• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 05.04.2025

Akcja Kilometry w Wodzie

Miejsce: Pływalnia Kryta przy ul. Parkowej 1 w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2024-10-01 - 2025-05-16
Sport / 2024-10-01

Zapraszamy seniorów do udziału w Akcji "Kilometry w Wodzie"

#BytomSiePodoba

Miejsce: Bytom
Kategoria: Miasto
Data: 2024-12-01 - 2025-05-30

Dynamiczny filmik reklamujący miasto - jego atrakcje i architekturę.

„Demokr@cja, Cyfryzacja procesów demokratycznych”

Miejsce: Obszar Województwa Śląskiego
Kategoria: Edukacja
Data: 2025-02-01 - 2026-12-31

„Demokr@cja, Cyfryzacja procesów demokratycznych” organizowane przez Fundacje Europejskich Inicjatyw

„EkoBytom”

Miejsce: Bytom.
Kategoria: Miasto
Data: 2025-03-01 - 2026-02-28

„EkoBytom” - projekt o charakterze ekologicznym powstały dzięki zaangażowaniu m.in Fundacji Europejskich Inicjatyw na Śląsku.

Geburstag Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu – 80 lat minęło – wystawa

Miejsce: Gmach Główny MBP I i II piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2025-04-01 - 2025-04-30

Przedstawienie historii biblioteki i jej filii oraz upamiętnienie jej patrona profesora Władysława Studenckiego ma na celu przypomnienie roli biblioteki w kształtowaniu świadomości społecznej i intelektualnej, a także w przechowywaniu tradycji kulturowych.

Wystawa dostępna od 1 do 30 kwietnia

 

XXV Powiatowy Konkurs Historii Miasta Bytomia „BYTOM NOWOŻYTNY”

Miejsce: Bytom
Kategoria: Historia
Data: 2025-04-01 - 2025-06-30

XXV Powiatowy
Konkurs Historii Miasta Bytomia „BYTOM NOWOŻYTNY”

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w piłce wodnej

Miejsce: Pływalnia Kryta przy ul. Parkowej 1 w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2025-04-04 - 2025-04-06

Zapraszamy na Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w piłce wodnej, które odbędą się na terenie Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1. Organizatorem zawodów jest WTS Polonia Bytom

Okoliczna przyroda na walorach filatelistycznych

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Dzierżonia 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Historia
Data: 2025-04-04 - 2025-05-05
Historia / 2025-04-04

Filatelistyka to nie tylko pasja kolekcjonerska, ale również sposób na odkrywanie i dokumentowanie otaczającego nas świata. Prezentowana wystawa, zawierająca zbiór filatelistyczny Stanisława Sikory, zabiera zwiedzających w podróż po trzech królestwach przyrody – zwierzętach, roślinach i grzybach – ukazanych na unikalnych walorach filatelistycznych.

Zapraszamy do Pałacu w Miechowicach.

„Górnośląskie kroszonki 2025”

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2025-04-05 - 2025-04-30

„Górnośląskie kroszonki 2025”

Spartakus

Miejsce: Opera Śląska w Bytomiu
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2025-04-05
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Wydarzenie w ramach akcji #30 za 30
Aram Chaczaturian
Premiera: 8.03.2025

Libretto: Nikołaj Wołkow oprac. Robert Balogh

Muzyka: Aram Chaczaturian

Kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek

Choreograf: Robert Balogh

Asystentka choreografa: Dita Otevřelovà

Kostiumy: Roman Šolc

Projekcje: Eduard Prikryl

Reżyseria świateł: Adam Kolarcik 

Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik 

Asystent kierownika baletu: Anna Kmiecik-Sokalla

Pedagodzy baletu: Joanna Kurkowska, Lucyna Popławska

Akompaniament lekcji: Natalia Myślewicz

Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura 

Inspicjenci: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik

Prawa do wystawienia utworu scenicznego na licencji udzielonej przez Musikverlag Hans Sikorski GmbH, Berlin

 

Balet w 2 aktach, 9 obrazach

Czas trwania:
1 godz. 50 min.

"Spartakus" to dzieło wielowątkowe, łączące epickie, tragiczne i liryczne sceny, pełne dramatycznych napięć. To opowieść o odwadze, poświęceniu i dążeniu do wolności, ukazana w widowiskowej formie pełnej emocji i ekspresji. Głównym przesłaniem baletu jest walka o wolność, a bunt gladiatorów staje się jej symbolem.

Muzyka Arama Chaczaturiana ilustruje akcję, nadając bohaterom i środowiskom charakterystyczne motywy. Temat "Spartakusa" składa się z dwóch motywów – bohaterskiego i emocjonalnego. Oprócz rytmów tanecznych i elementów folkloru (m.in. armeńskiego), w muzyce dominują marsze, motywy wojenne i pogrzebowe. 

Libretto „Spartakusa” opracowane zostało na podstawie dzieł Plutarcha i Juwenala oraz badań współczesnych historyków. Spartakus, Frygia i Krasus są postaciami autentycznymi, a zaprzedana Rzymowi Egina została wykreowana przez librecistę jako kontrastująca z odwagą i bohaterstwem.

Warto podkreślić, że twórcą choreografii w spektaklu jest Robert Balogh, który współpracował już z Operą Śląską.

Swoją karierę rozpoczął w Teatrze Oldřicha Stibora w Ołomuńcu, gdzie w latach 1985–1988 pracował jako solista i choreograf. Następnie, w latach 1989–1994, stworzył kilka spektakli dla Teatru Narodowego w Bratysławie („Lux et Requiem”) oraz Teatru Narodowego w Pradze („Catulli Carmina”, „Ekstaza ducha”, „Dama z kameliami”). W latach 1994–1997 pełnił funkcję choreografa i kierownika baletu w Teatrze Josefa Kajetána Tyla w Pilźnie. W krótkim czasie udało mu się stworzyć znakomity zespół, który szybko zdobył uznanie również za granicą. Z tego okresu pochodzą jego udane balety, takie jak „Casanova”, „Carmen”, „Romeo i Julia” oraz „Puszkin”.

Robert Balogh był także dyrektorem artystycznym zespołu baletowego Teatru Morawskiego w Ołomuńcu. Dzięki przemyślanemu doborowi repertuaru oraz angażowaniu utalentowanych tancerzy z całego świata stworzył zespół na międzynarodowym poziomie. Każdego roku grupa występuje gościnnie w Niemczech, Polsce i na Słowacji. Po raz pierwszy w historii Teatru Morawskiego jego baletowy zespół wystąpił na scenach Teatrów Narodowych w Pradze i Bratysławie.

LIBRETTO

Akt I

Rzymskie legiony triumfują na forum. Przewodzi im bogaty, okrutny i nieludzki wódz Krassus. Za nimi prowadzeni są więźniowie. Spartakus i Frygia są wśród skutych jeńców skazanych na niewolę. 

Spartakus rozpacza samotnie w ciemnym lochu - urodził się jako wolny człowiek, a teraz jest przykutym łańcuchami niewolnikiem. Na targu niewolników handlarze oddzielają mężczyzn od kobiet i oferują ich na sprzedaż bogatym Rzymianom. Spartakus i Frygia zostają rozdzieleni. Frygia jest nieszczęśliwa. Ze strachem zastanawia się nad swoją przyszłością. Krassus organizuje wystawny bankiet w swojej willi. Kurtyzany dbają o rozrywkę i zabawę gości. Jest kuszony do szalonego tańca przez swoją kochankę Eginę. Otumaniony winem i rozpalony namiętnością Krassus wzywa gladiatorów, by zaprezentowali swoje umiejętności. Dwóch krzepkich gladiatorów - najpierw rybak (retiarius) i ryba (murmillus), później mężczyźni w hełmach z przyłbicami (andabates) – walczą na śmierć i życie na oczach gości. Podczas walki jeden z gladiatorów zostaje śmiertelnie ranny. Hełm zwycięskiego zapaśnika zostaje zdjęty. To Spartakus. Jego rozpacz po stracie przyjaciela gladiatora stopniowo przeradza się w gniew i nienawiść do Rzymian. Nie chcąc dłużej znosić hańby niewoli, wznieca bunt gladiatorów. Spartakus i Frygia odzyskują wolność. 

Coraz więcej niewolników przyłącza się do powstania. Wszyscy zgodnie ogłaszają Spartakusa swoim przywódcą. Spartakus i Frygia, pełni wiary w przyszłość, są szczęśliwi, że są razem. 

Akt II

Arogancki Krassus pokazuje swoją nieskończoną moc. Towarzyszy mu jego kochanka Egina. Nagle pojawiają się wieści o ataku niewolników na Rzymian. 

Spartakus postanawia stawić czoła Krassusowi i pokonuje go w bitwie. Powstańcy chcą zabić rzymskiego wodza, ale Spartakus odsuwa ich miecze. Krassus może ocalić swoje życie jak gladiatorzy – walcząc jako człowiek przeciwko człowiekowi. Wybiera jednak haniebną ucieczkę. Krassus poprzysięga okrutną zemstę na niewolnikach, którzy go upokorzyli. Zbiera nowe oddziały do ataku na rebeliantów. Egina sama wręcza mu miecz. 

W obozie niewolników nastąpił rozłam. Niektórzy z nich są niezadowoleni i odchodzą od Spartakusa. Istiva Egina przedostaje się do obozu niezauważona wśród pozostałych lojalnych niewolników. Uwodzi mężczyzn winem i erotycznym tańcem. Przekonuje ich do zdrady Spartakusa. Odurzeni mężczyźni tracą zahamowania, a wraz z nimi czujność. 

Tymczasem żołnierze Krassusa stopniowo otaczają oddziały Spartakusa. Rozpoczyna się zacięta bitwa, w której Spartakus zostaje śmiertelnie ranny przez rzymskich żołnierzy i ukrzyżowany na rozkaz wodza Krassusa. 

Bitwa dobiegła końca. Opuszczona Frygia przybywa na pole bitwy. Jej żal jest bezkresny. Opłakuje Spartakusa, swojego ukochanego męża i bohatera, który był w stanie przeciwstawić się rzymskim niewolnikom. 

Libretto: Nikołaj Wołkow oprac. Robert Balogh

 

OBSADA: 

Spartakus: Douglas De Oliveira Ferreira, Alberto Pecetto

Krassus: Maciej Pletnia, Wiktor Perdek

Frygia: Michalina Drozdowska, Thais Henrique Rocha

Egina: Mitsuki Noda, Irina Cyrul

Niewolnicy: Rhaphael Molenaar – Giulia Roberto / Magdalena Matejko; Alberto Pecetto / Douglas De Oliveira Ferreira – Clara Ushizaka / Maja Liszczyk; Karl Picuira – Elen Picuira / Małgorzata Timofiejew; Nicholas Montero – Julia Malejka / Ellen Bremer-Skwarek; Karol Pluszczewicz - Thais Henrique Rocha / Oliwia Gajdzik; Francesco Tosto – Lara Ern / Daria Nasedkyna; Giovanni Bruscino – Alina Landgraf / Kinga Majewska; Wiktor Perdek / Maciej Pletnia – Irina Cyrul / Julia Bielska; Douglas De Oliveira Ferreira / Alberto Pecetto – Michalina Drozdowska / Alina Landgraf / Thais Henrique Rocha

Rzymianki: Lara Ern, Giulia Roberto, Madgdalena Matejko, Ellen Bremer-Skwarek, Irina Cyrul, Kinga Majewska, Daria Nasedkyna, Elen Picuira, Julia Malejka, Alina Landgraf, Julia Bielska, Thais Henrique Rocha, Maja Liszczyk, Clara Ushizaka, Oliwia Gajdzik, Małgorzata Timofiejew

Rzymianie: Rhaphael Molenaar, Giovanni Bruscino, Wiktor Perdek / Maciej Pletnia, Nicholas Montero, Francesco Tosto, Karl Picuira, Karol Pluszczewicz

Kurtyzany: Clara Ushizaka / Maja Liszczyk, Thais Henrique Rocha / Magdalena Matejko, Giulia Roberto / Małgorzata Timofiejew, Elen Picuira / Julia Bielska, Lara Ern / Daria Nasedkyna, Alina Landgraf / Julia Malejka, Daria Nasedkyna, Maja Liszczyk, Magdalena Matejko

Rzymianie Wojsko: Wiktor Perdek / Maciej Pletnia, Alberto Pecetto / Douglas De Oliveira Ferreira, Giovanni Bruscino, Rhaphael Molenaar, Nicholas Montero, Karl Picuira, Karol Pluszczewicz, Francesco Tosto

Amazonki: Ellen Bremer-Skwarek, Kinga Majewska, Klara Lisek, Julia Bielska, Małgorzata Timofiejew

Gladiatorzy: Nicholas Montero, Rhaphael Molenaar, Kinga Majewska, Klara Lisek, Karl Picuira, Ellen Bremer-Skwarek, Giovanni Bruscino, Julia Bielska, Francesco Tosto, Karol Pluszczewicz

Artyści Chóru Opery Śląskiej

Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego 

Studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - filia w Bytomiu

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 05.04.2025 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Piotra Mazurka oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu, Artyści Chóru Opery Śląskiej i Studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - filia w Bytomiu 

 

SPARTAKUS

Douglas de Oliveira Ferreira

 

KRASSUS

Maciej Pletnia

 

FRYGIA

Michalina Drozdowska

 

EGINA

Mitsuki Noda

 

NIEWOLNICE

Julia Bielska
Ellen Bremer Skwarek 
Oliwia Gajdzik 
Lara Ern 
Alina Landgraf 
Maja Liszczyk 
Kinga Majewska 
Julia Malejka 
Magdalena Matejko 
Elen Picuira 
Giulia Roberto 
Clara Ushizaka

 

NIEWOLNICY

Giovanni Bruscino 
Rhaphael Molenaar 
Nicholas Montero 
Karl Picuira 
Karol Pluszczewicz
Tymoteusz Winiarski

 

KURTYZANY

Lara Ern 
Maja Liszczyk 
Magdalena Matejko
Elen Picuira 
Alina Landgraf
Clara Ushizaka

 

AMAZONKI

Julia Bielska
Ellen Bremer Skwarek 
Kinga Majewska 
Klara Lisek

 

RZYMIANKI

Julia Bielska
Ellen Bremer Skwarek 
Lara Ern 
Alina Landgraf 
Kinga Majewska 
Julia Malejka 
Magdalena Matejko 
Daria Nasedkyna 
Elen Picuira 
Klara Lisek
Maja Liszczyk
Clara Ushizaka

 

RZYMIANIE 

Giovanni Bruscino 
Rhaphael Molenaar 
Nicholas Montero 
Karl Picuira 
Karol Pluszczewicz
Kajetan Kocik 
Ignacy Romaniec 
Tymoteusz Winiarski

 

GLADIATOR

Alberto Pecetto


BCKino – Apetyt na więcej. La Cocina

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2025-04-05
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2025-04-05

Apetyt na więcej. La Cocina – dramat, Meksyk, USA, 2024; reż.: Alonso Ruizpalacios; obsada: Raúl Briones, Rooney Mara, Anna Díaz, Motell Gyn Foster, Laura Gómez, Oded Fehr.

Kuchnia wielkiej nowojorskiej restauracji jest jak mikrokosmos, w którym krzyżują się drogi grupy marzycieli z różnych stron świata. Ich aspiracje i pragnienia boleśnie konfrontują się z rzeczywistością zarządzanej żelazną ręką restauracji. Młoda lecz doświadczona kelnerka Julia i utalentowany kucharz Pedro muszą ukrywać swoją relację. Młodziutka Estela dopiero wchodzi w ten świat. Pracujący tu od lat Max za wszelką cenę chce udowodnić swój talent. Nonzo marzy, by sprowadzić do Nowego Jorku rodzinę. Na wszystkich z góry spogląda właściciel Rashid, dla którego liczy się tylko sprawnie funkcjonujący biznes. Gdy pewnego dnia rano, szef zmiany odkrywa kradzież, wszyscy stają się podejrzani.

16.04 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

*06.04 BKF – Becekowy Klub Filmowy (prelekcja przed filmem oraz dyskusja po seansie)

Becekowy Klub Filmowy – cykliczne spotkania miłośników sztuki filmowej, które mają na celu poszerzyć wiedzę uczestników na temat tej sztuki. Spotkania będą prowadzone do wybranych seansów w ramach repertuarowych filmów BCKina. Pokazy będą poprzedzone prelekcją i zakończone dyskusją.

Prowadząca: Marta Snoch – filmoznawczyni i autorka książki „Wybrańcy – kino Luchino Viscontiego a literacka twórczość Thomasa Manna” (Wydawnictwo Naukowe Archaegraph, 2020). W Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad doktoratem poświęconym audiowizualnym obliczom zapachów. Publikuje w „Ekranach", „Kulturze Liberalnej", „Gazecie Wyborczej" i „Przeglądzie Kulturoznawczym".

Czas trwania: 139 min (Monolith/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Bilety: 15 zł

"Bachantki" - spektakl dyplomowy studnetów IV roku WTT w Bytomiu

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2025-04-05 - 2025-04-06
Godzina: 19.00
Teatr Rozbark / 2025-04-05
Zapraszamy serdecznie na ,,BACHANTKI" – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.
Choreografia: Daniela Komędera
Reżyseria, adaptacja, dramaturgia: Daria Kopiec
Muzyka: Aleksandra Gronowska
Kostiumy: Patrycja Fitzet
Scenografia: Daria Kopiec, Patrycja Fitzet
Zdjęcia: Kama Rokicka
Koordynacja scen intymnych: Aleksandra Osowicz
Reżyseria światła: Daria Kopiec
Realizacja światła: Michał Wawrzyniak
Realizacja dźwięku: Tomasz Bienek
Wykonanie elementów scenograficznych i obsługa sceny: Krzysztof Kowolik, Bartosz Napieracz
Koordynacja: Marcelina Kubies, Alicja Kubies, Agnieszka Kasprzyk
Promocja: Marcelina Kubies, Alicja Kubies
Kierownik prób: Paweł Urbanowicz
Asystent z obsady: Weronika Gotowska
Obsada: Eliza Bilska, Julia Bodziony, Angelika Bosacka, Artur Gołuch, Weronika Gotowska, Nadine Gregor, Rafał Karnicki, Natalia Koper, Ewa Kowalczyk, Weronika Manowska, Zuzanna Meyer, Paulina Michalska, Aleksander Mitura, Michalina Pitry, Aleksandra Płużyczka, Agata Skucińska, Dawid Sozański, Michelle Stolarek.
 
Uwaga: Spektakl przeznaczony dla widzów 16+.
W spektaklu wykorzystuje się efekt świateł stroboskopowych.
 
 
W spektaklu wykorzystano tragedię Eurypidesa „Bachantki” w tłumaczeniu Jerzego Łanowskiego, „Kołysankę dla okruszka” Agnieszki Osieckiej, „Miłość od pierwszego wejrzenia” Wisławy Szymborskiej, „Kwaterunki” Kazimiery Iłłakowiczówny oraz fragmenty „Nie trzeba być Komnatą” Emily Dickinson w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, a także wiersze Safony w tłumaczeniu Jana Pietrzyckiego.
Studenci, których autorskie teksty są użyte w scenariuszu: Angelika Bosacka, Ewa Kowalczyk, Weronika Manowska, Zuzanna Meyer, Paulina Michalska, Aleksander Mitura, Agata Skucińska, Weronika Gotowska
 
 
Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS.
Partnerzy: Miasto Bytom, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, taniecpolska.pl, TVP3 Katowice

Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
do góry