• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 18.02.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Walentynkowa „randka w ciemno” z książką

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-12 - 2024-02-23

Podobnie jak w poprzednich latach bibliotekarze poszczególnych agend Działu Udostępniania Zbiorów wybiorą tytuły, które w od 12 do 23 lutego przeistoczą się w „kandydatki do randki” dla chętnych do wzięcia udziału w zabawie czytelników.

W naszych walentynkowych propozycjach będzie można znaleźć różne gatunki beletrystki, literaturę popularnonaukową, klasykę ale również literaturę brukową, bestsellery i nowości oraz książki (nieco) starsze.

Każdy czytelnik będzie miał szansę wybrać coś dla siebie.

Książki będą owinięte w szary papier pakowy, przyozdobione motywami walentynkowymi, opatrzone w krótkie i dowcipne charakterystyki, a następnie wyeksponowane w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach (tzw. strefach oznaczonych serduszkiem) w Wypożyczalniach.

Czytelnicy odkryją „tożsamość” swojej „randki” dopiero po jej wypożyczeniu, po wyjściu z biblioteki. Książka, z którą czytelnik „umówi się na randkę” będzie mu wypożyczona jako dodatkowa, piąta pozycja, zgodnie z zasadami ewidencji zbiorów obowiązującymi w bibliotece.

Książki w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, które będą brały udział w zabawie, zostaną podzielone na dwie grupy: dla maluchów (około 2-10 lat) oraz młodzieży (11-18 lat)

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-02-18
Godzina: 16:00
OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Pokój na poddaszu.
 

Wydarzenia

10 marca 2024, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Gośćmi spotkania będą realizatorzy premiery POŁAWIACZE PEREŁ - Waldemar Zawodziński - reżyser i Janina Niesobska - choreograf

Kup bilet
21 kwietnia 2024, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Wokół tańca - gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka - autorka książki Gerard Wilk. Tancerz.

Kup bilet

18 lutego | godz. 16.00

Gośćmi spotkania będą realizatorzy spektaklu baletowego Makbet:

  • Monika Myśliwiec | choreografia i reżyseria
  • Tomasz Tokarczyk | kierownictwo i opracowanie muzyczne
  • Joanna Jaśko-Sroka | scenografia i kostiumy
  • Grzegorz Pajdzik | kierownik baletu

 

10 marca | godz. 16.00

Gośćmi spotkania będą realizatorzy premiery spektaklu operowego Poławiacze pereł: Waldemar Zawodziński (reżyseria) i Janina Niesobska (choreografia). 

Poławiacze pereł stanowią jedną z najpiękniejszych kompozycji Georgesa Bizeta. Wzruszająca, pełna wielkich namiętności, historia dozgonnej przyjaźni wystawionej na wielką próbę. Tłem opowieści jest mała wioska rybacka na dalekim Cejlonie. Początkowo dzieło Bizeta nie spotkało się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem widzów. Jednak po latach stało się - obok Carmen najpopularniejszym utworem kompozytora, które wciąż gości na deskach największych teatrów operowych. To propozycja nie tylko dla fanów Bizeta, ale wszystkich tych, którzy w operze cenią sobie liryczne fragmenty, piękne melodie i chwytającą za serce historię.


 

21 kwietnia | godz. 16.00

Spotkanie będzie poświęcone obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca i drugiej edycji wydarzenia Horyzonty. Międzypokoleniowe spotkania baletowe.  

Gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka - autorka książki Gerard Wilk. Tancerz. 

Gerard Wilk był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, bywał fotomodelem Barbary Hoff. W książce autorka przypomina tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie.

 

 

 

Nabucco

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-02-18
Godzina: 18:00
Giuseppe Verdi
Premiera: 18 maja 2007 r.

dyrygent: Tomasz Tokarczyk 

kierownictwo muzyczne premiery: Tadeusz Serafin

inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik

scenografia: Jan Bernaś

kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

kierownictwo chóru premiery: Anna Tarnowska

Opera w 4 aktach

Czas trwania:
2 godz.30 min. – 1 przerwa

Wydarzenia

21 kwietnia 2024, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej

Kup bilet

 

  

 

NABUCCO

W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia  dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów  w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru "Nabucco" wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

AKT I

Na dziedzińcu świątyni jerozolimskiej lud błaga Boga o ratunek przed zbliżającą się armią babilońską, którą prowadzi król Nabuchodonozor. Hebrajczycy spodziewają się, że zakładniczką pokoju zostanie znajdująca się wśród nich Fenena, córka Nabucca. Uwolniła ona z niewoli babilońskiej młodego księcia Izmaela i wraz z nim uszła do Jerozolimy. Na czele zbrojnego oddziału babilońskiego wkracza na dziedziniec. Abigail – pierworodna, lecz nielegalna córka króla Babilonu. Ona także kocha Izmaela i teraz triumfuje, widząc swoją rywalkę, Fenenę, zdaną wraz z Izmaelem na jej łaskę. Pojawia się też Nabucco, grożąc śmiercią wszystkim Żydom. Nie słucha próśb Zachariasza i zamierza się mieczem na Fenenę. Szczęściem w ostatniej chwili osłania ją Izmael, zaś Nabucco poznawszy swą córkę, w porywie ojcowskiej czułości bierze ja w ramiona. Zarazem jednak przysięga ukarać srogo naród żydowski.

AKT II

Odsłona 1. Abigail nie posiada się z gniewu, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władze nie jej, lecz Fenenie. Gdy więc Arcykapłan Baala, oburzony życzliwością Feneny dla Żydów, proponuje Abigail królewską koronę, młoda dziewczyna podchwytuje te myśl z zachwytem. Postanawiają wspólnie rozpuścić z ludem wieść, że Nabucco zginął na wojnie, i wprowadzić Abigail na tron.

Odsłona 2. W innej części królewskiego pałacu stary Zachariasz modli się, aby Bóg oświecił jego umysł. Lud żydowski jest przekonany, że Izmael to zdrajca; jedynie Zachariasz i jego siostra Anna, wierzą w dobra wolę Izmaela i Feneny. Pałacowy sługa, Abdallo, wpada z wieścią o śmierci Nabucca. W ślad za nim wkracza Abigail wraz z Arcykapłanem Baala, pragnąc odebrać Fenenie królewską koronę. Wtem nieoczekiwanie pojawia się wśród zebranych Nabucco i wkłada koronę na swe skronie. Ogarnięty szałem, żąda, aby wszyscy oddali mu hołd jako bogu. Zachariasz nieustraszenie sprzeciwia się temu, a i córka Nabucca brutalnie nalega na oddanie mu czci boskiej, grom z niebios powala go na ziemię. Triumfująca Abigail stroi się w królewskie szaty.

AKT III

Odsłona 1. We wspaniałych wiszących ogrodach Babilonu Abigail jako władczyni zasiada na tronie. Arcykapłan uzyskuje od niej wyrok śmierci na Fenenę i wszystkich Żydów. Aby spowodować zagładę plemienia izraelskiego, Abigail wykorzystuje zręcznie słabość Nabucca, którego umysł uległ zamroczeniu. Kiedy jednak król dowiaduje się, że i Fenena ma ponieść śmierć, odmawia zatwierdzenia wyroku. Wówczas Abigail rozkazuje go uwięzić.

Odsłona 2. Żydzi siedzący nad wodami Babilonu skarżą się gorzko na swój los z dala od ukochanej ojczyzny. Zachariasz dodaje im otuchy i zaręcza, iż lew Judy w końcu odniesie zwycięstwo (chór Va pensiero).

AKT IV

Odsłona 1. Z głębokim smutkiem rozmyśla Nabucco o Fenenie, którą ujrzał przez okno prowadzoną na miejsce stracenia. W tej tragicznej chwili błaga o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje i Abdallo na rozkaz swego pana przynosi mu miecz.

Odsłona 2. U wejścia do świątyni Baala Arcykapłan oczekuje skazańców. Fenena, umocniona na duchu przez Zachariasza, żegna się ze światem. Zatem jednak Arcykapłan rozpoczął krwawą ofiarę, pojawia się groźny Nabucco. W tym momencie rozlatuje się na kawałki posąg Baala i rani śmiertelnie Abigail. Chcąc odkupić swe przewinienia, w ostatniej chwili życia prosi ona o połączenie małżeńskim węzłem Feneny z Izmaelem i umiera z imieniem Jehowy na ustach. Wzruszony Nabucco Wspaniałomyślnie darowuje wolność wszystkim Żydom, zaś Zachariasz intonuje pochwalny hymn na cześć potężnego Jehowy.

/Józef Kański – „Przewodnik operowy”/

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 18.02.2024 r., g. 18:00 - Scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

NABUCCO

Andrzej Dobber

 

ABIGAILLE

Monika Cichocka

 

FENENA

Anna Borucka

 

ZACHARIASZ

Zbigniew Wunsch

 

ISMAEL

Maciej Komandera

 

ANNA

Anna Wiśniewska-Schoppa

 

ABDALLO

Jarosław Bielecki

 

ARCYKAPŁAN

Adam Janik


"migotanie" - spektakl w choreografii Joanny Brodniak

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-18
Godzina: 19.00

Na scenie Cechowni Teatru Rozbark zobaczymy "m i g o t a n i e" - spektakl wg koncepcji i w choreografii  aktorki i tancerki Joanny Brodniak w wykonaniu Gliwickiego Teatru Tańca.

BCKino – Sami swoi. Początek

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-02-18
Godzina: 20:00:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-02-18

Sami swoi. Początek – komedia, obyczajowy, Polska, 2023; reż.: Artur Żmijewski; obsada: Adam Bobik, Karol Dziuba, Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii „Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż. 

21.02 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe

Czas trwania: 119 min. (Next Film)
Wiek: 13+ 
Sala: Gloria (I piętro)

do góry