Historia

Zdradzana Polska - dlaczego nasz kraj był kartą przetargową mocarstw? 15/10/2018
Historia Polski powinna być dla nas przestrogą. Nasz kraj wielokrotnie traktowano jak kartę przetargową wielkich mocarstw. O tym, jak Polska została zdradzona przez swoich sojuszników w XIX i XX wieku opowie bytomski historyk, Tomasz Sanecki podczas kolejnego wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, 19 października o godz. 17.00.

Upamiętnią ofiary Tragedii Miechowickiej 10/10/2018
Mija 25. rocznica odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary Tragedii Miechowickiej w 1945 roku. W najbliższą sobotę, 13 października w kościele pw. Świętego Krzyża, gdzie znajduje się tablica, odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Początek o godz. 15.45.

II wojna światowa wciąż kryje wiele tajemnic 29/09/2018
Mimo upływu ponad 70. lat od zakończenia II wojny światowej wciąż nie zostało wyjaśnionych wiele tajemnic związanych z tym największym konfliktem w dziejach ludzkości. Te najbardziej fascynujące przybliżył Tomasz Sanecki, który opowiedział m.in. o sekretach dolnośląskich miasteczek oraz tajemnicach Adolfa Hitlera i Rudolfa Hessa.

Kolejne atrakcje podczas Dnia Otwartego Schronu 28/09/2018
Zwiedzanie podziemnego przeciwlotniczego schronu z okresu II wojny światowej, pokazy ratownictwa taktycznego, strażaków z OSP w Stolarzowicach oraz grupy edukacyjno – historycznej Oberschlesien. To tylko niektóre atrakcje Dnia Otwartego Schronu w Bytomiu – Miechowicach, które zaplanowano na 6 października.

Strzelcy Bytomscy uhonorowani 27/09/2018
Należał do jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Górnym Śląsku po 1918 roku. Jego żołnierze walczyli na pograniczu polsko–niemieckim, w wojnie polsko–bolszewickim w 1920 r., a także w III powstaniu śląskim. Mowa o 1 Pułku Strzelców Bytomskich, który został patronem Szkoły Podstawowej nr 32.

Największe tajemnice II wojny światowej 24/09/2018
Co kryją podziemia Dolnego Śląska? Czy Niemcy prowadzili tam tajne badania nad stworzeniem własnej bomby atomowej? Czy projekt Riese istniał naprawdę, a może był jedną wielką mistyfikacją? Na te i inne pytania dotyczące tajemnic II wojny światowej odpowie 28 września bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach 23/09/2018
„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach 23/09/2018
„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Pół wieku zajezdni tramwajowej w Stroszku 22/09/2018
Jak wygląda na co dzień praca bytomskich tramwajarzy, jakim taborem dysponuje zajezdnia w Stroszku, a także co należy zrobić, aby zostać motorniczym. Na te pytania poznaliśmy odpowiedź dzisiaj, 22 września podczas festynu z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

Regranting a historia 20/09/2018
Z tygla kultur i religii, jakim był przed wojną Górny Śląsk zostały okruchy pamięci, które skrupulatnie zbierają historycy. Wiele z tych śladów kryją mury kamienic, jak np. ta przy ul. Mickiewicza 16, gdzie podczas renowacji odkryto doskonale zachowany przedwojenny szyld.