Historia

Wielkie atrakcje w miechowickim schronie już 28 kwietnia 5/04/2019
Nowe nagranie w systemie dolby surround w podziemnym schronie, wystawy poświęcone historii rodu Tiele-Wincklerów, a także Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czekają na miłośników i pasjonatów tajemnic, którzy 28 kwietnia odwiedzą podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu-Miechowicach.

Spotkanie z bytomskim kolekcjonerem pocztówek 29/03/2019
Jest pasjonatem historii Bytomia, a także kolekcjonerem pocztówek, które gromadzi od ponad 40 lat. Nie raz były one wykorzystywane w pracach naukowych i innych publikacjach, będąc ich prawdziwą ozdobą. Mowa o Czesławie Czerwińskim, który wczoraj, 28 marca opowiedział o swojej kolekcji w Biurze Promocji Bytomia.

Upamiętnią ofiary Tragedii Górnośląskiej 29/03/2019
Tragedia Górnośląska to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w naszym regionie w 1945 roku. Uroczystości upamiętniające ofiary wydarzeń, które miały miejsce na Górnym Śląsku ponad 70. lat temu odbędą się 7 kwietnia w kościele ewangelickim przy pl. Klasztornym w Bytomiu.

98. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku 20/03/2019
Zorganizowano go, aby mieszkańcy Górnego Śląska mogli się wypowiedzieć za przynależnością tego regionu do Niemiec czy Polski. W końcowym efekcie wydarzenie to było jedną z przyczyn wybuchu III powstania śląskiego. 20 marca 1921 roku odbył się na Śląsku plebiscyt.

Dzieci i młodzież śpiewały kresowe pieśni 19/03/2019
Uczniowie z 6 śląskich miast wzięli udział w I Wojewódzkim Konkursie Pieśni Kresowej „Bytomianie Kresowianie”, który odbył się w SP nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu. Zwycięzcy nie tylko otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również… możliwość występu na antenie Polskiego Radia Katowice.

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w DPS "Kombatant" 15/03/2019
Wspominamy dzisiaj bohaterów, którzy przelewali krew za wolną i demokratyczną ojczyznę. Bez ich poświęcenia, odwagi, ale przede wszystkim walki o prawo do samostanowienia nie byłoby dzisiaj wolnej Polski – mówił podczas spotkania z podopiecznymi DPS „Kombatant” zastępca prezydenta Bytomia, Waldemar Gawron.

Piknik wojskowy w Bytomiu 9/03/2019
Podniesienie flag i odegranie hymnów Polski i NATO, pokazy sprzętu militarnego oraz występy orkiestr wojskowych - te i wiele innych atrakcji złożyło się na dzisiejszy /9 marca/ Piknik Wojskowy w koszarach 34. Dywizjonu Rakietowego OP.

Kartka z kalendarza - 430 lat temu podpisano traktat bytomsko - będziński 9/03/2019
Bytom był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski i Europy. Tutaj zatrzymał się król Jan III Sobieski w drodze do Wiednia, gdzie w 1683 roku rozgromił armię turecką. W naszym mieście rozgrywały się również najważniejsze wydarzenia w trakcie trzech powstań śląskich.

Od potęgi do upadku. Dlaczego Polska straciła status mocarstwa? 8/03/2019
Na przełomie XVI i XVII w. Rzeczpospolita uchodziła za jedno z najpotężniejszych państw Europy. Jak udało się osiągnąć Polsce taką pozycję i kto był ojcem tego sukcesu? Dlaczego nie potrafiliśmy wykorzystać swojej dominacji w Europie oraz jak doszło do upadku naszego kraju. Na te i inne pytania odpowiedział bytomski historyk, Tomasz Sanecki.

Piknik wojskowy z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO 6/03/2019
Prezentacja sprzętu wojskowego, koncert orkiestry wojskowej, występy artystyczne oraz zawody strzeleckie. To tylko niektóre atrakcje pikniku wojskowego z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do NATO, który 9 marca odbędzie się na terenie bytomskiej jednostki wojskowej.