Oferta edukacyjna szkół
Ponad 1592 miejsca w 52 oddziałach na prawie 60 kierunkach kształcenia czeka na ósmoklasistów w bytomskich szkołach ponadpodstawowych. Bytom może poszczycić się świetnymi liceami ogólnokształcącymi, technikami i szkołami branżowymi. Technik lotniskowych służb operacyjnych, technik przemysłu mody czy organizacji reklamy to tylko część z kierunków, w ramach których absolwenci szkół podstawowych mogą się kształcić w Bytomiu.
Bytomskie szkoły co roku wysoko plasują się w rankingu „Perspektyw”. Najlepsze bytomskie liceum to I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia, które w rankingu województwa śląskiego w 2020 r. znalazło się na 34 miejscu, zaś w ogólnopolskim - na 300 miejscu (na 999). Na drugim miejscu było IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (57 miejsce w województwie i 494 w Polsce). Na 72 miejscu najlepszych liceów naszego województwa jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina (w ogólnopolskiej klasyfikacji zdobyła 607 miejsce). Bytomska szkoła muzyczna zajęła także 87 miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich 2020 (tu razem udział wzięły i licea i technika).
Technika i szkoły branżowe w Bytomiu kształcą w tradycyjnych zawodach, takich, jak: mechanik samochodowy, elektryk czy kucharz, ale też na innowacyjnych kierunkach. Co więcej - od lat bytomskie szkoły nawiązują i utrzymują dobre kontakty z dużymi firmami posiadającymi odpowiednie zaplecze i fundusze, by zapewnić uczniom tak niezbędne w nauce konkretnego zawodu zajęcia praktyczne.
Szkoła wysokich lotów
Warto tu wymienić działające w Technikum nr 4. Szkoła poszła z duchem czasu, oferując młodym kierunki kształcenia dostosowane do potrzeb rynku pracy. „Elektronik” postawił na zawody związane z lotnictwem. Bytomska szkoła kształci w zawodach technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali. Co ważne, uczniowie kształcący się w tym zawodzie oprócz miesięcznej praktyki w hangarze na lotnisku w Pyrzowicach, mają tam także cotygodniowe zajęcia z przedmiotów zawodowych. Więcej informacji o rekrutacji na: http://elektronik.bytom.pl/
Po zawód przyszłości? Do Bytomia!
Ciekawe kierunki kształcenia oferuje też Zespół Szkół Technicznych, gdzie na młodych czekają kierunki kształcenia w pożądanych na rynku pracy zawodach. A należą do nich technik mechatronik, technik informatyk, technik geodeta, ekonomista oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Dumą szkoły są jej absolwenci, którzy z powodzeniem rozwijają swoje interesowania na studiach wyższych. Więcej informacji o rekrutacji na: https://zst.bytom.pl/kandydat/
Modny zawód? Tylko z ZSA-EiO
Projektowanie mody i szycie ubrań cieszy się coraz większym powodzeniem wśród młodych ludzi. W Bytomiu, niegdyś kojarzonym z szyciem markowych garniturów, od kilku lat uczniowie mogą kształcić się w zawodzie technik przemysłu mody. Kształcenie w tym kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, który z otwartymi ramionami czeka na specjalistów. Jak zaznaczają władze szkoły ten kierunek daje młodym ogromny wachlarz możliwości pracy.
W Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących na uczniów czekają miejsca w klasach kształcących m.in. w zawodach: technika ekonomisty, handlowca, rachunkowości, psychologii społecznej logistyki, a nawet technika organizacji reklamy. Od lat szkoła kształci również w klasach policyjno-mundurowych. Więcej informacji o rekrutacji na: http://www.zsaeio.bytom.pl/zsaeio/.
„Gastronomik” wciąż na czasie
Przez dekady Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wykształcił kadry, o które ubiegają się właściciele hoteli i restauracji w kraju i zagranicą. Zwłaszcza, że zawód kucharza czy hotelarza stał się dziś popularny. I tak w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, młodzież może kształcić się w zawodach technika żywienia i usług gastronomicznych, technika hotelarstwa czy organizacji turystyki. Uczniowie „gastronomika” zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach, gdzie dają pokaz kuchennych i hotelarskich umiejętności. Kiedy opuszczają mury ZSGH, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Więcej informacji o rekrutacji na: http://www.zsgh.bytom.pl/.
Budowlanka i nie tylko
Dla tych, którzy chcą uczyć się w zawodach budowlanych najlepszym wyborem będzie nauka w Państwowych Szkołach Budownictwa - Zespole Szkół, które oferują kształcenie w takich zawodach, jak: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu. Wśród innych popularnych kierunków jest także monter robót wykończeniowo-budowlanych, a także kierunek architektoniczno-projektowy. Od kilkunastu lat w szkole działa także klasa mundurowa. Wiecej informacji o rekrutacji na: http://www.psb.bytom.pl/.
Masz smykałkę do samochodów i motocykli? Ucz się fachu w Bytomiu!
Mechaników rekrutuje Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 oraz Technikum nr 3 działające w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych. Szkoły te oferują młodym kształcenie w takich zawodach, jak: technik transportu drogowego, technik mechanik czy technik pojazdów samochodowych. Więcej informacji o rekrutacji na: http://zsmebytom.pl/
Zawodowcy na wagę złota
W Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych kształcą się na co dzień m.in. młodzi fryzjerzy, piekarze, krawcy czy mechanicy. W ramach współpracy z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości uczniowie i uczennice ZSU-R zostali objęci wsparciem, które objęło m.in. doradztwo edukacyjno-zawodowe, staże lub praktyki zawodowe z możliwością wypłaty stypendiów stażowych. Na młodych fachowców czekają także kursy i szkolenia specjalistyczne. Więcej informacji na: https://zsur-bytom.szkolnastrona.pl/
Szkoły branżowe - czas na fachowców
Bytomskie szkoły branżowe oferują m.in. kształcenie w takich zawodach, jak: kucharz, cukiernik (Branżowa Szkoła nr 1, ZSG-H), monter zabudowy i robót wykończeniowych (Branżowa Szkoła nr 2, PSB- ZS), mechanik pojazdów samochodowych, elektromechnik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik (Branżowa Szkoła nr 3, ZSME), fotograf, magazynier, logistyk (Branżowa Szkoła nr 5, ZSAEiO), górnik eksploatacji podziemnej (Branżowa Szkoła nr 6, ZST), fryzjer, sprzedawca, (Branżowa Szkoła nr 7, ZSUR).