• język migowy
  • BIP
Strona główna/Dworcowa

Dworcowa

Logo

Zakończyła się rewitalizacja ul. Dworcowej, dzięki której na powrót zyskała ona miano najbardziej reprezentacyjnej ulicy Bytomia. Inwestycja, która obejmowała przebudowę i zagospodarowanie ulicy, a także remont zabytkowych kamienic wzdłuż ul. Dworcowej, była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Koszt  przybudowy Dworcowej, to 14,6 mln zł, a koszt realizacji całego projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmujący w sumie remont 14 historycznych kamienic, przebudowę ul. Zaułek i Dworcowej wyniósł 26,6 mln zł, z czego 19,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Ulica Dworcowa po rewitalizacji

Jak zmieniła się ulica Dworcowa?

Wymiana wszystkich sieci, nowa nawierzchnia i zieleń, to nie wszystko. Dzięki aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwiającej starania się o dofinansowanie inwestycji realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców, możemy podziwiać zakurzone dotychczas piękno bytomskich kamienic. Wystarczy spojrzeć w górę.

W ramach projektu, którego liderem był ZBM-TBS, renowacji doczekały się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe 11 kamienic przy deptaku. Remontu doczekała m.in. narożna, czterokondygnacyjna secesyjna kamienica przy ul. Dworcowej 22, zaprojektowana przez Wilhelma Hellera,  zaprojektowana przez Alberta Klehra wyjątkowej urody kamienica z 1869 roku przy ul. Dworcowej 18 oraz kamienica przy ul. Dworcowej 21, gdzie niegdyś mieściło się Konserwatorium Cieplika.

Przypomnijmy, że rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a w projekcie tym, gdzie liderem jest ZBM-TBS sp. z o.o. uczestniczą również Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Koszt  przybudowy Dworcowej, to 14,6 mln zł, a koszt realizacji całego projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmujący w sumie remont 14 historycznych kamienic, przebudowę ul. Zaułek i Dworcowej wyniósł 26,6 mln zł, z czego 19,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

do góry