Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 24.02.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł
Makbet

W spektaklu usłyszymy muzykę Giuseppe Verdiego: „Makbet” (fragmenty), „Don Carlos. Ballet de la Reine” oraz „Messa da Requiem”.
Kierownictwo i opracowanie muzyczne:Tomasz Tokarczyk
Choreografia i reżyseria: Monika Myśliwiec
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Dramaturgia: Jakub Roszkowski
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Projekcje: Natan Berkowicz
Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla, Thais Henrique Rocha
Asystent dyrygenta: Wiktor Kozłowski
Pedagodzy baletu: Kazimierz Cieśla, Joanna Kurkowska
Pianista baletu: Natalia Myślewicz
Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik
Balet w 2 aktach
Czas trwania:2 godz. 20 min. - 1 przerwa
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kup bilet
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Rezerwacje grupowe dostępne w BOW oraz w Kasie Biletowej
Kup bilet
Obsada:
MAKBET – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Maciej PLETNIA
LADY MAKBET – Mitsuki NODA, Michalina DROZDOWSKA, Thais Henrique ROCHA
WIEDŹMY – Giada GAVIOLI, Kinga MAJEWSKA, Julia BIELSKA, Ellen BREMER, Julia MALEJKA, Weronika TYMOSZCZUK
BANKO – Alberto PECETTO, Francesco Pio TOSTO
MALCOLM – Karl PICUIRA DE PIMODAN, Karol PLUSZCZEWICZ
DUNKAN – Grzegorz PAJDZIK, Karol PLUSZCZEWICZ
FLEANCE – Mateusz DANIEC
BALET OPERY ŚLĄSKIEJ: Clara Ushizaka, Thais Henrique Rocha, Javier Ares Cabeza, Julia Bielska, Ellen Bremer, Giovanni Bruscino, Michalina Drozdowska, Oliwia Gajdzik, Giada Gavioli, Kacper Helka, Sylwia Kubacka - Werner, Kinga Majewska, Julia Malejka, Elen Martausova, Magdalena Matejko, Rhaphael Molenaar, Mitsuki Noda, Alberto Pecetto, Wiktor Perdek, Karl Picuira do Pimodan, Karol Pluszczewicz, Giulia Roberto, Małgorzata Timofiejew, Francesco Pio Tosto, Weronika Tymoszczuk, Michalina Drozdowska
oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej
"Makbet” to polska prapremiera baletowa zrealizowana z rozmachem, która zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi. Najnowszy spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu interpretuje siedemnastowieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości teatralnej jest najbardziej aktualne i pociągające. Widowisko zachwyci miłośników baletu klasycznego, dzięki złożonym choreograficznie scenom zespołowym, duetom i solowym popisom tancerzy.
Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy - pozostając wspólnikami w zbrodni - zupełnie odmiennie mierzą się z jej konsekwencjami. Początkowa zachłanność i bezwzględność Lady Makbet, jej zdecydowanie i siła, poprzez ciąg wydarzeń i przeżyć doprowadzają ją do choroby psychicznej i samobójczej śmierci. Niepewność Makbeta podżeganego w pierwszej chwili do zbrodni przez Lady Makbet ustępują z kolei poczuciu wszechmocy i bezkarności, a każda kolejna zbrodnia czyni go bardziej bezdusznym i żądnym niezbywalnej władzy. W chciwości i zbrodni rodzi się jego upadek. Jego miłość do żony i pragnienie sprostania jej ambicjom w toku dramatu zamieniają się w chłód i obojętność, co dodatkowo pogłębia poczucie samotności i winy Lady Makbet, doprowadzając ją do obłędu.
Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka - kierownika muzycznego Opery Śląskiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Spektakl pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP
Obsada
Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
MAKBET
Douglas De Oliveira Ferreira
LADY MAKBET
Mitsuki Noda
WIEDŹMY
Giada Gavioli, Kinga Majewska, Julia Bielska
BANKO
Alberto Pecetto
MALCOLM
Karl Picuira de Pimodan
DUNKAN
Grzegorz Pajdzik
FLEANCE
Mateusz Daniec
Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
MAKBET
Maciej Pletnia
LADY MAKBET
Michalina Drozdowska
WIEDŹMY
Giada Gavioli, Kinga Majewska, Julia Bielska
BANKO
Alberto Pecetto
MALCOLM
Karl Picuira de Pimodan
DUNKAN
Grzegorz Pajdzik
FLEANCE
Mateusz Daniec
"Illumination" w reżyserii i choreografii Alexeya Torgunakova.

Zapraszamy do Teatru Rozbark na spektakl "Illumination" w reżyserii i choreografii Alexeya Torgunakova.
Każdy z nas dąży do szczęścia oraz poznania istoty swojego bytu. Według filozofii Platona możemy doświadczyć tych wartości w wyniku iluminacji, czyli oświecenia. Drogę do tego ujął on w alegorycznym micie o jaskini. Występują w nim ludzie uwięzieni w podziemiach, którzy skuci są łańcuchami oznaczającymi uzależnienie od złudzeń świata doczesnego. Jednak w każdej chwili mogą oni porzucić błędne przekonania, wydostać się na zewnątrz i stanąć w blasku słońca, będącego symbolem prawdziwego poznania.
Ze zbliżonym myśleniem spotykamy się w staroegipskiej „Księdze wychodzenia za dnia”. Była ona rodzajem przewodnika po podziemnej krainie umarłych. Dzięki niej zmarły mógł pokonać niebezpieczne przeszkody, dotrzeć do raju, stać się boskim, świetlistym bytem ach i podróżować w solarnej łodzi boga Ra. Ponadto dysponował on zaklęciem, które pozwalało mu wyjść z grobowca na światło dzienne.
Powyższe teksty są głównym źródłem inspiracji do spektaklu. Mają one dla Alexeya Torgunakova wartość uniwersalną, gdyż mówią o ludzkiej potrzebie rozwoju duchowego i transcendencji. Zestawia on ciało, będące materialną powłoką człowieka, z jaskinią czy grobowcem, w których głębinach drzemie dusza. Na co dzień umysł ignoruje jej istnienie, ponieważ zajęty jest zaspokajaniem potrzeb ciała. Jednym z narzędzi, mogących wyzwolić ekspresję duszy, jest taniec. Wysiłek fizyczny może sprawić, że tancerz wejdzie w odmienny stan świadomości i doświadczy jasności umysłu, iluminacji.
BCKino – Anatomia upadku

Anatomia upadku – dramat, kryminał, thriller, Francja, 2023; reż.: Justine Triet; obsada: Sandra Hüller, Milo Machado Graner, Antoine Reinartz.
Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie jest oczywiste i brzmi: „Czy to zrobiła?".
„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca pięciu nominacji do Oscarów (w tym dla Najlepszego Filmu), dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej fenomenalna Sandra Hüller, typowana jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.
28.02 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe. Na ten seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
Bilety: 15 zł
Sala: Gloria (I piętro)