• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 27.01.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Wystawa Kalendarzy Adwentowych 2023

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, I piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-12-01 - 2024-01-31

To już kolejna próba przybliżenia odbiorcom spojrzenia na sztukę osób, dla których jest ona terapią, sposobem na wyrażanie siebie, pozbawione ograniczeń  i możliwością integracji.

Wystawa kalendarzy adwentowych to radość oczekiwania symbolicznie ubrana w wyjątkowe ramy. Mamy możliwość spojrzeć na ten czas oczami osób o niesamowitej wrażliwości: bytomskich i zabrzańskich uczestników warsztatów terapii zajęciowej, osób w kryzysie bezdomności, seniorów i dzieci, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców DPS - ów.

Zapraszamy na kolejną z cyklicznych wystaw łączących różne spojrzenia na to, co nas łączy. Od 1.12.2023 r. do 31.01.2024 r. I piętro gmach główny MBP

Walki o Miechowice 1945

Miejsce: ProFort Centrum, ul. Kasztanowa w Bytomiu - Miechowicach
Kategoria: Historia
Data: 2024-01-27
Godzina: 14:00

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizuje inscenizację „Walki o Miechowice 1945”, przypominając o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Miechowicach. Kolejne widowisko historyczne odbędzie się już w najbliższą sobotę 27 stycznia o godz. 14.00 w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Kasztanowej.

Don Kichot

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-01-27
Godzina: 18:00
Ludwig A. Minkus
Premiera: 26 kwietnia 2019
Sala balowa z wiszącymi żyrandolami z róż. W centrum Basilio unoszący Kitrę

inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński

opracowanie choreografii „Driad" i przekaz pas de deux według Mariusa Petipy: Liliana Kowalska

kierownictwo muzyczne: Arif Dadashev 

scenografia i kostiumy: Ireneusz Domagała

reżyseria światła: Dariusz Pawelec

współpraca muzyczna: Agnieszka Nagórka

asystent choreografa : Aleksandra Piotrowska-Zaręba

asystent scenografa: Dagmara Walkowicz-Goleśny

kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik

pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla

akompaniator: Natalia Myślewicz

inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura

przygotowanie uczniów Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu: Agata Bara

 

Wydawca Rob. Forberg Musikverlag, Berlin

 

balet w 3 aktach - pięciu obrazach

Czas trwania:
2 godz. 30 minut - 2 przerwy

Obsada:

KITRI – Michalina DROZDOWSKA, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ

BASILIO – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Keisuke KOMORI

ULICZNA TANCERKA – Michalina DROZDOWSKA, Ai OKUNO

ESPADA – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA. Keisuke KOMORI

MATADORZY – Artur DMOCHOWSKI, Hodaka MAURYAMA, Keisuke SAKAI, Krzysztof SZCZYGIEŁ

DON KICHOT – Daniil ALEXANDROV, Zbigniew BILIŃSKI

SANCHO PANSA – Wojciech PACZYŃSKI

MERCEDES – Ellen BREMER, Sara GUARNIERI

KRÓLOWA DRIAD – Ai OKUNO, Mitsuki NODA

AMOR Monika LATUSEK, Kurara USHIZAKA

PRZYJACIÓŁKI KITRI – Kyoko ISHIHARA, Monika LATUSEK, Mitsuki NODA, Kurara USHIZAKA

PRZYJACIELE BASILIA – Karol PLUSZCZEWICZ oraz Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI

CYGANKA – Ellen BREMER, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ, ALEKSANDRA PIOTROWSKA - ZARĘBA

CYGANIE – Hodaka MAURYAMA, Karol PLUSZCZEWICZ, Keisuke SAKAI oraz Sara GUARNIERI, Anna KMIECIK-SOKALLA, Sylwia KUBACKA-WERNER, Aleksandra LACH, Katarzyna NALEPA, Aleksandra PYTEL-PAJDZIK, Artur DMOCHOWSKI, Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI, Krzysztof SZCZYGIEŁ

KSIĘŻNA – Aleksandra PIOTROWSKA-ZARĘBA

LORENZO, OJCIEC KITRI – Michał BAGNIEWSKI, Piotr STRZODKA

GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK – Jacek DROZDOWSKI

WŁAŚCICIELKA TAWERNY – Jolanta WYSZKOWSKA

DAMY DWORU, KAWALEROWIE – Artyści Chóru Opery Śląskiej 

Soliści, Koryfeje i Zespół Baletowy, Artyści Chóru Opery Śląskiej i Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Arifa Dadasheva

 

Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa, po szesnastu latach powraca na deski Opery Śląskiej. Błędny rycerz i jego wierny giermek Sancho Pansa, wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego ważne jest to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio jednak liczy, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc.  Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę…

Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespoło­wych. Dotyczy to zarówno prezentacji  w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie jak fantango, seguidilla czy bolero. Jednocześnie mamy tu w pełni przedstawiony taniec klasyczny o najwyższym poziomie techniki.

Libretto: Marius Petipa według powieści Miguela Cervantesa

PROLOG

Don Kichot, naczytawszy się ksiąg o przygodach błędnych rycerzy, postanawia wyruszyć na poszukiwanie ideału piękna, jakim dla niego jest Dulcynea. Towarzyszy mu wierny sługa Sancho Pansa.

AKT I

Na placu hiszpańskiego miasteczka codzienny gwar i krzątanina. Kitri, córka właściciela gospody, Lorenza, tańczy z przyjaciółkami. Dziewczyna jest zakochana w Basiliu, ale jej ojciec nie zgadza się na małżeństwo z biednym cyrulikiem - swata jej na męża bogatego Gamacha. Na rynek wkracza niecodzienna postać: Don Kichot. Jest oczarowany tańczącą Kitri, która jawi mu się jako uosobienie Dulcynei. Składa jej rycerski hołd uwielbienia, który zostaje przyjęty z humorem. Wkrótce zręcznym manewrem Kitri znika wraz z Basiliem, a Lorenzo, Gamache i Don Kichot z Sancho Pansą rzucają się zanim w pogoń. W tawernie zebrali się matadorzy i lispada, adorujący uliczną tancerkę. Zainteresowanie wszystkich szybko przenosi się na tańczącą Mercedes. Uliczna tancerka nie chce dać za wygraną. Nieporozumienie przerywa pojawienie się Kitri 1 Basilia oraz całego goniącego ich towarzystwa. Lorenzo próbuje zmusić córkę do małżeństwa z Gamachem, co widząc Basilio - pozoruje samobójstwo. Lorenzo zmuszony przez Don Kichota, udziela błogosławieństwa Kitri i "umierającemu" Basiliowi. Chłopak natychmiast ożywa i młodzi uciekają. Oszukany Lorenzo i Gamache gonią ich, za nimi zaś podąża błędny rycerz z wiernym sługą.
Don Kichot jest przekonany, że to miłość wskrzesiła Basilia.

AKT II

Noc, Cyganie przy ognisku. W sam środek zabawy wpadają goniący Basilia i Kitri. Don Kichot dostrzega stojący nieopodal wiatrak i bierze go za wcielenie złych mocy. Rzuca się do walki, a wszyscy przerażeni uciekają. Sancho Pansa pielegnuje potłuczonego pana. Don Kichot jest oszołomiony; wydaje mu się, że Amor prowadzi go do krainy Driad. Jedną z nich jest Kitri- Dulcynea. Sancho cuci  Don Kichota. Oto pojawia się spacerująca po lesie para księżna z orszakiem, która zaprasza błędnego rycerza na zamek.

AKT III

Na zamku pojawiają się wszystkie znane nam postaci. W honorowym pojedynku Don Kichot zmusza natrętnego Gamacha do rezygnacji z ręki Kitri. Młodzi są szczęśliwi. Błędny rycerz w towarzystwie wiernego Sancho Pansy, udają się w dalszą drogę na poszukiwanie ideału piękna.

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 27.01.2024 r., g. 18:00 - Scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Agnieszki Nagórki

 

KITRI

Clara Ushizaka

 

BASILIO

Maciej Pletnia

 

ULICZNA TANCERKA 

Mitsuki Noda

 

ESPADA

Douglas de Oliveira Ferreira

 

MATADORZY

Javier Ares Cabeza
Alberto Pecetto
Wiktor Perdek
Francesco Tosto

 

DON KICHOT

Adam Janik

 

SANCHO PANSA

Wojciech Paczyński

 

MERCEDES

Ellen Bremer

 

KRÓLOWA DRIAD

Mitsuki Noda

 

AMOR 

Michalina Drozdowska

 

PRZYJACIÓŁKI KITRI

Giada Gavioli
Julia Bielska

 

PRZYJACIELE BASILIA

Karl Picuira-De Pimodan
Giovanni Bruscino
Rhaphael Molenaar
Kacper Helka

 

CYGANKA

Ellen Bremer

 

CYGANIE

Rhaphael Molenaar
Karl Picuira–De Pimodan
Giulia Roberto
Weronika Tymoszczuk
Giovanni Bruscino
Francesco Tosto
Kacper Helka

 

KSIĘŻNA

Ewa Czampiel- Matura

 

LORENZO, OJCIEC KITRI

Michał Bagniewski

 

GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK

Karol Pluszczewicz

 

WŁAŚCICIELKA TAWERNY

Sylwia Kubacka - Werner


Techno.Odczuwalnia

Miejsce: Teatr Rozbark przy ul. Kilara w Bytomiu - Rozbarku
Kategoria: Kultura
Data: 2024-01-27
Godzina: 19:00

„Odczuwalnia” to stały cykl wydarzeń w Teatrze Rozbark, podczas których zachęcamy do uczestnictwa w niestandardowych, interdyscyplinarnych działaniach oraz pogłębiania zmysłów i czucia, w różnorodnie zaaranżowanych przestrzeniach Teatru Rozbark.

Są to między innymi pokazy autorskich filmów, instalacje, wystawy i inne działania performatywne, w których poprzez cielesność staramy się otwierać zmysły widza, dawać przestrzeń na kontemplację i obserwację własnego ciała.

W najbliższej odsłonie zapraszamy na wydarzenie wizualne, somatyczne i sensualne pod nazwą „Techno.Odczuwalnia”.

„Techno.Odczuwalnia” nie będzie typową imprezą muzyczną. Łączy w sobie elementy performatywnej instalacji, działań teatralno-ruchowych i doświadczenia dźwiękowo-wizualno-sensorycznego. Przestrzeń głównej Sceny Cechownia zamieni się w kompozycję kilku wydzielonych platform, między którymi widzowie będą mogli odbyć swobodną artystyczną podróż. Ciała i przygotowane kreacje ruchowe artystów i artystek Teatru Rozbark posłużą do wprowadzenia widza w świat „Techno. Odczuwalni”.

Wydarzenie wypełnione będzie muzyką na żywo przygotowaną przez Michała Rudkowskiego - Endemitimi, który dał się już poznać podczas Ringu Tańca. Oprawa świetlna realizowana będzie przez nasz Zespół Techniczny.

Wszystko po to, by widz mógł zanurzyć się w doświadczeniu somatycznym i sensualnie rozbudzić wyobraźnię.

Wstęp wolny! Zapraszamy w sobotę 27 stycznia o godz. 19:00

BCKino – Przesilenie zimowe

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-01-27
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-01-27

Przesilenie zimowe – dramat, komedia, USA 2023; reż.: Alexander Payne; obsada: Paul Giamatti, Dominic Sessa, Da'Vine Joy Randolph, Carrie Preston.

Nominowany do Oscara Paul Giamatti w roli nielubianego nauczyciela, Paula. Paul jest postrzegany przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i irytująca. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku i Paul, nie mając rodziny, nigdzie nie wyjeżdża. Nauczyciel zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń - sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus (Dominic Sessa), któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary (Randolph), której syn niedawno zginął w Wietnamie. Tych troje bardzo różnych rozbitków tworzy nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która dzieli się komicznymi perypetiami podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem zrozumieć, że nie są przywiązani do swojej przeszłości mogą wybrać własną przyszłość. 

31.01. godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe 

Czas trwania: 133 min. (UIP)
Sala: Gloria (I piętro)

Zimowe ptakoliczenie w PArku Miejskim

Miejsce: zbiórka przed budynkiem Urzędu Miejskiego, ul. Parkowa 1
Kategoria: Miasto
Data: 2024-01-27
Godzina: 9.00

Już po raz kolejny miłośnicy przyrody, którzy lubią podglądać życie skrzydlatych mieszkańców miasta, będą mieli ku temu doskonałą okazję.

- Zimowe ptakoliczenie w bytomskim parku ma już swoją tradycję. Uczestnicy akcji cenią sobie kontakt z naturą, a sam spacer ma też wymiar edukacyjny, gdyż możemy się dowiedzieć, jakie ptaki żyją tuż obok nas - mówi Krzysztof Sokół.

Obserwacje potrwają ok. 2,5 godziny.

do góry