Miejska pasieka
Pszczoły od zawsze były jedną z najważniejszych części ekosystemu. Znaczenie roli odgrywanej przez pszczoły w ekosystemie jest bardzo istotne ze względu na degradację środowiska i zanikanie dużej ilości gatunków roślin. Praca pszczół ma olbrzymie znaczenie dla produkcji żywności, w uprawach sadowniczych i rolnych. Dlatego propagowanie pszczelarstwa powoli przynosi oczekiwane efekty. Powstają nowe koła pszczelarskie na terenie Bytomia, w których gronie pszczelarze realizują swoje zainteresowania i pasje.
Bytomska Pasieka Miejska
Bytom wykonał kolejny krok w stronę natury, zakładając pasiekę na terenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Łaszczyka 18 w Miechowicach. Bytomska Pasieka Miejska powstała w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w 2021 roku wspierania edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Bytomia w zakresie ochrony środowiska i ochrony przyrody pn. „Bytom przyjazny pszczołom”. Prace rozpoczęto od przygotowania terenu. Polegały one na wykarczowaniu gruntu, postawieniu ogrodzenia i oznakowaniu terenu tablicami informacyjnymi, a także nasadzeniu roślin miododajnych.
Pasieka składa się z 13 uli, w tym 3 ule posadowiła Fundacja Odzyskaj Środowisko, z którą miasto zawarło umowę o współpracy w ramach projektu „Elektryczne śmieci”. Przekazane przez fundację ule zostały zaprojektowane i wykonane z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, całkowicie bezpieczne dla pszczół i otoczenia. W naszym mieście szlaki w tematyce pszczelarstwa przetarła Urszula Mazurowska, która pierwszą miejską pasiekę założyła w Szombierkach.
Z ogromnym zapałem opiekuje się pszczołami w Bytomskiej Pasiece Miejskie w Miechowicach, jak również edukuje zainteresowane osoby tematem pszczelarstwa. Na bieżąco są prowadzone na terenie Pasieki Miejskiej zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach zadania publicznego propagujące nie tylko pszczelarstwo, ale przede wszystkim prezentujące zabiegi chroniące pszczoły i inne owady zapylające jako gatunki o wyjątkowym znaczeniu dla środowiska i człowieka.
Uchwała nr XXI/279/19 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 25 listopada 2019 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bytomia z późn. zm.
Miasto Bytom przyczyniło się do popularyzacji pszczelarstwa na terenie miasta uchwalając uchwałę nr LIV/741/22 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 28 lutego 2022 roku
zmieniająca uchwałę nr XXI/279/19 Rady Miejskiej w Bytomiu w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bytom (w załączeniu). Dokument określa warunki utrzymywania i hodowlę pszczół miododajnych na terenach zabudowy mieszkaniowej oraz na terenach gminnych miasta Bytomia, pod następującymi warunkami:
- posiadania ogrodzonej nieruchomości, na której znajduje się hodowla pszczół, oraz oznakowania jej poprzez wywieszenie na każdym wejściu widocznej tabliczki ostrzegawczej, z czytelną informacją o utrzymywaniu na terenie nieruchomości pszczół wraz z danymi kontaktowymi do właściciela pasieki;
- opieki, leczenia swoich rodzin pszczelich;
- zgłoszenia lokalizacji pasieki w Urzędzie Miejskim w Bytomiu;
- ule pszczele powinny znajdować się na ogrodzonym terenie, uniemożliwiającym przypadkowe wejście na jego teren osób postronnych oraz być zabezpieczone przed przewróceniem na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych;
- prowadzona hodowla pszczół nie powinna powodować uciążliwości, w szczególności dla nieruchomości sąsiednich.
Ankieta Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu dla bytomskich pszczelarzy do wykorzystania w ramach prowadzonej współpracy (w załączeniu).
W nawiązaniu do podpisanej uchwały nr LIV/741/22 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 28 lutego 2022 roku zmieniająca uchwałę nr XXI/279/19 Rady Miejskiej w Bytomiu w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bytom, każda osoba zajmująca się pszczelarstwem powinna wypełnić przedmiotową ankietę, określając swoje dane osobowe, miejsce stacjonowania pasieki, wielkość pasieki, rasę pszczół itp. Złożenie ankiety umożliwi sprawny kontakt pomiędzy pszczelarzem a Wydziałem Inżynierii Środowiska.
Warsztaty pszczelarskie w Miejskiej Pasiece realizowane w ramach zadania publicznego pt.: „Szkoła pszczelarska dla dorosłych na terenie Miejskiej Pasieki w Bytomiu” w 2022 roku.
Warsztaty pszczelarskie odbywają się w ramach projektu “Szkoła pszczelarska dla dorosłych działająca na terenie Miejskiej Pasieki w Bytomiu przy ul. Łaszczyka 18”
Dla kogo są warsztaty?
Dla każdego, kto chce mieć pszczoły, ale dopiero zaczyna zgłębiać ten temat. Dla osób bez jakiejkolwiek praktyki, potrzebujących sprawdzić, czy się do tego nadają.
Uczestnikiem warsztatów jest osoba pełnoletnia, która jest mieszkańcem miasta Bytomia lub związana jest z miastem w sposób trwały (praca, grunt). Kandydat nie może posiadać własnej pasieki;
Tematyka zagadnień poruszanych na warsztatach:
- Prawne i ekonomiczne aspekty zakładania i prowadzenia pasieki.
- Biologia rodziny pszczelej.
- Całoroczna gospodarka pasieczna: bieżące prace w pasiece w danym miesiącu.
- Wybór stanowiska a baza pożytkowa.
- Choroby pszczół i ich zwalczanie.
- Zakup ula i sprzętu pasiecznego - co wybrać?.
- Pozyskiwanie produktów pszczelich z naciskiem na pozyskiwanie miodu.
- Metody powiększania pasieki: odkłady, pakiety.
Cztery pory roku w Pasiece Miejskiej w Bytomiu - Miechowicach
Jak wyglądają cztery pory roku w Pasiece Miejskiej?
Co robią pszczoły oraz jakie są zadania pszczelarza w poszczególnych porach roku?
O tym można się przekonać czytając publikacje bytomskiej pszczelarski Urszuli Mazurowskiej, opiekującą się bytomską pasieką i publikująca artykuły w ramach realizacji zadania publicznego w 2021 roku wspierania edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Bytomia w zakresie ochrony środowiska i ochrony przyrody pn. „Bytom przyjazny pszczołom”.
- wiosna - https://uleuli.pl/wiosna-w-pasiece/
- lato - https://uleuli.pl/lato-w-pasiece/
- jesień - https://uleuli.pl/jesien-w-pasiece/
- zima - https://uleuli.pl/zima-w-pasiece/
Bytomska Pasieka Miejska
Bytom, ul. Łaszczyka 18
https://www.facebook.com/pasiekamiejskawmiechowicach/
Zarządca:
Urząd Miejski w Bytomiu
Wydział Inżynierii Środowiska
Bytom, ul. Parkowa 2
tel. 32 283 63 42