• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/5. Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2020.

5. Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2020.

23 Lutego 2020
Za nami 5. Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2020 im. Piotra Woźniaka -"Wira". Mimo deszczowej pogody na starcie pojawiło się prawie pół tysiąca biegaczy, którzy rywalizowali ze sobą na w biegu tradycyjnym na dystansie 5 kilometrów oraz rekreacyjnym na odcinku 1963 m.

Pięciokilometrowy bieg, w którym udział wzięli prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras, rozpoczął się w Parku Miejskim i prowadził bytomskimi ulicami: Woźniaka, Powstańców Śląskich, Prusa, Piekarską, Aleją Legionów, Tarnogórską i ponownie alejkami parku.

Bytomski bieg zadedykowany był pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w tym bytomskiego działacza niepodległościowego Piotra Woźniaka, pseudonim „Wir”. Piotr Woźniak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w Akcji Burza, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE.

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Skazany na karę śmierci, cudem jej uniknął. W ciężkich więzieniach spędził w sumie 10 lat - na wolność wyszedł dopiero w 1955 roku.

Po wyjściu na wolność rozpoczął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i podjął pracę jako nauczyciel. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą sejmową z 3 lutego 2011 roku 1 marca każdego roku obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ambasadorami biegu byli: Halina Bieda, senator RP, Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego oraz Dariusz Dziurka, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu.  Patronat nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.

Organizatrem biegu była Katarzyna Szołtysik - Kaczmarek.
 
do góry