• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 06.10.2023

Usiądź nad wodą z Narcyzem, z monstrum zatańcz taniec wolności. Paweł Sobczak i Julia Świtaj w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika w Bytomiu, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-09 - 2023-10-10
Kultura / 2023-09-09

Od 9 września w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika nowe wystawy malarskie - „Jeśli siebie nie poznasz” Pawła Sobczaka oraz „Niewidy” Julii Świtaj. Artysta i artystka sięgają do mitologii i powracających w historii opowieści o monstrach, żeby poddać je twórczej reinterpretacji i zrehabilitować swoich bohaterów.

Jeśli siebie nie pozna - tylko wtedy, zgodnie z przepowiednią wróżbity Terezjasza, mityczny Narcyz będzie cieszył się długim życiem. Zobaczenie siebie miało przynieść mu niechybną śmierć. Odrzucając miłość nimfy Echo, piękny młodzieniec zgrzeszył jednak obojętnością. Za karę został zawiedziony przez bogów nad źródło, gdzie po raz pierwszy ujrzał swoje odbicie i umarł z tęsknoty za nieosiągalnym ideałem. To właśnie ten mit jest punktem wyjścia wystawy Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” w CSW Kronika.

Ślepe ścieżki antropocentryzmu porzuca również Julia Świtaj, która w CSW Kronika pokazuje swoją wystawę „Niewidy”. Schodząc z nich wkracza w krainę monstrów.

Figura potwora odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu struktur ludzkich społeczności. Pozwalając w klarowany sposób oddzielić ludzkie i zwierzęce, wyznacza granice dopuszczalnych w grupie zachowań i łagodzi ludzki lęk przed własną płynną naturą. Jak pisze Anna Wieczorkiewicz w „Monstruarium”: „Monstrum stawało się kozłem ofiarnym, na którego zrzucano grzechy całej społeczności” i które wyrzucało się poza nawias wspólnoty.

Julia Świtaj w swojej twórczości zajmuje się kwestiami społecznego poczucia lęku przed innością, odstępstwem od kulturowej normy. Na jej obrazach wszystkie postaci ludzkie, zwierzęce i zmyślone współistnieją w tym samym kontinuum, rozumianym jako ciągły zbiór nieskończonej liczby elementów przechodzących płynnie jeden w drugi.

Wernisaż obu wystaw w CSW Kronika w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się 9 września o godz. 19.00. O godz. 20.00 dj set Obszańska&Dziedzic. Wystawy potrwają do 10 października.

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Gryfno ślōnsko Polska cało - Katowice - wystawa

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-02 - 2023-10-26
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-02

Tematem wystawy będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski.

Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich.

Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

 

 

 

 

„Druga szansa” - upcykling & kolaż - wystawa Magdaleny Pyki

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-04 - 2023-10-27
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-04

Miejska Biblioteka Publiczna im W. Studenckiego w Bytomiu zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu W świecie kolekcjonerzy i hobbyści - Rękodzieło. Tym razem swoją pasją podzieli się Magdalena Pyka.

Artystka do swoich prac wykorzystuje przedmioty z recyklingu. Na wystawę składają się prace kolażowe oraz w technice linorytu.

Artystka mówi o swojej twórczości: Pomysł na tą wystawę kiełkował mi głowie od kilku lat, po tym jak zaczęłam się interesować zero waste, upcyklingiem i recyklingiem oraz tym, jak dewastacyjny wpływ mamy na planetę.

Sztuka jest dla mnie językiem uniwersalnym, przy jej odbiorze nie jest ważna rasa, płeć, wiek, poglądy czy język, którym się posługujemy, dlatego to doskonała forma przekazu, świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na tematy ważne.

Przy wykonywaniu moich prac skupiłam się na używaniu tego, co już posiadam, dostałam lub zebrałam przez lata, albo tego, co inni uznali za śmieć i postanowili wyrzucić.

Miejsce wystawy: I piętro MBP

Dzień Otwarty Parku Wiedzy i Rekreacji w Suchej Górze

Miejsce: Suchogórski Labirynt Skalny
Kategoria: Miasto
Data: 2023-10-06
Godzina: 16:00
Miasto / 2023-10-06

Znasz walory przyrodnicze Suchogórskiego Labiryntu Skalnego? Chcesz zobaczyć, jak zmieniło się to miejsce dzięki Budżetowi Obywatelskiemu? Już w najbliższy piątek 6 października nadarza się okazja, aby z przewodnikiem zobaczyć jedno z najpiękniejszych miejsc w Bytomiu, którego rzeźba terenu przypomina labirynt. Zapraszamy na spacer, zajęcia geodezyjno - terenowe oraz wspólne ognisko w ramach Dnia Otwartego Parku Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu - Suchej Górze.

Spacer edukacyjno - przyrodniczy po Suchogórskim Labiryncie Skalnym rozpocznie się o godz. 16.00 /zbiórka od ul. Prywatnej 14A oraz Obrońców Westerplatte/, w ramach którego organizatorzy wydarzenia zapraszają na ognisko i tort z okazji otwarcia Parku Wiedzy i Rekreacji w Suchej Górze. Podczas wydarzenia zaplanowano również zajęcia geodezyjno - terenowe nawiązujące do walorów przyrodniczych Suchogórskiego Labiryntu Skalnego.

Więcej na fanpage OSP Sucha Góra 

VI Turniej Warcabowy

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 45 przy ul. Zakątek 20
Kategoria: Miasto
Data: 2023-10-06
Godzina: 16:00

Zapraszamy dzieci i młodzież na VI Turniej Warcabowy organizowany przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "Szombierki". Turniej odbędzie się 6 października o 16:00 w Szkole Podstawowej nr 45 przy ul. Zakątek 20. Dla najlepszych przewidziano ciekawe i wartościowe nagrody.

Plakat

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-06 - 2023-10-31
Godzina: 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-06

Na wystawie zobaczymy cykl  3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.

Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych  w kraju i za granicą.

 

BCKino - Święto ognia

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-10-06
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-10-06

Święto ognia – komedia obyczajowa, Polska, 2023, reż. Kinga Dębska, obsada: Paulina Pytlak, Tomasz Sapryk, Joanna Drabik, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman.

Siostry zmagają się z własnym ciałem. Jedna, pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jedna wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Druga obserwuje świat z balkonu z taką uwagą, że widzi i słyszy więcej. Ich ojciec ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.

Czas trwania: 94 min. (Kino Świat)
Sala Gloria (I piętro)

do góry