• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/15 lat w UE. Jak zmienił się Bytom?

15 lat w UE. Jak zmienił się Bytom?

10 Maja 2019

 

Długo można wymieniać wszystkie projekty dofinansowane ze środków UE, jednak warto przypomnieć kilka, które ułatwiają bytomianom codzienne funkcjonowanie. To m.in. inwestycje drogowe: budowa obwodnicy, remont ul. Nałkowskiej, Świętochłowickiej i Łagiewnickiej, przebudowa skrzyżowania ul. Chorzowskiej i Głowackiego. Warto podkreślić, że przebiegająca przez Bytom autostrada A1 także powstała ze środków unijnych. Unia Europejska dofinansowała także remont infrastruktury tramwajowej, w tym. placu Sikorskiego.

Dzięki środkom unijnym pięknieją bytomskie parki i kościoły. Pozyskano też pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i termomodernizację wielu budynków.

Unia Europejska dofinansowała budowę infrastruktury sportowej, organizację wydarzeń kulturalnych (np. Bytomska Noc Świętojańska 2011) a także realizację projektów społecznych. Jednym z nich jest tworzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których podopieczni domów dziecka uczą się samodzielności.

Inwestycje unijne w Bytomiu ciągle są realizowane. Kończą się już prace w ramach projektu "Tworzenie bezpiecznych i przyjemnych przestrzeni w Rozbarku", a także remont Centrum Integracji Społecznej przy ul. Miarki. Remontowany jest pałac w Miechowicach.

W latach 2021 - 2027 Bytom zamierza skorzystać z unijnych środków w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych.

Warto dodać, że bytomianie popierali wejście Polski do Unii Europejskiej. W referendum wzięło udział 55% mieszkańców, z czego 88% opowiedziało się za członkostwem w UE.


do góry