Historia

Śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra 1/07/2024
Pogranicze Bytomia i Tarnowskich Gór to jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych na Śląsku. Ogromny wpływ na jego ukształtowanie miał człowiek, a to za sprawą wydobywanej tutaj rudy galeny i dolomitu. Dla miłośników pieszych wędrówek to doskonała okazja, aby odwiedzić te tereny i zobaczyć pozostałości dawnych kopalń. W najbliższą sobotę 6 lipca zapraszamy na spacer śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i

Poznaj Bytom dzięki aplikacji. Kody QR na specjalnych tabliczkach pojawiły się na Grossfeldzie 28/06/2024
Wystarczy zeskanować kod QR, by poznać historię najważniejszych i najciekawszych miejsc na Grossfeldzie. Dzięki projektowi edukacyjnemu „Poznaj Bytom”, którego autorem jest Dariusz Pietrucha, bytomianie i turyści mogą dowiedzieć się więcej o willi nadburmistrza Georga Brüninga, Domu Żałoby „Walicki”, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, dawnym konwikcie biskupim, szczelinach przeciwlotniczych, a także budynkach przy ul.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 20/06/2024
Złożeniem kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Wojciecha Korfantego oraz siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego przy ul. Gliwickiej, uczciliśmy dziś /20 czerwca/ obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Biało-czerwone wiązanki złożyli senatorka Halina Bieda, wiceprezydent Bytomia Adam Fras oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski.

Przywracanie pamięci. Spotkanie z potomkami Brüningów i Landsbergerów 17/06/2024
Po latach zacierania śladów niemieckiej przeszłości miasta, Bytom upomina się o dwie znamienite postaci – nadburmistrza Georga Brüninga i Franza Landsbergera, którzy na przestrzeni wieków mieli duży wpływ na rozwój i kształt dzisiejszego Bytomia. Po oficjalnych uroczystościach odsłonięcia pamiątkowych tablic z udziałem potomków rodów Brüninga i Landsbergera, w poniedziałek, 17 czerwca w Biurze Promocji Bytomia odbyła się

Pamiątkowa tablica Franza Landsbergera wróciła na swoje miejsce 16/06/2024
Podczas dzisiejszej uroczystości w Operze Śląskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca Franza Landsbergera, pomysłodawcy powstania Teatru Miejskiego. Tablica wróciła na swoje miejsce po niemal stu latach. Wydarzenie wpisuje się w obchody 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi.

Miłośnicy historii Bytomia zaprezentowali swoją wiedzę 13/06/2024
Za nami już kolejna edycja Powiatowego Konkursu Historii Bytomia, w którym udział wzięli uczniowie bytomskich szkół. Tym razem miłośnicy historii naszego miasta zmierzyli się z dziejami średniowiecznego Bytomia. W konkursie rywalizowało 124 uczniów ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz specjalnych. Wczoraj 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 9 poznaliśmy laureatów konkursu we wszystkich kategoriach wiekowych.

Spotkanie z potomkami rodziny nadburmistrza Brüninga 10/06/2024
Trwają obchody 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi. To dobra okazja, by lepiej poznać historię swojego miasta i ludzi, którzy je tworzyli. 16 czerwca o 11.00 odbędzie się spotkanie – wykład o życiu i działalności Georga Brüninga, w którym udział wezmą potomkowie nadburmistrza.

Miłośnicy militariów znów w Bytomiu 8/06/2024
Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i moro. Już po raz 19. miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do Bytomia, by zaprezentować swoją kolekcję uzbrojenia.

Znamy tegoroczną Bytomiankę Wiosny 7/06/2024
Historyk sztuki Helena Jadwiszczok – Molencka została laureatką tytułu Bytomianki Wiosny - wyróżnienia przyznawanego przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Wiosny odbyła się 6 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Nike z dotacją na remont 6/06/2024
Zdobiąca niewielki skwer przy skrzyżowaniu Alei Legionów z ul. Strzelców Bytomskich plenerowa rzeźba Nike, której autorem i wykonawcą był regionalny artysta rzeźbiarz Joachim Krakowczyk, zostanie wyremontowana. Miejski Zarząd Dróg i Mostów otrzymał ponad 45,5 tys. zł dofinansowania na renowację rzeźby w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024.