• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 19.10.2023

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Gryfno ślōnsko Polska cało - Katowice - wystawa

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-02 - 2023-10-26
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-02

Tematem wystawy będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski.

Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich.

Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

 

 

 

 

„Druga szansa” - upcykling & kolaż - wystawa Magdaleny Pyki

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-04 - 2023-10-27
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-04

Miejska Biblioteka Publiczna im W. Studenckiego w Bytomiu zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu W świecie kolekcjonerzy i hobbyści - Rękodzieło. Tym razem swoją pasją podzieli się Magdalena Pyka.

Artystka do swoich prac wykorzystuje przedmioty z recyklingu. Na wystawę składają się prace kolażowe oraz w technice linorytu.

Artystka mówi o swojej twórczości: Pomysł na tą wystawę kiełkował mi głowie od kilku lat, po tym jak zaczęłam się interesować zero waste, upcyklingiem i recyklingiem oraz tym, jak dewastacyjny wpływ mamy na planetę.

Sztuka jest dla mnie językiem uniwersalnym, przy jej odbiorze nie jest ważna rasa, płeć, wiek, poglądy czy język, którym się posługujemy, dlatego to doskonała forma przekazu, świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na tematy ważne.

Przy wykonywaniu moich prac skupiłam się na używaniu tego, co już posiadam, dostałam lub zebrałam przez lata, albo tego, co inni uznali za śmieć i postanowili wyrzucić.

Miejsce wystawy: I piętro MBP

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-06 - 2023-10-31
Godzina: 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-06

Na wystawie zobaczymy cykl  3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.

Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych  w kraju i za granicą.

 

Najstarsze dźwięki - koncert w Centrum Kulturalno- Edukacyjnym im. Gorczyckiego w Bytomiu

Miejsce: Centrum Gorczyckiego przy ulicy Matejki 1, tuż obok kościoła pw. św. Jacka.
Kategoria: Kultura
Data: 2023-10-19
Godzina: 18:00

Zapraszamy na koncert "Najstarsze dźwięki" w Centrum Kulturalno- Edukacyjnym im. Gorczyckiego w Bytomiu.

Don Pasquale - wersja koncertowa

Miejsce: Gliwice, Teatr Miejski
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-10-19
Godzina: 18:00
Gaetano Donizetti

Wystąpią:

DON PASQUALE - Dariusz Machej / Grzegorz Szostak

DR MALATESTA - Stanislav Kuflyuk / Kamil Zdebel

ERNESTO - Andrzej Lampert / Adam Sobierajski

NORINA - Ewelina Szybilska / Ruslana Koval

NOTARIUSZ - Adam Janik / Adam Woźniak

Chór i Orkiestra Opery Slaśkiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

Opera buffa w 3 aktach

Ile czasu potrzebuje utalentowany kompozytor, aby napisać operę? Jednemu wystarczy miesiąc, drugiemu pół roku, a jeszcze innemu nawet rok to za mało! 

Gaetano Donizetti narzucił sobie olbrzymią dyscyplinę pracy - jego opera "Don Pasquale” powstała niemal w jedenaście dni! Nazywana klejnotem wdzięku i melodyjności odniosła oszałamiający sukces i szybko podbiła świat. 

Opera Śląska zaprasza na wersję koncertową historii starego kawalera, który nie chcąc przekazać majątku swojemu siostrzeńcowi - postanawia się ożenić i mieć dzieci. Ta miłosna intryga z kameralną obsadą sprawią, że możemy przyjrzeć się operze z bliska, aby na nowo odkryć jej wdzięk.

Gwarantujemy, że nasza koncertowa interpretacja rozbawi Was do łez i przyniesie chwile relaksu i szczerego uśmiechu! 

 

Skrót libretta

AKT I

Odsłona 1
Bogaty stary kawaler Don Pasquale pragnie się ożenić, aby tym sposobem wydziedziczyć swego siostrzeńca Ernesta, który chce zawrzeć związek małżeński wbrew woli wuja, ale nie może tego uczynić bez finansowego wsparcia z jego strony. O znalezienie odpowiedniej kandydatki poprosił Pasquale swego przyjaciela doktora Malatestę. Ten oświadcza mu, że najodpowiedniejszą osobą będzie jego własna siostra, Sofronia, ciche i skromne dziewczę wychowane w klasztorze. Ernesto, dowiedziawszy się o planach wuja, jest zrozpaczony, a jego gniew kieruje się przeciwko doktorowi, którego podejrzewa o zdradę łączącej ich dotąd przyjaźni.


Odsłona 2
Narzeczona Ernesta, Norina, czyta list, w którym Ernesto donosi jej o matrymonialnych planach wuja, jednak odwiedzający ją doktor Malatesta wyjaśnia, iż po to właśnie przyjął rolę swata Don Pasquala, aby dopomóc jej i Ernestowi. Według pomysłu doktora to właśnie ona, Norina, ma być przedstawiona Don Pasqualowi jako Sofronia, a po podpisaniu fikcyjnego kontraktu ślubnego tak mu uprzykrzy życie, że ten, aby się jej pozbyć, zgodzi się na wszelkie warunki. Norina przy wtórze doktora wesoło przygotowuje się do wymyślonej dla niej roli.
 

AKT II
Ernesto, który nie wie o sprytnym planie doktora Malatesty ubolewa nad swym smutnym losem. Tymczasem do domu Don Pasquala przybywa doktor z przebraną odpowiednio Noriną, którą Don Pasquale jest tak oczarowany, że z miejsca posyła po notariusza aby spisać akt ślubu. Przybywa podstawiony notariusz. Doktor dyktuje mu akt, na mocy którego rzekoma Sofronia zostaje właścicielką połowy majątku swego małżonka. Ernesto, któremu Malatesta na stronie wyjaśnił swój sprytny plan, chętnie składa swój podpis na akcie, jako świadek. Po podpisaniu owego kontraktu zachowanie Noriny ulega nagłej zmianie. Ze skromnej i potulnej dziewczyny przekształca się w nieznośną despotkę i poczyna wydawać dyspozycje, które grożą jej rzekomemu małżonkowi ruiną finansową. Don Pasquale jest zdumiony i przerażony tą metamorfozą.
 

AKT III

Odsłona 1
Don Pasquale ma w domu istne piekło. Rzekoma Sofronia tyranizuje go bezlitośnie. Przyjęła cały legion służby, a w różnych sklepach pozamawiała kosztowne stroje. Teraz oświadcza nieszczęsnemu Pasqualowi, że wybiera się do teatru i wróci dopiero nad ranem. Jednakże wychodząc niby niechcący upuszcza liścik, z którego wynika, że zamiast iść do teatru ma się w ogrodzie spotkać z kochankiem. Wściekły Don Pasquale każe sprowadzić doktora Malatestę i czyni mu gorzkie wyrzuty. Doktor wysłuchuje spokojnie jego skarg i proponuje plan przyłapania wiarołomnej żony na gorącym uczynku, co usłyszawszy Don Pasquale odzyskuje dobry humor, wyrażony w kapitalnym duecie z doktorem.


Odsłona 2
W ogrodzie Ernesto przy wtórze odległego chóru śpiewa sentymentalną serenadę. Zbliża się do niego Norina i oboje oddają się marzeniom o bliskim już szczęściu. Widząc nadchodzącego Don Pasquala Ernesto kryje się wśród krzewów. Don Pasquale zastaje Norinę samą. Żąda, aby wyjawiła mu imię kochanka, a wobec odmowy oświadcza, iż będzie musiała ona opuścić jego dom, ponieważ postanowił właśnie zgodzić się na małżeństwo Ernesta z Noriną i sprowadzić ich oboje do siebie. Na to spośród drzew wyłania się Ernesto. Sytuacja wyjaśnia się: Don Pasquale dowiaduje się, że Sofronia i Norina to jedna i ta sama osoba. Początkowo zdumiony i zły, w końcu jednak wybacza wszystkim odegraną przed nim komedię i cała historia kończy się szczęśliwie.
 

Z „Przewodnika Operowego” Józefa Kańskiego

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 19.10.2023 r., g. 18:00 - Teatr Miejski w Gliwicach

Soliści, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

DON PASQUALE

Grzegorz Szostak

 

DR MALATESTA

Kamil Zdebel

 

ERNESTO

Adam Sobierajski

 

NORINA

Ruslana Koval

 

NOTARIUSZ

Adam Woźniak


BCKino - Disco Boy

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-10-19
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-10-19

Disco Boy – dramat, Francja, Polska, Włochy, Belgia, 2023, reż. Giacomo Abbruzzese, obsada: Franz Rogowski, Morr Ndiaye, Laëtitia Ky, Leon Lučev,

Po obfitującej w perypetie podróży, prowadzącej między innymi przez Polskę, Aleksiej przedostaje się z rodzinnej Białorusi do Francji. Wstępuje do Legii Cudzoziemskiej i jako jej żołnierz zatraca się w opętańczym tańcu, w którym do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia.

Czas trwania: 93 min. (SNH)
Sala Ki-Nowa (II piętro)

BCKino - Chłopi

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-10-19
Godzina: 20:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-10-19

Chłopi – dramat, animacja dla dorosłych, Polska, 2023, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Julia Wieniawa-Narkiewicz.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Czas trwania: 115 min. (Next Film)
Sala Gloria (I piętro)

do góry