• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 20.04.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2024-02-29 - 2024-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2024-02-29

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.

Nigdy więcej wojny!

Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.

Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.

Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.

Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, I piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje,  zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.

Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów. 

Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków.  Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.

Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, II piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-27 - 2024-04-30

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zapraszają na wystawę prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn. „Mój Bajowy świat”. Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

Śląsk - pejzaże postindustrialne - wernisaż wystawy Magdaleny Wesołowskiej

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-04-05 - 2024-04-30
Godzina: 17.30
Miejska Biblioteka Publiczna / 2024-04-05

Wystawa „ŚLĄSK - pejzaże postindustrialne” jest inspirowana są różnorodnością Górnego Ślaska, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązuje jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw. Znajdziemy tu też istniejące i nieistniejące już szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż Katowic.

- W obrazach olejnych chciałam uchwycić horyzont z widniejącymi w oddali kominami elektrociepłowni czy szybami. Na niektórych widać więcej postindustrialnych budowli, ponieważ krajobraz Bytomia pełen jest tych pomników pamięci przypominających o jego bogatej przemysłowej historii. Dla mnie magiczne zachody czy wschody słońca widziane z rodzinnego domu zawsze okraszone były "dodatkiem " kominów. Mimo, ze mieszkam na Śląsku, kopalnie nie są mi znane od środka, ale zawsze towarzyszyły codziennym spacerom. Z biegiem czasu coraz bardziej rozumiem swoją śląskości i dostrzegam to co jest we mnie z babki i prababki. Odkrywam piękno w tym, co dla wielu jest przemysłową brzydotą. Dlatego pociąga mnie i wzbudza melancholię krajobraz pełen szybów czy kominów - mówi Magdalena Wesołowska

Dzień Otwarty Szkoły Muzycznej w Bytomiu

Miejsce: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. F. Chopina w Bytomiu
Kategoria: Kultura
Data: 2024-04-20
Godzina: 10:00
Kultura / 2024-04-20

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu zaprosza uzdolnione muzycznie dzieci i młodzież wraz z opiekunami na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się 20 kwietnia 2024 roku w godzinach od 10.00 do 14.00.

Przywita Państwa Big-Band, a następnie Pan Kleks zabierze milusińskich w świat bajki.

Nauczyciele i uczniowie zapraszają na lekcje otwarte, podczas których kandydaci zapoznają się z instrumentami muzycznymi oraz ich specyfiką. Będzie można zajrzeć także na lekcje śpiewu oraz wziąć w nich udział.

Dzień otwarty to także okazja do zwiedzenia szkoły muzycznej. Otworem będą stały nie tylko sale lekcyjne, ale także świetlica szkolna, sala gimnastyczna, sala koncertowa. Osoby zainteresowane będą mogły porozmawiać z Dyrekcją szkoły, wychowawcami nauczania początkowego oraz pedagogiem i psychologiem.

Tego dnia konsultacji w sprawie dokumentacji rekrutacyjnej udzielać będzie także sekretariat szkoły.

Na zakończenie w przepięknej sali koncertowej wystąpi dziecięca orkiestra smyczkowa, chór oraz dęte zespoły kameralne.

Warsztaty z okazji jubileuszu 10-lecia Teatru Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2024-04-20
Godzina: 10.00 - 11.00, 11.30 - 13.00
Teatr Rozbark / 2024-04-20

Stefano Silvino w 2014 roku przeniósł się do Polski, gdzie dostał angaż w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK. Pracował u boku choreografów Ivgi & Greben oraz Anny Piotrowskiej.

Rok później zamieszkał w Warszawie, gdzie zgłosił się do programu You can Dance – Po prostu tańcz! Ten moment był przełomowy w jego karierze – Stefano wygrał 9. edycję i dzięki wygranej miał szansę odbyć warsztaty w prestiżowej szkole Broadway Dance Center w Nowym Jorku.
Po powrocie do Polski zaczął uczyć i tworzyć własne projekty taneczne.
Tańczył dla Teatru Wielkiego w "Halka Wileńska" z Agnieszką Glińską i Weroniką Pelczyńską oraz w Zawirowaniach w "Boskiej Komedii" z Elwirą Piorun.
Wziął udział w kilku rezydencjach, współreżyserując i tańcząc w przedstawieniach takich jak: "Przesada" z Moniką Szpunar i "UNCOMMODUM" z Michałem Góralem. W 2021 roku przeniósł się do Madrytu, gdzie pracuje jako nauczyciel tańca i choreograf w Elephant in the Black Box pod kierownictwem Jean Philippe'a Dury'ego.  W 2022 roku asystował u boku Eriki Silgoner w produkcji w Skånes Dansteater/Szwecja oraz w 2023 roku w Scapino Ballet/Holandia.
Obecnie prowadzi Studio42 w Warszawie i kieruje Architectural Movement.

Czas spędzony ze Stefano Silvino obejmować będzie nawiązywanie relacji z ciałem, jego wzmocnienie, a także płynność i dynamikę w pracy choreograficznej.

I blok zajęć godz. 10:00-11:00 dla grupy wiekowej 7-12 lat | poziom open
II blok zajęć godz. 11:30-13:00 dla grupy wiekowej 13+ | poziom open

Miechowicki schron czeka na miłośników historii i militariów

Miejsce: Schron w Miechowicach przy ul. Kasztanowej
Kategoria: Historia
Data: 2024-04-20
Godzina: 12:00 - 18:00
Historia / 2024-04-20

Po zimowej przerwie podziemny przeciwlotniczy schron w Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Zapraszamy w najbliższą sobotę 20 kwietnia od 12:00 do 18:00. W schronie będzie można zobaczyć nie tylko stałe wystawy, ale opiekunowie obiektu przygotowali nowe ekspozycje, które będą dostępne w podziemnym schronie. Wstęp wolny!

Rozpoczęcie Sezonu z ISB CREW 2024

Miejsce: Parking M1 Bytom ul. Strzelców Bytomskich 96
Kategoria: Miasto
Data: 2024-04-20
Godzina: 17.00

Zapraszamy na zlot samochodowy organizowany przez miłośników motoryzacji. Już nie po raz pierwszy spotykamy się na parkingu M1 i tworzymy coś co sięga na skalę ogólnopolską. Na tym wydarzeniu może znaleźć się każdy kto ma tylko ochotę, nie potrzeba mieć ekstra samochodu, tylko liczy się pasja do motoryzacji. Zachęcamy każdego do odwiedzenia nas, zarówno tych najmłodszych jak i starszych również.

Na wydarzeniu będzie można zobaczyć niesamowite samochody, zrobić sobie z nimi zdjęcia, posłuchać ryków silników, jak i również brać udział w różnych konkursach.

Pierwszy ćwierćfinałowy mecz play-off: BS Polonia Bytom - KSK Ciech Noteć Inowrocław

Miejsce: Hala na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego
Kategoria: Sport
Data: 2024-04-20
Godzina: 18:00
Sport / 2024-04-20

Koszykarze BS Polonia Bytom po zaciętym meczu pokonali w środę 17 kwietnia w trzecim spotkaniu zespół Lublinianki Lublin 86:81, dzięki czemu awansowali do najlepszej ósemki w play-off. Tam na podopiecznych Mariusza Bacika czeka jeden z przedsezonowych faworytów do awansu do I ligi – drużyna Noteci Inowrocław. Pierwszy mecz już w sobotę 20 kwietnia o godz. 18.00 w Hali na Skarpie.

Gala z Gwiazdą: Aleksandra Kurzak

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-04-20
Godzina: 18:00
Premiera: 11 listopada 2023 r.

Wystapią:

Aleksandra Kurzak - sopran

Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

Aleksandra Kurzak – polska śpiewaczka operowa, której głos określany jest jako jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów. Występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. Artystka edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła z wyróżnieniem wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie oraz Kantonie. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu. W obecnym sezonie Aleksandra wystąpi jeszcze w Operze Wrocławskiej i Chorégie d’ Orange jako tytułowa Toska, w Teatro Real w Madrycie w Madama Butterfly, w Arenie di Verona jako Micaela w Carmen oraz jako tytułowa Adriana Lecouvreur w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

Biografia Aleksandry Kurzak

Koncert Maestry będzie wielkim świętem muzyki wypełnionym najpiękniejszymi ariami z oper wielkich kompozytorów. Nie zabraknie również popularnych pieśni, które doskonale odzwierciedlą nieprzeciętny talent Artystki. Aleksandrze Kurzak będzie towarzyszyć Orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. 

Ubiegłoroczna Gala Otwarcia Sceny Wracamy do Gry z udziałem Artystki stała się jednym z największych wydarzeń w historii bytomskiej sceny, a Maestra kilkakrotnie bisowała. Warto podkreslić, że koncert w Operze Śląskiej będzie pierwszym po powrocie Artystki z MET w Nowym Jorku.

 

BCKino – Anselm

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-04-20
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-04-20

Anselm – biograficzny, dokumentalny, Niemcy, Francja, Włochy, 2023; reż.: Wim Wenders; obsada: Anslem Kiefer, Daniel Kiefer, Anton Wenders.

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami". Po pamiętnej „Pinie", Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni, składają się na pełen niuansów obraz człowieka walczącego z powojenną, zbiorową amnezją.

Czas trwania: 93 min (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
Bilety: 13 zł
Bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej: 10 zł (Bytomska Karta Seniora) i 8 zł (Karta Rodziny 3+)
Miejsce: sala Ki-Nowa (II piętro)

BCKino – Wariaci

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-04-20
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-04-20

Wariaci – kino drogi, kryminalny, Polska, 2023; reż.: Jan Jakub Kolski; obsada: Eryk Lubos, Alicja Stasiewicz.

Historia pary złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych napadów. „Wariaci” to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym.

24.04 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

Czas trwania: 117 min (TVP – Kinoplex Silesia)
Wiek: 15+
Bilety: 15 zł 
Miejsce: sala Gloria (I piętro) 

MOTOSERCE 2024

Miejsce: Rynek
Kategoria: Miasto
Data: 2024-04-20
Godzina: 8:00 - 17:00

Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji "NOYNA" zaprasza na kolejną akcję MOTOSERCE 2024

do góry