• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/#1920BytomŚląskPolska

#1920BytomŚląskPolska

11 Października 2020
Pokaz uzbrojenia polskiego i sowieckiego, inscenizacja wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską, a także prezentacja historii związanej z wojną polsko-bolszewicką w 1920 roku. To największe atrakcje dzisiejszego pikniku historycznego w ramach projektu „#1920BytomŚląskPolska”, z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wiktorii Polaków nad bolszewikami.

Bitwa Warszawa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Zwycięstwo Polaków w sierpniu 1920 nad bolszewikami przesądziło o niepodległości naszego kraju, a także zahamowało pochód komunizmu na zachód Europy. Udział w tym zwycięstwie mieli również żołnierze 1 Pułku Strzelców Bytomskich, którzy bronili ważnego obszaru tzw. Przedmościa Warszawskiego, walcząc w rejonie fortów Dębe oraz Zegrze.

Z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą w sierpniu 1920 roku, w Parku im. Franciszka Kachla zorganizowano piknik historyczny, w którym przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z warszawską wiktorią. Bytomianie mogli nie tylko zobaczyć pokaz uzbrojenia wojsk walczących pod Warszawą w 1920, ale również prezentacje strojów z początku XX wieku oraz inscenizację historyczną, w której zaprezentowano najważniejsze fragmenty Bitwy Warszawskiej: atak bolszewików na polskie pozycje, kontratak wojsk polskich, uwolnienie jeńców, rozbrojenie sowietów oraz bitwa z udziałem artylerii.

Projekt „#1920BytomŚląskPolska” ma na celu upamiętnienie ważnych procesów związanych z umocnieniem odzyskanej niepodległości i wydarzeń - Bitwy Warszawskiej i II powstania śląskiego, których setną rocznicę obchodzimy w 2020 roku .

Organizatorem wydarzenie było Bytomskie Centrum Kultury oraz gmina Bytom, a projektowi towarzyszyły wykłady dr Joanny Lusek, historyka z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na temat sytuacji śląskich kobiet w latach 20. XX wieku oraz bytomskiego historyka Tomasza Saneckiego „Walczyli o Polskę i polski Śląsk - Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich".

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.
do góry