Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 25.01.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Wystawa Kalendarzy Adwentowych 2023
To już kolejna próba przybliżenia odbiorcom spojrzenia na sztukę osób, dla których jest ona terapią, sposobem na wyrażanie siebie, pozbawione ograniczeń i możliwością integracji.
Wystawa kalendarzy adwentowych to radość oczekiwania symbolicznie ubrana w wyjątkowe ramy. Mamy możliwość spojrzeć na ten czas oczami osób o niesamowitej wrażliwości: bytomskich i zabrzańskich uczestników warsztatów terapii zajęciowej, osób w kryzysie bezdomności, seniorów i dzieci, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców DPS - ów.
Zapraszamy na kolejną z cyklicznych wystaw łączących różne spojrzenia na to, co nas łączy. Od 1.12.2023 r. do 31.01.2024 r. I piętro gmach główny MBP
Promocja książki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej
Towarzystwo Miłośników Bytomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu, zapraszają na spotkanie promujące książkę: „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej.
Książka „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, to podróż w czasie do XIX i na początek XX wieku. Bytom, który ukazuje publikacja, to miasto w czasach swojej świetności, objawiającej się poprzez wielokulturowość, dynamicznie zmieniającą się przestrzeń, a także znacznie większą mnogość dziedzin handlu i usług niż obecnie.
Wszystkich miłośników Bytomia zapraszamy do poznania twórców i pomysłodawców śródmiejskiej zabudowy prywatnej, usługowej oraz sakralnej. Podczas tego spaceru śladem przeszłości, opisane zostaną miejsca doskonale znane bytomianom, jak i te, których forma znacznie zmieniła się na przestrzeni wieków i dekad. Każdy ma zatem szansę wejść w rolę architektonicznego detektywa i poznać niezgłębione dotąd tajemnice miasta.
Helena Jadwiszczok-Molencka - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historyk sztuki, absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach. Wieloletni pracownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, obecnie specjalista do spraw zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W swoich badaniach i publikacjach podejmuje tematy ochrony oraz wartościowania dziedzictwa kulturowego, sztuki, historii, kultury popularnej, intertekstualności. Prywatnie żona Jacka i mama Feliksa, mieszkanka i miłośniczka Bytomia; fanka mangi, anime, amerykańskich komiksów oraz filmów i seriali.
Książkę można nabyć m.in. w biurze Towarzystwa Miłośników Bytomia przy ul. Powstańców Śląskich 10 w Bytomiu w cenie 50 zł.
BCKino – Chłopiec i czapla

Chłopiec i czapla – dramat, anime, Japonia 2023; reż.: Hayao Miyazaki; obsada: Soma Santoki, Masaki Suda, Takuya Kimura.
Rok 1943, wojna na Pacyfiku zbiera śmiertelne żniwo. W nalotach na Tokio ginie matka 12-letniego Mahito (Soma Santoki). Ojciec chłopca, właściciel fabryki amunicji lotniczej, wkrótce bierze ślub z młodszą siostrą zmarłej małżonki, po czym razem ewakuują się do jej posiadłości na prowincji. Mahito ma problemy z dostosowaniem się do nowego miejsca. Nie tylko nie pasuje do szkoły, ale też jego relacje ze spodziewającą się dziecka macochą stają się napięte. Pewnego dnia chłopiec spotyka tajemniczą czaplę, która nie chce dać mu spokoju.
24.01. godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe
Czas trwania: 125 min. (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
Wiek 10+ (napisy)
Sala: Gloria (I piętro)