• język migowy
  • BIP

Sprawna komunikacja

Bytom leży w samym środku aglomeracji śląskiej.

A1

Przez miasto przebiega autostrada A1 wraz z węzłem autostradowym oraz 5 dróg krajowych (DK11, DK78, DK79, DK88, DK94).

A4

Tuż obok Bytomia przebiega też autostrada A4 łącząca Wschód z Zachodem oraz Drogowa Trasa Średnicowa, skąd zaledwie w 20 min. można dostać się do stolicy województwa.

lotnisko

25 km od Bytomia znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach.

kolej

Przez Bytom przebiega linia kolejowa nr 131 (łącząca Górnośląski Okręg Przemysłowy z Portem Gdańsk i Portem Gdynia) 132 (łącząca Bytom z Wrocławiem), 710 - przedsiębiorcy mogą korzystać z bocznic kolejowych.

Wszystkie drogi prowadzą do Bytomia

Bytom od wieków był miastem znajdującym się u zbiegu najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Już w średniowieczu podróżowali tędy kupcy przemierzający szlak z Węgier przez Morawy do Wielkopolski oraz drogę z Wrocławia do Krakowa. Od tamtego czasu komunikacyjne znaczenie miasta jeszcze wzrosło.

Rozbudowana sieć dróg, bliskość autostrady, dobre połączenia autobusowe i tramwajowe sprawiają, że Bytom może pochwalić się szybką i bezpieczną komunikacją.

Bytom jest świetnie skomunikowany nie tylko z regionem, ale również z innymi częściami Polski. Przez Bytom przebiega aż pięć dróg krajowych. DK11 kieruje nas na węzeł A1 „Bytom" oraz na obwodnicę, dzięki której możemy ominąć centrum miasta. Drogą Krajową 79 dostaniemy się do Katowic, a dalej możemy dojechać między innymi do Krakowa. Istnieje również możliwość zjazdu na Drogową Trasę Średnicową lub na DK94, która przebiega przez Zagłębie Dąbrowskie aż do stolicy Małopolski. Kolejna Droga Krajowa to DK88, która prowadzi do pobliskiego węzła autostrady A1, a jeśli skierujemy się w stronę Gliwic, dostaniemy się na autostradę A4. Z kolei wybierając DK78, dojedziemy do przejścia granicznego z Czechami.

W sąsiedztwie Bytomia przebiega A4, czyli najdłuższa autostrada w Polsce o długości ponad 670 kilometrów. Dzięki niej możemy szybko i bezpiecznie wybrać się w podróż nad polskie morze, odwiedzić Czechy lub Niemcy. Do przejścia granicznego z Niemcami w Zgorzelcu dostaniemy się w około 3,5 godziny, a przejazd do czeskiej Ostrawy zajmie nam zaledwie godzinę. Jeśli zamierzamy wybrać się na egzotyczne wakacje, do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach dojedziemy w niecałe 30 minut.

Bytom w środku aglomeracji śląskiej - mapa poglądowa

Inwestycje drogowe

Bytom to również dobrze zaplanowana sieć dróg lokalnych, które są stale modernizowane. W ostatnim czasie zakończyło się kilka istotnych inwestycji. Infrastruktura drogowa polepszyła się we wszystkich częściach Bytomia. Zakończyła się przebudowa ul. Świętej Elżbiety, Szyby Rycerskie, Strzelców Bytomskich II, Nawrota, Smolenia, Węglowej, Wojciechowskiego, Narutowicza, Tęczowej, Małachowskiego, Mochnackiego, Wyzwolenia, Musialika, Gwareckiej, Grota-Roweckiego, Górnośląskiej, Frycza-Modrzewskiego. Trwa przebudowa ul. Piekarskiej, Sądowej i Dworcowej.

Bytom w sercu Metropolii - mapka poglądowa

Autobusy i tramwaje

Mieszkając lub pracując w Bytomiu, nie trzeba posiadać samochodu, aby dostać się do centrum, poszczególnych dzielnic, czy wyjechać poza miasto. W mieście zlokalizowanych jest 140 przystanków komunikacji publicznej ZTM oraz Tramwajów Śląskich. Przez Bytom przejeżdża dziennie kilkanaście stałych połączeń autobusowych oraz siedem linii tramwajowych.
Spore inwestycje przeprowadza spółka Tramwaje Śląskie.

Tramwaj linii nr 9

Walory komunikacyjne Bytomia to kolejny powód, dla którego warto zamieszkać w mieście.

Właściciele firm chwalą znakomite połączenia komunikacyjne, w tym bliskość autostrady, mieszkańcy przyzwyczaili się do szybkiego przemieszczania się po mieście samochodem, autobusem lub tramwajem a goście są zadowoleni, że tak łatwo można dostać się do Bytomia z lotniska, czy też jadąc samochodem znad polskiego morza, Czech lub Niemiec.

do góry