Park Fazaniec w Szombierkach
Został założony w drugiej połowie XIX wieku przez Ulricha Schaffgotscha jako park prywatny na powierzchni 13,1 ha, na terenach o bardzo specyficznej rzeźbie (dwa wąwozy), poprzez wykorzystanie istniejącego lasu grądowego z niewielką domieszką dębów. Nad przedsięwzięciem pracował Karol Godula, gdyż przy wybudowanym z jego polecenia neorenesansowym pałacu w Szombierkach na park nie było miejsca. W 1933 roku właścicielem parku stała się gmina.
Park słynął w dawnych czasach z bażanciarni (stąd nazwa parku, niem. Fasan- bażant). W latach dwudziestych, jako jeden z pierwszych parków na terenie Górnego Śląska, został udostępniony pracownikom okolicznych kopalń i mieszkańcom osiedli górniczych. Park Fazaniec jest interesującym przykładem parku krajobrazowego, unikalnego w skali regionu i kraju. W 1987 roku park został wpisany do rejestru zabytków.
Fazaniec to jeden z trzech zabytkowych parków, który w ostatnich latach zmienił swoje oblicze dzięki realizowanym tam projektom rewitalizacyjnym. Warto się tam wybrać, by zobaczyć, jak zmienił się po odnowie. Zastaniemy tam wyremontowane alejki, cieki wodne, nowe drzewa i krzewy, tarasy widokowe. Bytomianie mogą spacerować po alejkach pokrytych naturalnym kruszywem lub kostką granitową, a z wybudowanych tarasów widokowych mogą podziwiać odnowiony ciek wodny. Do parku wiodą wyremontowane schody.
Ponad 100 lat po jego założeniu bytomski park jest prawdziwym rajem dla ornitologów. Znajduje się tu kilkadziesiąt gatunków ptaków, nawet zagrożonych wyginięciem. To kolejny dowód na to, że Bytom jest miastem, które potrafi zaskakiwać... także pięknem przyrody. Przez Fazaniec przebiegaszlak turystyczny im. Karola Goduli.