• język migowy
  • BIP

Rezerwat Segiet

Rezerwat SegietRezerwat Segiet został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa z 7 kwietnia 1953r., w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu bukowego dawnego Lasu Segieckiego położonego na Srebrnej Górze, na Garbie Tarnogórskim na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór.

W 2023 roku jego obszar zwiększył się trzykrotnie z 24,7 ha do 92,29 ha. Poszerzona o ponad 60 ha została też jego otulina.

Podłoże skalne tego terenu stanowią triasowe wapienie muszlowe oraz dolomity margliste i kruszconośne. Flora rezerwatu składa się z 15 gatunków drzew, 9 gatunków krzewów i 103 gatunków roślin zielnych. Występuje tutaj prawie jednolity drzewostan bukowy, z domieszką jaworu, świerka, sosny i brzozy. W rezerwacie występują trzy zespoły leśne z charakterystycznym prawie całkowitym brakiem warstw mszystych, które są reprezenowane przez odmienny typ lasu bukowego. Spośród trzech typów buczyn objętych ochroną, występujących w rezerwacie, najciekawsza jest ciepłolubna buczyna storczykowa, tworząca 9-hektarowy płat na południowym stoku Srebrnej Góry.

Drzewostan, osiągający wiek 130-150 lat, tworzy buk z niewielką domieszką lipy drobnolistnej i jaworu. W dobrze rozwiniętej warstwie krzewów występuje bez czarny, jawor i dereń świdwa, natomiast runo zdominowane jest przez konwalię majową i barwinek pospolity. Poza nimi rosną tu inne gatunki roślin: perłówka zwisła, kopytnik pospolity, fiołek leśny i podagrycznik. Drugim typem buczyny jest kwaśna buczyna niżowa, zajmująca 5-hektarowy płat na północnym stoku Srebrnej Góry. Drzewa osiągają wiek do 150 lat, a w warstwie krzewów występuje bez koralowy, jawor i bez czarny.

Trzecim typem buczyny jest buczyna karpacka, tworząca 10-hektarowy płat na prawie płaskim szczycie Srebrnej Góry. Oprócz 150-letnich buków występują tutaj: bez czarny, jawor i jarzębina. Problemem, który występuje i w przyszłości może stanowić zagrożenie dla trwałości lasu w rezerwacie, jest praktycznie całkowity brak odnowienia naturalnego buka. W rezerwacie występuje wiele gatunków roślin i zwierząt chronionych. Spośród roślin runa na uwagę zasługują: wawrzynek wilcze łyko, tojad dzióbaty, obuwik pospolity, śnieżyca wiosenna, lilia złotogłów, storczyk i barwinek. Fauna rezerwatu jest reprezentowana przez około 60 gatunków ptaków lęgowych, 25 gatunków ssaków oraz kilka gatunków płazów i gadów.

Przykładem fauny są występujące m.in.: żaby - jeziorkowa i trawna, ropucha szara, traszki grzebieniaste związane ze środowiskiem wodnobłotnym, jaszczurki - zwinka i żyworódka, padalec i żmija zygzakowata, a także ptaki reprezentowane przez gile, dzięcioły, puszczyki, zięby, rudziki, kosy, sikory bogatki i pokrzewki.Na terenie rezerwatu wytyczono i wydano w 1997r. w formie przewodnika, tzw. ścieżkę dydaktyczną, która zapoczątkowała cykl opracowań ,,Przyrodnicze ścieżki dydaktyczne na Garbie Tarnogórskim”. Inicjatywa, adresowana głównie do młodzieży, jest ciekawym uzupełnieniem nauki w szkole, umożliwiającym zarówno poznanie unikalnych elementów przyrody, jak i sposobów ich aktywnej ochrony.

Położenie rezerwatu w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych sprawia, że jest on chętnie odwiedzany, jednak należy pamiętać o tym, iż jest to teren, na którym obowiązują ścisłe zakazy, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, zabraniające m.in.:

  • chwytania dziko żyjących zwierząt, ich płoszenia, zabijania,polowania, niszczenia nor i legowisk zwierzęcych oraz gniazd ptasich i wybierania z nich jaj,
  • pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin,
  • wysypywania i wylewania odpadów, niszczenia gleby,
  • ruchu pieszego, rowerowego, poza szlakami do tego wyznaczonymi,
  • wjeżdżania samochodami i motocyklami,
  • wprowadzania psów bez smyczy i kagańca.

Nie znaleziono galerii.

do góry