Suchogórski Labirynt Skalny
Suchogórski Labirynt Skalny to obszar wyrobisk pogórniczych i grzęd skalnych, obejmujący fragment krajobrazu przyrodniczego o genezie poeksploatacyjnej na terenie Tarnowskich Gór i Bytomia. Pozostałościami po górnictwie kruszcowym są tam głębokie dolinki, strome grzbiety z wychodniami dolomitu oraz liczne wąwozy, pagórki, kopce i wzniesienia ze stromymi stokami. Ten urozmaicony system licznych niecek, zagłębień i parowów w połączeniu ze stromymi zboczami wielu pagórków i wyniesień terenu tworzy odmienną rzeźbę o wysokich walorach krajobrazowych.
Działalność wydobywcza kopalni dolomitu i żelaziaka brunatnego nadała więc charakter i stworzyła tzw. krajobraz kulturowy Suchogórskiego Labiryntu Skalnego. Powstała w ten sposób rzeźba tworzy miejsce przypominające swym charakterem atmosferę labiryntu, co znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w nazwie tego obszaru. Do unikatowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego terenu należą przede wszystkim: ukształtowanie terenu o zróżnicowanej rzeźbie genezy antropogenicznej, zbiorowisko muraw i lasów grądowych, a także duże zróżnicowanie gatunkowe flory, stanowiące ostoję bioróżnorodności.
W efekcie istnieje tam oryginalny labirynt form powierzchniowych, w których rozwinęła się interesująca szata roślinna, wśród której obecne są także rośliny objęte prawną ochroną gatunkową takie, jak dziewięćsił bezłodygowy i kruszczyk szerokolistny. Dendroflorę tego obszaru tworzą głównie takie gatunki drzew, jak brzoza brodawkowata, klon zwyczajny, jawor, lipa drobnolistna, sosna zwyczajna, dąb czerwony, robinia akacjowa i modrzew europejski oraz wiele gatunków krzewów. W jednym z powyrobiskowych zagłębień znajduje się oczko wodne, dogodne do rozrodu płazów.
W wyniku procesu sukcesji przyrodniczej ukształtowały się tam interesujące zbiorowiska roślinne oraz związane z nimi zoocenozy, wśród których najbardziej widoczne są ptaki różnych gatunków, w tym mniej liczne gatunki lęgowe w skali Europy.
Nie znaleziono galerii.