• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Zielony Bytom/Parki Miejskie/Park Miejski im. Franciszka Kachla

Park Miejski im. Franciszka Kachla


Założony został ok. 1840r. jako park krajobrazowy na obszarze 43ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Park był wówczas głównym terenem wypoczynkowym Bytomia. Dla terenu tego zasłużył się przybyły na początku XX wieku z Budapesztu Parkdirektor Koehler, który wprowadził do parku sporo kasztanowców rosnących do dziś. Zarządca współpracujący z architektem w miejscu kawiarenki ,,Pod misiami” utworzył niewielkie zoo.

Archiwalne zdjecie mini zoo w Parku Miejskim

Mimo upływu lat, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek. Do ciekawszych gatunków drzew spotykanych w Parku Miejskim i liczących sobie przeważnie ponad 100 lat należą: klon Ginnala, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, wierzba mandżurska, buk pospolity - odm. czerwonolistna, cis zwyczajny, dąb korkowy. Obwody niektórych pni tych drzew wahają się od 190 do 280cm.

W jego wschodniej części znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska. Po jej wyburzeniu tuż obok postawiono w 1932 r. istniejący do dziś funkcjonalistyczny Zakład Kąpielowy zaprojektowany przez Carla Schmidta. W głębi parku stoi gmach Urzędu Miejskiego, dawna siedziba Sądu Cywilnego. Na terenie parku znajdował się też drewniany kościół p.w. Św. Wawrzyńca (spłonął w 1982 r.). Park zamyka od północnego zachodu zespół malowniczych stawów.

Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1992r.

Park Miejski będący jedną z wizytówek Śródmieścia jest sukcesywnie rewitalizowany. Na przestrzeni lat wyremontowano dwa stawy leżące w obrębie parku (Staw Północny oraz Staw Południowy). Swoje oblicze zmieniła też uwielbiana przez spacerowiczów Gora Miłości oraz różnany zakątek sąsiadujący z kortami tenisowymi. W ramach projektu „Odnowa zieleni w parkach miejskich”, na którego realizację przeznaczono prawie 15,5 mln zł. wyremontowano alejki, posadzono nowe drzewa i krzewy, a także ustawiono nowe ławki i inne elementy małej architektury.

 

Park Kachla (7) Park Kachla (7)
7

Park Kachla

Park Kachla

do góry