Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 19.11.2023
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”
Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.
Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.
Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.
Lista uczestników wystawy retrospektywnej:
Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska
Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce? i Teraz widzę, że to jest złudzenie - wernisaż nowych wystaw zbiorowych w CSW Kronika

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce?
Projekt „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce” wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami, łącząc zaproszonych twórców i twórczynie, pensjonariuszy i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
Tłem dla realizowanych działań jest zabytkowa architektura instytucji. Budynki poszczególnych oddziałów i otaczający je park zostały potraktowane jako soczewki skupiające osady przeszłości, kondensujące uciszane głosy, zapomniane historie. W architekturze kompleksu szpitalnego, jak w każdym starzejącym się organizmie, w którym pełno zatorów, napięć, bólów reumatycznych i śladów po dawnych kontuzjach, znaleźć można wiele opustoszałych pomieszczeń, labiryntowych korytarzy, nieczynnych klatek schodowych.
Wykorzystanie architektury szpitala jako narzędzia do pracy z pamięcią pacjentów i pacjentek, ujawnia ambiwalencje wpisaną w tytułowe niewidzialne miejsce z jednej strony rozumiane jako instytucja zepchnięta na marginesy społecznej widzialności, z drugiej bezpieczna przestrzeń wewnętrzna, której budowanie wpisane jest w proces powrotu do równowagi psychicznej.
Teraz widzę, że to jest złudzenie
Wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” podsumowuje Projekt Baza realizowany w CSW Kronika od 2021 roku. Projekt angażuje najmłodszych mieszkańców Bytomia do twórczego działania. W trakcie warsztatów młode osoby mają okazję poznać artystki i artystów i podjąć z nimi działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.
Wspólne tworzenie jest dla młodych osób impulsem do własnych poszukiwań, rozwijania postawy krytycznej i twórczego myślenia. Ma kształtować w młodych osobach poczucie sprawstwa i uświadamiać im, że za pośrednictwem sztuki mogą wzbogacać przestrzeń, w której żyją na co dzień, o swój punkt widzenia.
Gala Otwarcia Sceny WRACAMY DO GRY

Reżyser:
Reżyser światła:
Irene Selka
Obsada:
Anna Borucka
Ruslana Koval
Gabriela Legun
Anna Wiśniewska-Schoppa
Stanislav Kuflyuk
Andrzej Lampert
Łukasz Załęski
Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka
Podczas uroczystej Gali Otwarcia Sceny usłyszymy arie i duety z premier nadchodzącego sezonu oraz utwory zarejestrowane na płycie „Opera Blisko Ciebie / Hity operowe vol. 2”, której premiera odbędzie się 12 listopada.
Wystąpią Soliści Opery Śląskiej: Anna Borucka, Ruslana Koval, Gabriela Legun, Anna Wiśniewska-Schoppa, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.
Reżyserem Gali Otwarcia Sceny jest Marcin Łakomicki, natomiast za reżyserię świateł odpowiada Irene Selka. Koncert poprowadzi Katarzyna Sanocka.
Program Gali Otwarcia Sceny:
Stanisław Moniuszko Halka – Po nieszporach przy niedzieli – Chór i Balet Orkiestry Śląskiej
Stanisław Moniuszko Halka – Tańce góralskie Balet Opery Śląskiej – choreografia Izadora Weiss
Stanisław Moniuszko Halka – aria Halki Gdybym rannym słonkiem – Anna Wiśniewska-Schoppa
Giacomo Puccini Cyganeria – aria Rodolfo Che gelida manina – Andrzej Lampert
Giacomo Puccini Cyganeria – aria Mimi Si, mi chiamano Mimi – Gabriela Legun
Giacomo Puccini Cyganeria – duet Mimi i Rodolfo O soave fanciulla – Gabriela Legun i Andrzej Lampert
Giuseppe Verdi Traviata – aria Violetty È strano!... Ah fors’è lui… Sempre libera – Ruslana Koval i Andrzej Lampert
Giuseppe Verdi Bal maskowy – aria Renato Alzati!... Eri tu che macchiavi quell’anima – Stanislav Kuflyuk
Giuseppe Verdi Aida – Marsz triumfalny Balet i Chór Opery Śląskiej – choreografia Henryk Konwiński
Część II
Georges Bizet Carmen – Preludium – Orkiestra Opery Śląskiej
Georges Bizet Carmen – Habanera – Anna Borucka, Chór Opery Śląskiej
Giuseppe Verdi Don Carlos – duet Carlos’a i Posy Dio che nell’alma infondere – Łukasz Załęski i Stanisław Kuflyuk
Makbet op. Tomasz Tokarczyk Balet Opery Śląskiej – choreografia Monika Myśliwiec
Charles Gounod Romeo i Julia – aria Romea Ah! Lève - toi soleil! – Andrzej Lampert
Giacomo Puccini Madama Butterfly – aria Cio Cio San Un bel di vedremo – Gabriela Legun
Pietro Mascagni Rycerskość wieśniacza – aria Turiddu A casa… Viva il vino spumeggiante – Łukasz Załęski, Chór Opery Śląskiej
Stanisław Moniuszko Straszny Dwór - Mazur – Chór i Balet Opery Śląskiej
BCKino - Osobliwości sycylijskie


BCKino - Niewierni w Paryżu

