• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 30.12.2023

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce? i Teraz widzę, że to jest złudzenie - wernisaż nowych wystaw zbiorowych w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika
Kategoria: Kultura
Data: 2023-11-18 - 2024-01-12
Godzina: 19.00
Kultura / 2023-11-18

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce?

Projekt „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce” wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami, łącząc zaproszonych twórców i twórczynie, pensjonariuszy i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Tłem dla realizowanych działań jest zabytkowa architektura instytucji. Budynki poszczególnych oddziałów i otaczający je park zostały potraktowane jako soczewki skupiające osady przeszłości, kondensujące uciszane głosy, zapomniane historie. W architekturze kompleksu szpitalnego, jak w każdym starzejącym się organizmie, w którym pełno zatorów, napięć, bólów reumatycznych i śladów po dawnych kontuzjach, znaleźć można wiele opustoszałych pomieszczeń, labiryntowych korytarzy, nieczynnych klatek schodowych.

Wykorzystanie architektury szpitala jako narzędzia do pracy z pamięcią pacjentów i pacjentek, ujawnia ambiwalencje wpisaną w tytułowe niewidzialne miejsce z jednej strony rozumiane jako instytucja zepchnięta na marginesy społecznej widzialności, z drugiej bezpieczna przestrzeń wewnętrzna, której budowanie wpisane jest w proces powrotu do równowagi psychicznej.

Teraz widzę, że to jest złudzenie

Wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” podsumowuje Projekt Baza realizowany w CSW Kronika od 2021 roku. Projekt angażuje najmłodszych mieszkańców Bytomia do twórczego działania. W trakcie warsztatów młode osoby mają okazję poznać artystki i artystów i podjąć z nimi działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.

Wspólne tworzenie jest dla młodych osób impulsem do własnych poszukiwań, rozwijania postawy krytycznej i twórczego myślenia. Ma kształtować w młodych osobach poczucie sprawstwa i uświadamiać im, że za pośrednictwem sztuki mogą wzbogacać przestrzeń, w której żyją na co dzień, o swój punkt widzenia.

 

Wystawa Kalendarzy Adwentowych 2023

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, I piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-12-01 - 2024-01-31

To już kolejna próba przybliżenia odbiorcom spojrzenia na sztukę osób, dla których jest ona terapią, sposobem na wyrażanie siebie, pozbawione ograniczeń  i możliwością integracji.

Wystawa kalendarzy adwentowych to radość oczekiwania symbolicznie ubrana w wyjątkowe ramy. Mamy możliwość spojrzeć na ten czas oczami osób o niesamowitej wrażliwości: bytomskich i zabrzańskich uczestników warsztatów terapii zajęciowej, osób w kryzysie bezdomności, seniorów i dzieci, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zaburzeniami psychicznymi, mieszkańców DPS - ów.

Zapraszamy na kolejną z cyklicznych wystaw łączących różne spojrzenia na to, co nas łączy. Od 1.12.2023 r. do 31.01.2024 r. I piętro gmach główny MBP

Wernisaz wystaw w SqArt Gallery

Miejsce: Sqart Gallery, ul. Wrocławska 32/34
Kategoria: Kultura
Data: 2023-12-01 - 2024-01-07
Godzina: 19.00
Wystawa malarska Światłoczułość Małgorzaty Stępniak

Małgorzata Stępniak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Kunza w 1998 r. Uprawia malarstwo sztalugowe.

Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz ponad czterdziestu wystawach indywidualnych. Współtworzy Galerię Konduktorownia, jest wiceprezesem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kuratorem i pomysłodawcą wszystkich edycji Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 KOBIET”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Magiczny realizm

Z kolei w podziemnej części galerii na miłośników malarstwa czeka wystaw prac aż 33  wybitnych polskich artystów będących przedstawicielami  magicznego realizmu. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Realizmu Magicznego Ochorowiczówka w Wiśle, które zgromadziło obrazy, rzeźby i grafiki wybitnych, współczesnych polskich przedstawicieli tego nurtu sztuki.

Plakat wystawy

Świąteczne Kolędowanie z okazji 10-lecia chóru Francesco

Miejsce: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu
Kategoria: Miasto
Data: 2023-12-30
Godzina: 16:00

W sobotę, 30 grudnia o godz. 16 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu rozpocznie się wspólne Świąteczne Kolędowanie z okazji 10-lecia chóru Francesco.

Wspólnego kolędowanie z Chórem Francesco, Chórem Laudemus z Gliwic i Marcinem Gadem - organy.

Jak bal, to bal

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-12-30
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Gala Sylwestrowa

Wystąpią: 

Anna Borucka

Gabriela Legun 

Ruslana Koval 

Maciej Komandera

Stanislav Kuflyuk 

Andrzej Lampert 

Łukasz Załęski 

Chór, Balet i Orkiestra pod dyrekcją Piotra Mazurka 

Jerzy Snakowski (prowadzenie) 

Wydarzenia

31 grudnia 2023, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Gala Sylwestrowa

Kup bilet
01 stycznia 2024, Poniedziałek
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Gala Noworoczna

Kup bilet

 

Najpiękniejsze arie operowe i duety oraz pełne humoru fragmenty operetek i musicali usłyszymy podczas tegorocznej Gali Sylwestrowej Jak bal, to bal!

Przygotowaliśmy dla Was ponad trzy godziny doskonałej zabawy, w znakomitym towarzystwie.

W niezapomnianą podróż do świata muzyki zabiorą nas: Anna Borucka, Ruslana Koval, Gabriela Legun, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Piotra Mazurka.

Podczas koncertu usłyszmy miedzy innymi: Le fleur que tu m’avais jetée Bizeta, Pronta io son Donizettiego, Usta milczą dusza śpiewa Lehara, czy Amor ti vieta Giordano oraz wiele innych!

Galę poprowadzi Jerzy Snakowski – popularyzator teatru muzycznego: opery, baletu, musicalu, operetki. Autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci, programów edukacyjnych dla dorosłych („Opera? Si!” i „Chat Opera” w Operze Bałtyckiej, „Snack Opera” w Warszawskiej Operze Kameralnej, „Musicalomania” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Operetkowy zawrót głowy” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym), monodramu operowego „Diva for rent” (premiera: Teatr Polonia, 2011), cyklu programów dla TVP „Co z tą operą”. Członek jury Konkursu Operowego Mezzo TV. Jako reżyser debiutował w 2023 „Księżniczką Czardasza” w Operze Bałtyckiej. Współpracuje z m.in. z Warszawską Operą Kameralną, Operą Wrocławską, Festiwalem im. Kiepury w Krynicy, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku. Konferansjer koncertów Juana Diego Floreza, Erwina Schrotta, Simone Kermes, Wasseliny Kasarowej, Vivici Genaux i wielu innych. Wykładowca akademicki (Uniwersytet Gdański, Akademia Muzyczna w Gdańsku). Komentator życia kulturalnego, publicysta (trójmiasto.pl, wp.pl, Radio Gdańsk, Ruch Muzyczny). Laureat trzech edycji Wielkiej Gry z dziedziny opery. Organizator turystyki kulturalnej. W przeszłości zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej, sekretarz literacki Teatru Muzycznego w Gdyni.

 
do góry