AjnfART - do kultury
22 Maja 2019Brama, na tej szerokości geograficznej zwana ajnfartem, w wielu kulturach ma wymiar symboliczny i oznacza przejście, zmianę. Taka właśnie metamorfoza czeka zdewastowany obiekt przy ul. Gliwickiej 8, który stanie się polem artystycznych i rewitalizacyjnych działań grupy Renesens, we współpracy ze Stowarzyszeniem Jarmark Kultury.
Przechodząc ul. Gliwicką obok charakterystycznej bramy z podcieniami, dostrzec można ekipę remontową, które rozpoczęła już roboty budowlane. W prace nad modernizacją zaangażowali się wolontaryjnie także uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu.
Pierwszy etap prac potrwa około dwóch tygodni i będzie polegał m.in. na remoncie ścian. Potem zajmiemy się już artystycznym wymiarem przedsięwzięcia, czyli stworzeniem muralu nawiązującego do historii Bytomia. We współpracy ze sponsorami i władzami miasta chcemy dołożyć swoją „cegiełkę” w aspekcie rewitalizacji miasta - mówi Katarzyna Jasielska ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.
Bramy w centrum Bytomia to od lat drażliwy temat. Zapomniane, nieremontowane są niechlubną wizytówką miasta. Doświadczenie pokazuje, że wystarczy twórczo podejść do przestrzeni, by dać jej zupełnie inne, lepsze oblicze. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest np. brama, przy której funkcjonuje Galeria Stalowe Anioły.
Nasz projekt ma zainspirować do kreatywnego spojrzenia na miejską przestrzeń i uchronić od zapomnienia ważne miejsca, osoby i wydarzenia z bogatej historii miasta. A takim miejscem bez wątpienia jest Gliwicka 8 sąsiadująca w przeszłości z Hotelem Lomnitz - mówi Agnieszka Sikora, jedna z inicjatorek akcji.
W realizację projektu zaangażowana jest nowo powstała grupa nieformalna Renesans, zrzeszająca pasjonatów Bytomia, chcących kreatywnie wpłynąć na poprawę otaczającej nas przestrzeni. Działają niezarobkowo, z kapitałem własnych umiejętności.
Szukając sposobności na zapewnienie stadium wykonalności dla projektu polegaliśmy na ofiarności darczyńców. Znalezienie sponsora, który podjąłby tę ideę w sposób równie zaangażowany jak nasza grupa było niełatwym zadaniem. Na szczęście udało się nam nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem, które rozumie społeczną odpowiedzialność biznesu - opisuje Dawid Kreps z grupy Renesens.
Mowa o spółce Mitech z Żywca, producencie profesjonalnej chemii budowlanej, systemów dociepleń budynków i nowatorskiej powłoki antygraffiti. Dzięki zabezpieczeniu obrazu specjalną powłoką mural będzie odporny na zabrudzenia i akty wandalizmu. Całość podkreśli ciepłe punktowe oświetlenie ledowe, wspomagane przez czujnik zmierzchowy. Efektem naszych działań będzie, zintegrowana z tkanką miasta, uliczna galeria sztuki – wyjaśnia Adam Rudolf.
Jak zaznaczają twórcy projektu, ma on także zainspirować bytomian do poznania i zadbania o miejsce, w którym żyją lub prowadzą biznes. Chcą też pokazać młodym pozytywny przykład artystycznego malowania ścian, zgodny z prawem i zasadami estetyki. Brama przy ul. Gliwickiej 8 niejako otwiera cykl ulicznych obrazów, które powstaną w naszym mieście.
Uzyskaliśmy już zgody kilku wspólnot mieszkaniowych w ścisłym centrum. Kolejne bramy zostaną włączone do historycznej ścieżki edukacyjnej, która jest doskonałym pomysłem na poprawę wizerunku miasta. Mamy nadzieję, że akcja wpłynie pozytywnie na estetykę Śródmieścia - dodaje Tomasz „Mateiko” Kopciuch, pomysłodawca akcji.
Chcesz pomóc grupie Renesens przy dalszych projektach? Napisz na adres: kontakt@renesens.pl
Projekt dofinansowano ze środków gminy Bytom.