Historia

81. rocznica Nocy Kryształowej i spalenia synagogi na pl. Grunwaldzkim 10/11/2019
Przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz mieszkańcy naszego miasta złożyli kwiaty pod tablicą na placu Grunwaldzkim, która upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w 1938 roku. 81 lat temu w Niemczech miała miejsce Noc Kryształowa.

Bytomskie obchody Dnia Niepodległości 10/11/2019
Święto niepodległości to dla Polaków okazja do przypomnienia kluczowych dla naszego kraju wydarzeń, jakie rozegrały się 101 lat temu. O tych wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności pamiętali również bytomianie.

Wywieś flagę z okazji Święta Niepodległości 9/11/2019
Wywieszenie flagi w oknach z okazji świąt państwowych to wyraz patriotyzmu. Coraz częściej, poza instytucjami państwowymi, flagi w oknach wywieszają też mieszkańcy miasta.

Bytomianie będą świętować Dzień Niepodległości 8/11/2019
To był dzień, na który czekali wszyscy Polacy. 11 listopada 1918 r. w Compiegne podpisano rozejm, kończący I wojnę światową, zaś Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość.

Podziemny schron w Miechowicach czeka na miłośników historii 6/11/2019
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada będzie można odwiedzić podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu-Miechowicach. Znajdujące się w nim wystawy poświęcone m.in.: tragicznym wydarzeniom w Miechowicach związanym z wkroczeniem Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku, są doskonałą lekcją historii. Zapraszamy od 11.00 do 17.00.

Mapownik niepodległej w Muzeum Górnośląskim 6/11/2019
Akcja organizowana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu to okazja nie tylko do zapoznania się z historią powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku, ale również rodzinnego odkrywania miejsc związanych z tymi wydarzeniami. Zapraszamy w sobotę, 9 listopada do udziału w grze terenowej połączonej z projekcją filmu Znaki.

Kresy - polskie dziedzictwo na wschodzie 5/11/2019
Kilkanaście miast na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej odwiedzili uczestnicy seminarium organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN-u. Nasze miasto reprezentowała Anna Dziadek ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi.

Uczniowie pisali kartki do powstańców warszawskich 5/11/2019
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu po raz pierwszy włączyli się do ogólnopolskiej akcji BohaterON, czyli pisania listów do powstańców warszawskich. Oprócz listów, uczniowie wzięli udział w lekcjach poświęconych wybuchowi Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Śląskie historie. Powstania śląskie zachowane w kadrach - mapping 5/11/2019
Jeśli będziecie przechodzić wieczorem /około 17.00/ przez pl. Jana III Sobieskiego spójrzcie na gmach Muzeum Górnośląskiego. Od poniedziałku, 4 listopada wyświetlana tam jest niezwykła mozaika obrazów, nawiązujących do wydarzeń, jakie miały miejsce sto lat temu na Górnym Śląsku, czyli powstań śląskich.

Za murem. Jak powstało warszawskie getto 4/11/2019
To tytuł wystawy, którą od środy, 6 listopada będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Zaprezentowane zostaną na niej unikatowe fotografie ukazujące życie w getcie warszawskim. Wernisaż wystawy rozpocznie się o 17.00 w budynku Muzeum przy ul. Korfantego 34.