• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/770 lat Bytomia. Znamy program jubileuszowych imprez

770 lat Bytomia. Znamy program jubileuszowych imprez

18 Marca 2024

W tym roku Bytom świętuje jubileusz 770-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Znamy już program jubileuszowych wydarzeń. Przed nami sporo akcentów historycznych, kulturalnych i artystycznych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na poniedziałek, 18 marca zaplanowana jest uroczysta sesja inaugurująca  rocznicowe obchody.

– Jubileuszowy program obejmuje szereg wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych. Najbardziej spektakularne będzie oczywiście huczne Święto Bytomia, które w tym roku odbędzie się na Rynku, a o którym już wkrótce powiemy więcej. Wśród jubileuszowych wydarzeń nie zabraknie tych, które już w zeszłym roku zaproponowali mieszkańcy – mówi Adam Fras zastępca prezydenta Bytomia.

Wiceprezydent Adam Fras prezentujący pamiątkowy medal na 770-lecie Bytomia

Program wydarzeń został podzielony na dwie części, na które składa się: około 40 wydarzeń głównych oraz 130 inicjatyw i wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 770-lecia miasta. Na te wydarzenia składają się zarówno koncerty, gry terenowe, warsztaty, spotkania autorskie, jak i festiwale i spotkania odwołujące się do historii lokalnej i tożsamości Bytomia.

– Przygotowując program obchodów, inspirowaliśmy się dziedzictwem naszego miasta, dlatego wśród proponowanych imprez nie zabraknie wydarzeń i spotkań związanych z historią Bytomia, sportem oraz szeroko pojętą kulturą i sztuką – mówi Małgorzata Kamińska-Gola, dyrektorka Beceku.

Bitwa orkiestr i neon z napisem Bytom

Jednymi z zaplanowanych wydarzeń będą te nawiązujące do górniczej tożsamości Bytomia. I tak nie zabraknie bitwy orkiestr górniczych, podczas której zmierzą się  Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds i Górnicza Orkiestra Dęta im. Józefa Słodczyka, a także święta stroju rozbarskiego, któremu towarzyszyć będzie pobijanie Rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych.

– Pomysł zorganizowania bitwy orkiestr ma już kilka lat i cieszę się, że tak zacny jubileusz będziemy mogli uświetnić tą imprezą. Bitwa orkiestr odbędzie się na bytomskim Rynku 25 sierpnia – mówi Dariusz Kasperek, kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej Bytom.

Powstanie także mural z okazji 770-lecia Bytomia, a w przestrzeni miasta pojawią się bytomskie akcenty takie, jak np. neon z napisem Bytom czy ławeczka nadburmistrza Bruninga.

Oko Bytomia – mapping na bytomskich kamienicach

Jubileusz będzie także okazją do spotkań. Bytom odwiedzą bowiem potomkowie rodzin nadburmistrza Georga Bruninga oraz Franza Landsbergera, założyciela pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej.

– Potomkowie zasłużonych dla miasta obywateli przyjadą do Bytomia w czerwcu. W sumie odwiedzi nas 40-osobowa grupa członków rodzin z trzech kontynentów  – trzech prawnuków Georga Bruninga z rodzinami oraz 36 osób z rodziny Landsbergera, w tym 7 prawnuków – mówi Krystyna Jankowiak-Markwica.

Jubileusz naszego miasta będzie okazją do przedstawienia bytomianom postaci, które miały wpływ na historię miasta. Wszystkich ich poznamy bliżej dzięki wystawie Panteon Bytomski organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W przestrzeni miejskiej pojawią się też wielkoformatowe kompozycje fotograficzne, do których zdjęcia wykonają sami mieszkańcy. Zostanie ona wydrukowana jako mural i zainstalowana będzie w przestrzeni miasta.

O przeszłości i przyszłości Bytomia

 770- lecie Bytomia to także AGLO Festiwal, nad którym patronat objął Zbigniew Rokita, reportażysta, dziennikarz, laureat Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Tematyka wydarzenia oscylować będzie wokół zjawisk związanych z transformacją, ekologią, pielęgnowaniem dziedzictwa i historii miasta.

– To zupełnie nowa propozycja w kalendarzu Beceku. Dzięki temu festiwalowi w maju Bytom stanie się ośrodkiem refleksji nad wyjątkowością i specyfiką miejsca, w którym żyjemy – dodaje Małgorzata Kamińska-Gola.

Spacery, koncerty, spektakle 

W ramach jubileuszowych obchodów planowane są także: wyjątkowo huczne Święto Bytomia, majówka, parkowy dzień dziecka, koncert tradycyjnych pieśni bytomskich czy Bytomski Jarmark Świąteczny.

Wśród wydarzeń, które z pewnością będą się cieszyć zainteresowanym, nie zabraknie spacerów po najciekawszych miejscach Bytomia. Zaplanowanych zostało 17 tematycznych wycieczek, a zwiedzanie odbywać się będzie również nocą. Cykl wycieczek organizowany jest we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną "Miasta Gwarków".

W organizację wydarzeń angażują się wszystkie bytomskie instytucje kultury, a także szkoły i ośrodki sportu. Jesień w Bytomiu upłynie na sportowo. Po wrześniowym Bytomskim Półmaratonie, w listopadzie w Parku Miejskim odbędą się 96 PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych.

– W historii tych zawodów jeszcze nie było sytuacji, aby odbywały się one w centrum miasta. W Bytomiu zaprezentują się najlepsi biegacze w Polsce w biegach średnich i długich. Zawody te będą jednocześnie zawodami kwalifikacyjnymi do mistrzostw Europy, które odbędą się w Turcji – mówi Maciej Kurylas, ze Stowarzyszenia Bytomska Lekkoatletyka.

Szczegółowy program można znaleźć na www.bytom.pl

770 lat Bytomia. Znamy program jubileuszowych imprez (1)  770 lat Bytomia. Znamy program jubileuszowych imprez (1)
7

770 lat Bytomia. Znamy program jubileuszowych imprez

 

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Ogłoszenia
doc 2024-07-15 Bytom 770 wydarzenia główne zestawienie - aktualizacja na 15 lipca 2024 roku
ilość pobrań: 17
Bytom 770 wydarzenia główne zestawienie - aktualizacja na 15 lipca 2024 roku 133.5KB -
docx 2024-07-15 Wydarzenia dedykowane i towarzyszące obchodom 770-lecia Miasta Bytomia - informacja zaktualizowana na 15 lipca 2024 roku
ilość pobrań: 14
Wydarzenia dedykowane i towarzyszące obchodom 770-lecia Miasta Bytomia - informacja zaktualizowana na 15 lipca 2024 roku 90.45KB -
do góry