Jaką tajemnicę skrywa Szyb Południowy? Jego sekret przybliżą nam pasjonaci historii
20 Lutego 2021Co kryją podziemia Szybu Południowego byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Miechowice"? To pytanie zadają sobie zarówno historycy, jak również eksploratorzy i poszukiwacze tajemnic III Rzeszy Niemieckiej. Do dziś nie rozwiązano jego zagadki, która wzbudza zainteresowanie w całym kraju. Według różnych informacji, legend czy relacji świadków w obiekcie tym ukryto depozyt, którym mogły być akta katowickiego Gestapo, dzieła sztuki lub zrabowane przez Niemców złoto i kosztowności.
Przypomnijmy, że w ubiegłą sobotę, 13 lutego pasjonaci historii rozpoczęli zdjęcia do filmu, który otworzy VI edycję rekonstrukcji wydarzeń „Walki o Miechowice” w styczniu 2022 roku. Zdjęcia nawiązujące do walk o Bytom i Miechowice w styczniu 1945 roku kręcono w Parku Ludowym i przy Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Z kolei dzisiaj, 20 lutego członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, a także bytomscy pasjonaci historii tym razem odtworzyli jedną z możliwych hipotez związanych z tajemnicą Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”.
Szyb Południowy byłej kopalni „Miechowice” to jedna z największych, nieodkrytych jeszcze tajemnic Bytomia. - Chcemy przybliżyć ją mieszkańcom nie tylko naszego miasta, ale każdemu kto interesuje się sekretami II wojny światowej - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia "Pro Fortalicium" i jeden z głównych organizatorów Widowiska Historycznego "Walki o Miechowice". - Podczas kręcenia zdjęć odtworzymy jedną z możliwych hipotez związanych z tajemnicą Szybu Południowego, a film, który otworzy przyszłoroczną rekonstrukcję z pewnością nie tylko zaciekawi widzów, ale będzie świetną promocją naszego miasta - dodaje Ireneusz Okoń.

Rekonstrukcja historyczna - szyb Bolko
Rekonstrukcja historyczna - szyb Bolko
Bytom kryje w sobie jedną z największych tajemnic II wojny światowej
Zdjęcia mające nawiązywać do wydarzeń, jakie mogły mieć miejsce na początku 1945 roku w szybie pokopalnianym KWK „Miechowice” kręcono na terenie Centralnej pompowni „Bolko”, która znajduje się przy ul. Kruszcowej 4 w Bytomiu i od wielu lat odwadnia wyrobiska górnicze po zlikwidowanych w latach 1978 - 1991 kopalniach rud cynku i ołowiu w niecce bytomskiej. Tym razem szyb „Bolko” oraz podziemne chodniki posłużyły do odtworzenia jednej z największych tajemnic naszego miasta. Warto dodać, że bytomscy pasjonaci historii nie poprzestali tylko na zdjęciach na terenie Centralnej pompowni „Bolko”. Część zdjęć wykonano również na terenie Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Karbiu, która posłużyła za tło wydarzeń związanych z transportem tajemniczego ładunku, ukrytego następnie w podziemiach Szybu Południowego.

Jaką tajemnicę skrywa Szyb Południowy?
Jaką tajemnicę skrywa Szyb Południowy?
Trwają przygotowania do kolejnej, VI rekonstrukcji "Walki i Miechowice"
Wydarzenia, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku w Bytomiu i Miechowicach do dziś owiane są tajemnicą. Tragiczne wydarzenia w Miechowicach, gdzie zginęło około 380 osób również kryją w sobie wiele pytań. Aby przybliżyć wydarzenia, jakie miały miejsce ponad 70 lat temu członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” i pasjonaci historii od kilku lat organizują w Bytomiu - Miechowicach rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce między 25 a 28 stycznia 1945 roku.
Co roku członkowie Stowarzyszenia przygotowują nowy scenariusz wydarzenia. Tym razem w 2022 roku oprócz rekonstrukcji z udziałem aktorów, rekonstruktorów oraz pasjonatów historii, zobaczymy film poświęcony między innymi tajemnicom, jakie kryje wciąż nasze miasto. Przypomnijmy, że tegoroczna edycja jednego z największych na Śląsku oraz w południowej Polsce wydarzeń historycznych - Widowisko Historyczne - „Walka o Miechowice”, nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy w zamian przygotowali rekonstrukcję Tragedii Miechowickiej we wspomnieniach online, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Z myślą jednak o przyszłorocznej edycji, która odbędzie się 29 stycznia 2022 roku, członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz ProFort Centrum przygotowują film, który ma otworzyć VI edycję rekonstrukcji wydarzeń w Miechowicach.
Realizacja wszystkich zdjęć do filmu była możliwa dzięki gminie Bytom, Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA, Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu i Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń.
Podobne wiadomości:
- W niedzielę, 26 stycznia obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-24
- Przenieś się w czasy PRL-u 2024-07-17
- Poznaj Bytom dzięki aplikacji. Kody QR na specjalnych tabliczkach pojawiły się na Grossfeldzie 2024-06-28
- Miasto podpisało umowy na cztery inwestycje warte łącznie prawie 15,4 mln zł. Wśród nich przebudowa ul. Nickla 2024-05-27
- Miechowicki schron czeka na miłośników historii i militariów 2024-04-18
- „Walki o Miechowice 1945”. Pasjonaci historii przypomnieli tragiczne wydarzenia ze stycznia 1945 roku 2024-01-27
- Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się 27 stycznia 2024-01-22
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2023-10-02
- Odwiedź podziemny schron w Miechowicach i poznaj historię II wojny światowej 2023-09-05
- Śląski Piknik Rodzinny „Powrót do PRL-u” 2023-07-17