Historia

Bytomianie będą świętować Dzień Niepodległości 4/11/2019
To był dzień, na który czekali wszyscy Polacy. 11 listopada 1918 r. w Compiegne podpisano rozejm, kończący I wojnę światową, zaś Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość.

Kwesty na bytomskich cmentarzach 1/11/2019
Pierwszolistopadowe kwesty to już w naszym mieście tradycja. Jak co roku w Dniu Wszystkich Świętych, kwestowano m.in. na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa.

Upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej 31/10/2019
Koniec wojny dla Górnoślązaków nie oznaczał końca dramatu, jaki przeżyli w 1945 roku. Wprost przeciwnie – stał się wstępem do bezprecedensowych w kontekście historii lokalnej ciągu wydarzeń określanych mianem Tragedii Górnośląskiej. Dzisiaj, 31 października ofiary tamtych wydarzeń uczczono w Suchej Górze.

Uczniowie porządkowali groby 31/10/2019
Kolejne groby zostały uporządkowane przez bytomskich uczniów. Tym razem młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu porządkowała groby zasłużonych bytomian, którzy spoczywają na cmentarzu Mater Dolorosa.

Uczniowie porządkowali groby bytomian 30/10/2019
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 porządkowali groby powstańców śląskich, górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Rozbark w 1923 roku, a także ofiar II wojny światowej. Mogiły zostały nie tylko posprzątane, ale uczniowie złożyli na nich również kwiaty.

Stalingrad. Bitwa, która zmieniła losy wojny 25/10/2019
Z punktu militarnego i psychologicznego bitwa pod Stalingradem była jednym z decydujących momentów II wojny światowej. Zagłada całej 6. Armii była wstrząsem dla niemieckiego społeczeństwa, które do tej pory wierzyło w niezwyciężony Wehrmacht - mówił podczas wykładu bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Stalingrad - bitwa, która zmieniła losy II wojny światowej 22/10/2019
Bitwa pod Stalingradem będzie kolejnym tematem Spotkań z Historią organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Tym razem bytomski historyk Tomasz Sanecki podczas wykładu 25 października /godz. 17.00/ omówi jedną z najważniejszych bitew na froncie wschodnim, która wpłynęła na losy całej II wojny światowej.

Dzień archeologii 20/10/2019
Już po raz czwarty Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wraz z oddziałem górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, jako jedyne w kraju, zorganizowało wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii. Tym razem tematem była archeologia sacrum.

"Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty" 18/10/2019
Unikatowe zabytki takie jak: monety, ceramikę, ozdoby, a także dewocjonalia można oglądać na wystawie poświęconej najnowszym odkryciom na wzgórzu Św. Małgorzaty w Bytomiu. Wystawa, którą w czwartek, 17 października zaprezentowano w Muzeum Górnośląskim będzie udostępniona zwiedzającym do 16 lutego 2020 roku.

Gratka dla miłośników archeologii i historii 16/10/2019
Konferencja naukowa oraz wystawa poświęcona najnowszym badaniom archeologicznym na wzgórzu Św. Małgorzaty, a także warsztaty i prelekcje z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii. Muzeum Górnośląskie zaprasza 17 i 19 października wszystkich, którzy interesują się historią i archeologią naszego miasta i nie tylko.