej.

Dzieła Aleksandry Herisz są znane w Polsce i za granicą

Aleksandra Herisz ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskała z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej w 1996 roku. Studia podyplomowe zrealizowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni szkła prof. Kazimierza Pawlaka oraz w pracowni witrażu adi. Ryszarda Więckowskiego w 2005 roku.

W swojej pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim tkaniną artystyczną i witrażem. W swoim dorobku ma przeszło 150 wystaw zbiorowych, 15 indywidualnych, 50 plenerów artystycznych, 40 projektów edukacyjno-kulturalnych. Jednym z jej ostatnich sukcesów jest udział w wystawie Polskiej Tkaniny Artystycznej w Muzeum Narodowym w Dżakarcie w Indonezji, kolebce batiku. Mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie prowadzi pracownię działań twórczych i Galerię pod Sztrychem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu sztuki i rękodzieła, współpracuje z podwarszawską Akademią Łucznica, uczelniami wyższymi oraz szkołami, m.in. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Od 2006 roku jest prezesem Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów, z którym zorganizowała już 14 edycji Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy zawodowej.

Wystawę w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można oglądać do 31 października 2023 roku.

Podobne wiadomości:

do góry
zamknij
12345678910