Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 07.07.2025
„Demokr@cja, Cyfryzacja procesów demokratycznych”
„Demokr@cja, Cyfryzacja procesów demokratycznych” organizowane przez Fundacje Europejskich Inicjatyw
„EkoBytom”
„EkoBytom” - projekt o charakterze ekologicznym powstały dzięki zaangażowaniu m.in Fundacji Europejskich Inicjatyw na Śląsku.
Konkurs ”Kwitnące impresje. Roślinne Historie na Kaflu”,
Konkurs ”Kwitnące impresje. Roślinne Historie na Kaflu".
50% słońca - wystawa fotograficzna Romana Łuszczki

Cykl „50% słońca” jest barwną opowieścią jak po latach upadku przemysłu wygląda teraz śląska poprzemysłowa natura. Fotografie te mają na celu odczarowanie katastroficznej wizji Śląska forsowanej przez ostatnie dekady przez filmowców i fotografów.
Jak mówi autor „50% słońca” to cykl dokumentalny, krajobrazowy, portretowy wykonany w kluczu typologicznym. Opowiada o indunature, industrialnej naturze, a może po prostu o naturze poprzemysłowej, która otacza nas ze wszystkich stron. Ważnym elementem jest człowiek, który wchodzi w korelację właśnie z tym otoczeniem.
Wystawa Joanny Pyrskały "Przenikanie"

Wernisaż wystawy Joanny Pyrskały "Przenikanie", 13 czerwca 2025 roku o godzinie 18:00.
Lato w Teatrze: SZTUKA BLISKOŚCI

TYTUŁ PROJEKTU: SZTUKA BLISKOŚCI
„Sztuka bliskości” to projekt teatralny skierowany do młodzieży, który przez sztukę i wspólne działania porusza ważne, choć często pomijane tematy – bliskości, emocji, seksualności, relacji i wyznaczania granic. Zamiast suchej teorii zaproponujemy młodym ludziom teatr, ruch, rozmowę i kreatywność. Stworzymy przestrzeń, w której osoby uczestniczące mogą bezpiecznie zadawać pytania, dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać siebie – bez oceniania, w atmosferze szacunku i otwartości.
Będziemy pracować metodami teatralnymi, improwizacją i działaniami twórczymi. Sięgniemy po inspiracje z książek, ilustracji, kampanii społecznych, spotkań z psychologiem i seksuologiem, a także z warsztatów o emocjach, granicach i stereotypach. Zapoznamy uczestników z samoobroną i porozmawiamy o samoakceptacji. Razem stworzymy spektakl – oparty na tym, co naprawdę porusza i ciekawi.
Najważniejsze będzie dla nas to, żeby osoby uczestniczące czuły się swobodnie – słyszani i traktowani poważnie. Wierzymy, że teatr może być miejscem bezpiecznej bliskości – z drugim człowiekiem, z własnym ciałem i emocjami. A wiedza o relacjach, seksualności i dojrzewaniu może być przekazywana bez wstydu i bez tabu. Bo bliskość to nie tabu, tylko temat, o którym warto rozmawiać.
Biogramy osób zaangażowanych w realizację projektu:
Katarzyna Lazar – Kierownik działu Dotacji i Kreacji w Bytomskim Centrum Kultury. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowych studiów na UE w Katowicach na kierunku Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce. W BCK od kilkunastu lat zajmuje się koordynacją projektów krajowych i międzynarodowych, fundraisingiem, rozliczaniem pozyskanych środków finansowych oraz organizacją wydarzeń kulturalnych. Pomysłodawczyni BAŚKI – Bytomskiej Autorskiej Świetlicy Kobiecej Aktywności i Dobrze Mi Tu. Dni Kultury Wrażliwej.
Paulina Zdancewicz – Absolwentka POSM II st. Im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fletu poprzecznego oraz Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Śląskim. Studiowała Filologie Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Animatorka, aktorka i instruktorka teatralna. Aktualnie prowadzi zajęcia musicalowe i teatralno-filmowe w MDK „Bogucice-Zawodzie” oraz warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych w Bytomskim Centrum Kultury. Współzałożycielka i wiceprezeska Teatru Damier.
Nicoletta Dragon – Współzałożycielkami prezeska Teatru Damier. Absolwentka Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego oraz Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach na kierunku organizacja produkcji filmowej i tv oraz kierunku Gry i grafika komputerowa. Współpracowała m.in. z Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego, Teatrem Bez Sceny, Teatrem Trip oraz Teatrem Żelaznym. Jest pedagożką i asystentką Aliny Chechelskiej w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego. Od lat dubbinguje, a także jest lektorką
Sofiia Popova – Aktorka, choreografka, wokalistka, trenerka gimnastyki, tancerka w zespole baletowym i solistka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Magister pedagog tańca i choreografii.
Mateusz Barczyk – psycholog, pedagog teatru, aktor, redaktor. Twórca amatorskich spektakli teatralnych, propagujący teatr improwizowany. Warsztat aktorski zdobywał w Szkole Aktorskiej Machulskich. Absolwent pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Gra w Teatrze Off-Road. Działa aktywnie na polskiej scenie improwizacji. Współtworzył grupy robIM PROjekt, Kran Rasputin i The Storytellers. Obecnie działa w teatrze Lipny Barszcz, prowadząc warsztaty z aktorstwa i improwizacji. Twórca autorskiego warsztatu „Psychologia w teatrze". Założyciel „Trajektorii".
Joanna Waścińska – Studiowała projektowanie graficzne na SWSIM w Chorzowie. Projektuje materiały promujące wydarzenia dla BCK i UM w Bytomiu. Przez lata wspierała graficznie grupy sympatyków fotografii mobilnej jak Mobile Photo Trip czy Igers Katowice. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Doświadczenie w pracy z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami zdobyła prowadząc warsztaty z Lwt.
Weronika Stosur – Absolwentka kierunku Grafika na Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach., pasjonatka pracy z gliną i multimediów, z powodzeniem prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych m.in. ceramiczne, rękodzielnicze, warsztatowe. Zaangażowana w programowanie BCKina. Na swoim koncie ma grafiki i animacje wykonywane na potrzeby firm: EMA, Górażdże, Fundacji ORLEN. Studentka animacji w Poznaniu. Doświadczenie w pracy z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami zdobyła prowadząc warsztaty z Lwt.
Marta Górecka – Psycholożka w trakcie studiów podyplomowych z Seksuologii Klinicznej oraz w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Udziela pomocy i wsparcia psychologicznego osobom dorosłym oraz młodzieży. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała podczas praktyk oraz stażu między innymi w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks w Katowicach na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży oraz Dziennym Oddziale Zaburzeń Nerwicowych.
Mariola Dobrzańska – Absolwentka Ogólnokształcącego Liceum Muzycznego im. F.Chopina w Bytomiu – tytuł „Muzyk instrumentalista – specjalność flet poprzeczny”. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim, na wydziale pedagogiczno-artystycznym zdobywając tytuł „Magistra kierunku wychowanie muzyczne w zakresie: specjalność nauczycielska”. Od 1987 pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Będzinie, gdzie jest nauczycielem w klasie fletu. Przez wiele lat była współorganizatorką „Zlotów muzycznych”, które odbywały się w Dusznikach Zdroju. Wielokrotni juror podczas Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Adres strony internetowej, na której będą znajdować się szczegółowe informacje o projekcie i/lub adres fanpage’a projektu na Facebooku:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100092305220595
Termin i dokładne miejsce prowadzenia warsztatów: 7-20 Lipca, godz. 9:00-15:00, Pałac w Miechowicach
Data, godzina i miejsce pokazu: 19 lipca 2025, godz. 17:00
Koordynatorka: Paulina Zdancewicz, tel. 794189863, teatrdamier
Liczba i wiek osób uczestniczących: 26 osób, 12-16 lat