Konkursy ofert, małe granty, regranting
Najważniejsze informacje o dotacjach oraz dotacjach przyznawanych ze środków publicznych
Co to jest dotacja?
Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa, którą organizacja otrzymuje od donatora/sponsora, na określony przez niego cel społeczny. Cel ten powinien być zgodny z celami statutowymi organizacji. Cechą charakterystyczną dotacji jest konieczność przygotowania tzw. projektu (wniosku, oferty, listu intencyjnego), który ma odpowiadać na cele i potrzeby zdefiniowane przez donatora/sponsora.
Dotacje są przyznawane zwykle w trybie konkursowym, w naborach organizowanych w określonym czasie, przez np. firmy, fundacje korporacyjne, administrację rządową, samorządy.
Po zrealizowaniu zadania organizacja składa sprawozdanie z jego realizacji. Dotacja najczęściej jest udzielana na na zrealizowanie jakiegoś konkretnego działania (np. zorganizowanie letniego obozu dla dzieci). Może być też przeznaczona na wsparcie instytucjonalne organizacji, czyli np. na zakup sprzętu, szkolenia dla pracowników itp.
Otwarte konkursy ofert
Otwarte konkursy ofert to najczęściej stosowany tryb dystrybucji dotacji celowych na realizację zadań publicznych. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w art. 11-19 określa jego ramy prawne.
Czas ogłaszania otwartych konkursów ofert, to na jakie konkretnie zadania będą ogłaszane i jaka jest na nie pula środków określa administracja, po konsultacjach z organizacjami. W przypadku samorządów informacji na ten temat należy szukać w programach współpracy danego samorządu z organizacjami pozarządowymi, który jest dokumentem obowiązkowym. Uchwalanym co roku, po konsultacjach z organizacjami. W dużych samorządach zasady są często dookreślane w dodatkowych dokumentach doprecyzowujących poszczególne zapisy z ustawy.
Lokalne konkursy ofert dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej pod linkiem: https://www.bytom.pl/bip/informacje-urzedu/konkursy-ofert
archiwum konkursów: http://bip.um.bytom.pl/bip/dokumenty?menuId=76775&idKategorii=28901&akcja=wyszukaj
Generator eNGO - aplikacja zlecania realizacji zadań publicznych podmiotom III sektora: https://bytom.engo.org.pl/konkursy-trwajace
Małe granty
Małym grantem” nazywa się potocznie dotację od samorządu do wysokości 10 tysięcy złotych. O te pieniądze organizacje pozarządowe mogą się starać poza konkursem dotacyjnym. Przepisy dotyczące „małego grantu”, zawarte w art. 19a ustawy o pożytku, umożliwiają stowarzyszeniom i fundacjom (oraz podmiotom wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku, tj. m.in. organizacjom kościelnym i spółdzielniom socjalnym) ubieganie się o dotację od samorządu. Zaletą małego grantu jest to, że organizacja nie musi dostosować się do warunków, terminów i tematów określonych w ogłoszeniu o konkursach dotacyjnych, gdyż dotacje te mogą być przyznane niezależnie od konkursów - o ile samorząd uzna „celowość” projektu („zadania publicznego”) i będzie dysponował odpowiednimi środkami.
Lokalne ogłoszenia małych grantów dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej pod linkiem http://bip.um.bytom.pl/bip/dokumenty?menuId=76775&idKategorii=28901&akcja=wyszukaj
Generator eNGO - aplikacja zlecania realizacji zadań publicznych podmiotom III sektora: https://bytom.engo.org.pl/male-granty
Regranting
Regranting to przekazanie dotacji otrzymanej przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 (za wiedzą i zgodą organu, który tej dotacji udzielił) innym organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3. W nowelizacji z 2015 r. doprecyzowana przepisy dotyczące przekazywania środków w tej formie wprowadzając definicje:
- operatora projektu - to organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3, którym organ administracji publicznej zleca realizację zadania publicznego na szczególnych zasadach opisanych w art. 16a. Natomiast art. 16a stanowi, że operator projektu zleca realizację całości zadania publicznego, na które otrzymał dotację, realizatorom projektów wybranym w otwartym konkursie ofert.
- realizatora projektu - to organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3, którym operator projektu zleca wykonanie projektu.
- projektu - to zadanie publiczne, mieszczące się w opisanych w ustawie sferach pożytku publicznego (art. 4), realizowane przez realizatora projektu w sposób opisany w art. 16a.
Operatorem konkursu wyłonionym w otwartym konkursie ofert jest kolektyw organizacji pozarządowych z Bytomia: Stowarzyszenie Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny, organizacje prowadzą razem lokal w Bytomiu.
Szczegółowe informacje na ten temat czym jest regranting - lokalne dzialania w Bytomiu można znaleźć na stronie: https://lokalwbytomiu.pl/lokalne-dzialania/
Nowe wzory - ofert, umów i sprawozdań
Stosowane przy zlecaniu zadań publicznych wzpory ofert umów i sprawozdań poznaliśmy już pod koniec października 2018 r. Formalnie właśnie wtedy rozporządzenia ze wzorami weszły w życie, jednak dopiero konkursy ogłaszane od 1 marca 2019 r. muszą stosować się do nowych zasad.
Załączniki do nowego rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do pobrania poniżej (wzór oferty i sprawozdania) lub wszystkie w wersji edytowalne na stronie (www.gov.pl)
Przykładowe instrukcje wypełniania ofert konkursowych oraz w trybie tzw. małego grantu.
Przedstawiony poradnik ma charakter ogólnej instrukcji postępowania z nowym wzorem oferty. Szczegóły realizacji i rozliczania zadania, niezbędne dodatkowe załączniki oraz inne wymogi związane z konstrukcją oferty oraz sprawozdania określić będzie ogłoszenie konkursowe oraz w kolejnym etapie zawarta umowa o dofinansowanie.
Pomocne strony
- Urząd Marszałkowski: www.slaskie.pl
- Departament Pożytku Publicznego: www.gov.pl/web/pozytek
- Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej: www.rops-katowice.pl