Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 29.10.2023
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Na wystawie zobaczymy cykl 3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.
Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.
Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych w kraju i za granicą.
OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”
Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.
Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.
Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.
Lista uczestników wystawy retrospektywnej:
Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska
Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...


Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
Tematem październikowego spotkania będzie otwarcie sceny po remoncie oraz zbliżająca się Inauguracja 79. Sezonu artystycznego Opery Śląskiej.
Gośćmi spotkania będą Łukasz Goik - Dyrektor Opery Śląskiej oraz Tomasz Tokarczyk - Kierownik muzyczny Opery Śląskiej. Porozmawiamy o najnowszym albumie "Opera Blisko Ciebie / Hity operowe vol. 2" oraz wyjątkowej publikacji o Operze Śląskiej, która niebawem ukaże się na rynku.
Podczas spotkania usłyszymy również Ruslanę Koval i Łukasza Załęskiego, którzy premierowo wykonają utwory z najnowszej płyty. Przy fortepianie zasiądzie Larisa Czaban.
Gala Silesian MMA 12 w Bytomiu
Zapraszamy już w niedzielę 29 października na Galę Silesian MMA, która odbędzie się w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach.
Podczas gali zobaczymy następujące walki:
1. 68kg Oliwer Plichta ( Spartan Chorzów) vs Julian Bandrowczak (Booom Boxing Kraków)
2. 70kg Wojciech Dąbrowski (Spartan Chorzów) vs Kamil Sekuła (Draculino Oswiecim)
3. 70kg Krzysztof Mika (Shark Top Team Bytom) - Michał Banaszek (Bastion Tychy)
4. 70kg Filip Kaczorek ( SILESIAN CAGE CLUB ) vs PATRYK OWCZARZAK ( Spartan Chorzów)
5. 77kg Michał Żabiński ( Shark Top Team Bytom) vs Michał Hir (Champion Myślenice i Grappling Kraków)
6. 61kg .................................................... vs Dominik Dymiński (Shark Top Team Bytom)
PRO
7. 77kg ADAM GRUND ( SHARK BYTOM) VS Adam Labisz ( Fundacja Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci )
8. 69kg Boks w małych rękawicach - Patryk Nikel (Kuznia Fight Club) vs Daniel Wojańczyk (Olimpus Fight Club / MMATADORES Katowice)
9. 77kg Sebestian Osiński ( Spartans Zielonka) vs Patryk Krzak ( Shark Top Team Bytom)
10. 84kg Sebastian Szweda ( Boxing Team Gros / Spartan Chorzów ) Szymon Christ ( War Dogs Lubliniec )
11.86kg Mateusz Gola (Radomski Klub Taekwon-do) vs Remigiusz Gros ( Boxing Team Gros)
Więcej na fanpage Silesian MMA 12 Bytom
Koncerty organowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku
Zapraszamy na koncerty organowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Koncerty odbędą się w dniach:
29 października o godz. 17.00 - koncert na organy i altówkę;
26 listopada o godz. 17.00 - koncert ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej;
25 grudnia o godz. 16.00 - III wielkie Bytomskie Kolędowanie.
Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku.
Gala Silesian MMA 12
29 października w Hali na Skarpie odbędzie się gala Silesian MMA 12, organizator Fundacja Silesia - Dawid Kurtysiak.
BCKino - Miało Cię Nie Być

Miało Cię Nie Być – dramat, komedia, Polska, 2023, reż. Jakub Michalczuk, obsada: Sonia Szyc, Borys Szyc, Maciej Bisiorek, Magdalena Cielecka, Izabela Kuna, Jan Peszek.
Siedemnastoletnia Mańka (Sonia Szyc) nieoczekiwanie wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ten standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna mierzy się z trudnym życiowo wyzwaniem, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak czterdziestoletni mężczyzna może wiedzieć o rozterkach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą „eks”, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.
Czas trwania: 90 min. (Kino Świat – Kinoplex Silesia)
Sala Gloria (I piętro)
"Blisko" - spektakl

Bliskość drugiego człowieka ma ogromny wpływ na nasze życie. Zbyt duże zbliżenie się może być przejawem agresji, a zbyt małe oznaką chłodu i braku troski. Nigdy jednak nie pozostajemy obojętni wobec bliskości drugiego człowieka, bez względu na to, jaka ona jest.
Spektakl "Blisko" to poszukiwanie różnych jakości bliskości, które kształtują się formowane przez indywidualne potrzeby, ale też konkretny moment, w którym zbliżamy się do kogoś. Właśnie czas - mierzony w spektaklu przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę - jest kluczowym narzędziem, które kształtuje choreografię i osadzone w niej relacje pomiędzy performerami.
Każdy z nich kreuje na scenie inne doświadczenie bliskości lub jej poszukiwania. Przyglądają się sobie, a ich działania krzyżują się wytwarzając nowe konteksty, szanse i wyzwania w zbliżeniu się do drugiej osoby. Pomiędzy nimi cały czas obecne jest wahadło ze swoją zwierciadlaną powierzchnią, w której przeglądają się tak wykonawcy jak i widownia. Stalowa kula - wahadło Foucaulta - jest także symbolem nieubłaganego upływu czasu, który wykrzywia się naginany przez przestrzeń. W podobny sposób kula pozwala na scenie pracować z czasowością działania, byciem we wspólnym rytmie, który warunkuje tempo i dynamikę zbliżeń między ludźmi lub bycia we własnej mantrze. Interakcja z kulą i poprzez kulę z partnerami na scenie jest kontekstem pozwalającym eksplorować, jak bliskość koreluje się z czasem.
Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski
Taniec: Natalia Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Katarzyna Leszek, Radosław Lis
Muzyka: Piotr Matula
Reżyseria światła: Radosław Lis
Kostiumy: Nikola Fedak
Produkcja i koordynacja: Joanna Stasina
Produkcja: Fundacja Nowszego Teatru / Teatr Nowszy
Koprodukcja: Kielecki Teatr Tańca
Współorganizator: Lubelski Teatr Tańca
Czas: 80 minut (bez przerwy).
Bilety w cenie: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy.
Tomasz Ciesielski - performer, choreograf i badacz tańca. Tworzy projekty łączące strategie twórcze z obszaru tańca współczesnego i choreografii z tradycyjnymi dyskursami oraz metodami naukowymi. Doktor nauk o kulturze i religii na Uniwersytecie Łódzkim oraz wykładowca w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Prezes Fundacji Nowszego Teatru.
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerem projektu jest Uniwersytet Łódzki.
Organizatorem Sieci Scen Prezentacyjnych jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.