Historia

Śladami dawnych, średniowiecznych murów Bytomia 13/07/2024
Na kolejny spacer organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, tym razem miłośników dziejów Bytomia poprowadził historyk Dariusz Pietrucha. Podczas sobotniego, 13 lipca spaceru uczestnicy nie tylko poznali historię średniowiecznego Bytomia, ale przede wszystkim dzieje średniowiecznych murów miejskich, lokalizację bramy krakowskiej, tarnogórskiej oraz gliwickiej, a także zamku książęcego.

Wokół Tragedii Górnośląskiej. Debata historyczna w Pałacu w Miechowicach 13/07/2024
Tragedia Górnośląska to wydarzenie niezwykle traumatyczne w historii Górnego Śląska. Wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku na Śląsk wiązało się z grabieżami i zniszczeniem tak potrzebnej infrastruktury przemysłowej, ale przede wszystkim represjami oraz gwałtami i morderstwami, a także wywózkami dziesiątek tysięcy mieszkańców naszego regionu w głąb Związku Radzieckiego. O tych tragicznych wydarzeniach rozmawiali w piątek

Gratka dla fanów Ikarusa. W weekend bezpłatne kursy z Bytomia do Starych Tarnowic 10/07/2024
Historyczny Ikarus ponownie wyjedzie na bytomskie ulice, a to wszystko w ramach wydarzenia „Kierunek GZM”. W najbliższy weekend 13 i 14 lipca miłośnicy Ikarusów będą mogli ponownie przejechać się historycznym taborem i usłyszeć charakterystyczny warkot silnika oraz drgające podczas jazdy szyby. Pierwszy kurs specjalnej linii autobusowej „W4” z dworca autobusowego w Bytomiu już w sobotę 13 lipca o godz. 10.45.

Co ciekawego w Pałacu w Miechowicach? 9/07/2024
Wokół Tragedii Górnośląskiej – debata z udziałem historyków oraz „Na Śląskim placu” – koncert zespołu Mały Śląsk oraz pokaz mody śląskiej i wspólna potańcówka. To najbliższe wydarzenia, jakie przygotował Pałac w Miechowicach. Zapraszamy w piątek 12 lipca o godz. 18:00 na debatę historyczną, zaś w sobotę 13 lipca o 19:00 na wspólną zabawę i potańcówkę.

Wzdłuż średniowiecznych murów miejskich Bytomia 9/07/2024
Wyprawa w czasy średniowiecznego Bytomia to skarbnica ciekawostek o życiu ówczesnych mieszkańców. Co prawda gwałtowna rozbudowa Bytomia w XIX wieku znacznie zatarła oblicze grodu sprzed siedmiuset lat, jednak ślady rozplanowania śródmieścia i murów obronnych pozostały w niektórych miejscach i wciąż są widoczne – trzeba ich tylko poszukać. Zapraszamy w sobotę 13 lipca o godz. 9:00 na spacer z historykiem Dariuszem Pietruchą

Poznali historię i odwiedzili dawne ośrodki wydobycia dolomitu oraz srebra 6/07/2024
Dawniej wydobywano tam ołów, srebro, żelazo oraz dolomit. Teraz te miejsca urzekają swoim pięknem. Podczas dzisiejszego 6 lipca spaceru miłośnicy historii i tajemnic Bytomia i Tarnowskich Gór odwiedzili tereny nieczynnej kopalni dolomitu w Bytomiu–Suchej Górze oraz dawnych obszarów wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. Spacer organizowany przez Lokalną Organizację

Odwiedź podziemny schron w Miechowicach i poznaj ciekawą historię tego miejsca 3/07/2024
Miłośników historii oraz pasjonatów militariów zapraszamy w sobotę 6 lipca od 15.00 do 19.00 do zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu w Bytomiu - Miechowicach /ul. Kasztanowa/. W schronie będzie można zobaczyć nie tylko stałe wystawy, ale opiekunowie obiektu przygotowali nowe ekspozycje, które będą dostępne w podziemnym schronie. Wstęp wolny!

Śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra 1/07/2024
Pogranicze Bytomia i Tarnowskich Gór to jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych na Śląsku. Ogromny wpływ na jego ukształtowanie miał człowiek, a to za sprawą wydobywanej tutaj rudy galeny i dolomitu. Dla miłośników pieszych wędrówek to doskonała okazja, aby odwiedzić te tereny i zobaczyć pozostałości dawnych kopalń. W najbliższą sobotę 6 lipca zapraszamy na spacer śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i

Poznaj Bytom dzięki aplikacji. Kody QR na specjalnych tabliczkach pojawiły się na Grossfeldzie 28/06/2024
Wystarczy zeskanować kod QR, by poznać historię najważniejszych i najciekawszych miejsc na Grossfeldzie. Dzięki projektowi edukacyjnemu „Poznaj Bytom”, którego autorem jest Dariusz Pietrucha, bytomianie i turyści mogą dowiedzieć się więcej o willi nadburmistrza Georga Brüninga, Domu Żałoby „Walicki”, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, dawnym konwikcie biskupim, szczelinach przeciwlotniczych, a także budynkach przy ul.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 20/06/2024
Złożeniem kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Wojciecha Korfantego oraz siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego przy ul. Gliwickiej, uczciliśmy dziś /20 czerwca/ obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Biało-czerwone wiązanki złożyli senatorka Halina Bieda, wiceprezydent Bytomia Adam Fras oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski.