Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 11.11.2023
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”
Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.
Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.
Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.
Lista uczestników wystawy retrospektywnej:
Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska
Międzynarodowy Turniej Niepodległości w piłce wodnej
Już po raz kolejny w naszym mieście odbędzie się Międzynarodowy Turniej Niepodległości w piłce wodnej. Zapraszamy na Pływalnię Krytą przy ul. Parkowej 1.
Narodowe Święto Niepodległości w Bytomiu

Koncert, uroczystości miejskie, turniej piłki wodnej oraz bieg niepodległości. Tak Bytom będzie obchodził Narodowe Święto Niepodległości. Imprezy związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski zaplanowano w naszym mieście od 9 do 11 listopada oraz 26 listopada.
Główne uroczystości z okazjiNarodowego Święta Niepodległości
W najbliższą sobotę, 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić w całym kraju Narodowy Dzień Niepodległości. W Bytomiu obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego 9, z kolei o 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza święta za Ojczyznę, po której /godz. 13:30/ pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców miasta, a także Górniczej Orkiestry Dętej im. Józefa Słodczyka „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka.
Wydarzenia towarzyszące świętu 11 listopada - koncert, biegi i turniej piłki wodnej
Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy organizowane na terenie naszego miasta.
Pierwszą imprezą towarzyszącą będzie 9 listopada o 13:00 Szkolny Bieg Niepodległości organizowany przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu. Z kolei 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy o godz. 11:11 na coroczny Bieg Niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się jednak o godz. 11:00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Do udziału we wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski oraz biegu zapraszamy nie tylko miłośników biegania, ale każdego kto chce spróbować swoich sił na dystansie 5 km alejkami Parku im. Franciszka Kachla. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa, BTM Runners oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.
O 10:49 zapraszamu także na Mini Bieg Niepodległości dzieci i młodzież na dystansie 500 metrów, który również odbędzie się w Parku Kachla.
Kolejnym wydarzeniem związanym z tegorocznymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia, który odbędzie się między 10 a 12 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1. Organizatorem tego wydarzenia jest klub WTS Polonia Bytom.
Koncert jubileuszowy, Medale Miasta Bytomia i premiera książki
Z kolei 26 listopada w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert finałowy w ramach XVII Bytomskiej Jesieni Literackiej będący jednocześnie Benefisem - Koncertem Jubileuszowym Wiesława Ciecieręgi z udziałem solenizanta, Martyny Ciecieręgi, Elizy Ćwieńczek, Nikoli Kapuścińskiej i Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudisza Jani.
Podczas koncertu obędzie się wręczenie Medali Miasta Bytomia oraz premiera monografii „30 kwiatów” - historia Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”.
Początek o godzinie 17:00. Wydarzenie jest biletowane. Bilety w cenie 25 zł są do nabycia w kasie Beceku.
Plan wydarzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- 9 listopada - Szkolny Bieg Niepodległości;
- 10-12 listopada - Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia;
- 11 listopada - Główne Obchody Narodowego Dnia Niepodległości połączone z IX Biegiem Niepodległości pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia
- 26 listopada - Koncert finałowy XVII Bytomskiej Jesieni Literackiej połączony z Koncrtem Jubileuszowym Wiesława Ciecieręgi oraz wręczeniem Medali Miasta Bytomia.
Piknik z okazji 11 Listopada - koncert w Muszli Koncertowej
Zapraszamy do udziału w koncercie z okazji Narodowego Dnia Niepodległości 11 Listopada, który odbędzie się w Muszli Koncertowej w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla. Początek pikniku o godz. 16.00. Podczas pikniki śpiewane będą pieśni patriotyczne z okazji Święta Niepodległości.
Organizatorem wydarzenia jest Bytomski Związek Drużyn Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz radny Andrzej Kędzierski.
Gala z Gwiazdą: Aleksandra Kurzak

Wystapią:
Aleksandra Kurzak - sopran
Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
Aleksandra Kurzak – polska śpiewaczka operowa, której głos określany jest jako jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów. Występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. Artystka edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła z wyróżnieniem wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.
Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie oraz Kantonie. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu. W obecnym sezonie Aleksandra Kurzak wystąpi w ROH w Londynie w roli Santuzzy, następnie w MET w Nowym Jorku jako Cio Cio San i Liu, w Staatsoper w Berlinie jako tytułowa Toska oraz w Teatro Real w Madrycie w Madama Butterfly.
Biografia Aleksandry Kurzak: http://aleksandrakurzak.com/
Pomiędzy występami w Madrycie, Berlinie i Nowym Jorku pojawi się również w Operze Śląskiej. Koncert Maestry będzie wielkim świętem muzyki wypełnionym najpiękniejszymi ariami z oper wielkich kompozytorów. Nie zabraknie również popularnych pieśni, które doskonale odzwierciedlą nieprzeciętny talent Artystki. Aleksandrze Kurzak będzie towarzyszyć Orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka.
Program koncertu:
Część I
Gioachino Rossini – Uwertura z op. Cyrulik Sewilski
Gioachino Rossini – aria Rozyny Una voce poco fa z op. Cyrulik Sewilski
Giacomo Puccini – Wstęp do III aktu z op. Madama Butterfly
Giacomo Puccini – aria Cio Cio San Un bel di vedremo z op. Madama Butterfly
Giuseppe Verdi – Preludio III akt z op. Traviata
Giuseppe Verdi – aria Eleny Merce dilette amiche z op. Nieszpory sycylijskie
Pietro Mascagni – Intermezzo z op. Cavalleria Rusticana
Francesco Cilea – aria Adriany Ecco respiro appena… Io son l’umile ancella z op. Adriana Lecouvreur
Część II
Giuseppe Verdi – aria Elisabetty Tu che le vanita z op. Don Carlos
Giuseppe Verdi – Uwertura z op. Moc przeznaczenia
Giacomo Puccini – aria Tosci Vissi d’arte z op. Tosca
Giuseppe Verdi – Uwertura z op. Nabucco
Antonin Dvorak – aria Rusałki Mesicku na nebi z op. Rusałka
Gaetano Donizetti – Uwertura z op. Don Pasquale
Giacomo Puccini – aria Musetty Quando m’en vo’ z op. Cyganeria
BCKino - Siostrzeństwo świętej sauny


BCKino - Porwany

