• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 11.09.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Agula Swoboda. Matkość

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-10-21
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.

 

  • wernisaż: 27.08.2022 (sobota), godz. 19:00 - 21:00
  • w ramach cyklu Dom Kobiet
  • oprowadzania: w każdy piątek o 17:00

 

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

Obchody Roku Brunona Schulza: POSZUKIWANIE ŚLADÓW WIELOKULTUROWOŚCI BYTOMIA WSPÓŁCZEŚNIE

Miejsce: Rycerska/ Korfantego 25
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-01 - 2022-09-30

konkurs: fotografia i kolaż

Warsztaty MOZAIKI i MALOWANIA MURALU -  PLENER

 

„Architektura mojego miasta - Bytom tak bliski” - wystawa prac Małgorzaty Leszczyńskiej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-01 - 2022-09-30

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac  Małgorzaty Leszczyńskiej „Kompozycje kwiatowe na płótnie”  Janusza Latochy „Architektura mojego miasta - Bytom tak bliski”. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Bytomskim Centrum Wsparcia Schroniskiem dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Bytomiu.

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

WARSZTATY FOTOGRAFII ARCHITEKTONICZNEJ w ramach projektu BYTOMSKIE PERŁY

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 09:00:00
Podkategoria: Dla dzieci i młodzieży, Projekt Bytomskie Perły
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11

Projekt BYTOMSKIE PERŁY ma za zadanie uwidocznić i wypromować zachowane w Bytomiu elementy historii lokalnej, które mogą i powinny być dla mieszkańców powodem do dumy. Chcemy promować patriotyzm lokalny poprzez wyszukanie pereł wśród architektury i wśród lokalnych artystów. Wybrany okres obejmuje lata 1800-1945, na które przypada niezwykle szybki rozwój miasta. Realizację projektu planujemy dwutorowo, poprzez działania fotograficzne (warsztaty i spacery) oraz teatralne (warsztaty teatralne, happeningi). Chcemy żeby uczestnikami projektu była bytomska młodzież, a odbiorcami szeroka społeczność miejska z uwzględnieniem mniejszości ukraińskiej. Projekt będzie zwieńczony finałem (2 października), podczas którego planujemy wystawienie przedstawienia teatralnego pokaz zdjęć i zawieszenie plansz informacyjnych o Bytomskich Perłach. Cały projekt, od fazy pomysłu i koncepcji, przez projektowanie działań, realizację, aż po rozliczenie planujemy przeprowadzić z grupą wolontariuszy skupioną wokół Bytomskiego Centrum Kultury.
To cykl warsztatów fotografii architektonicznej w ramach projektu „Bytomskie Perły”. Zajęcia poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Warsztaty połączą ze sobą teorię, spacery fotograficzne po Bytomiu, w tym jeden z przewodnikiem Tomaszem Saneckim oraz podsumowanie z omówieniem wykonanych zdjęć. Wybrane zdjęcia zostaną wydrukowane i zaprezentowane w BCK.

 

Spotykamy się:

02 września (piątek), godz. 17.00 - 20.00 - BCK

03 września (sobota), godz. 17.00 - 20.00 – Pałac Miechowice

04 września (niedziela), godz. 9:00 – 12:00 – BCK

10 września (sobota), godz. 9:00 – 12:00 – spacer z przewodnikiem

11 września (niedziela), godz. 9:00 – 12:00 - podsumowanie

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Bilety: 5 zł/ za cały cykl

Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-09-11
Godzina: 11:00

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w Sali Koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.

Wydarzenia

11 września 2022, Niedziela
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet
09 października 2022, Niedziela
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej. 

Cykl poprowadzi Jolanta Niestrój-Malisz, aktorka Teatru Nowego w Zabrzu. 

Podczas wrześniowego spotkania usłyszymy wybraną poezję z dorobkuTadeusza Boy-Żeleńskiego

PROGRAM SPOTKANIA:

  1. Słówka
  2. O bardzo niegrzecznej literaturze polskiej i jej strapionej ciotce
  3. Dziadzi
  4. Tetralogia z kajetu pensjonarki: Stefania
  5. Ernestynka
  6. Franio
  7. Ludmiła

Muzyka

  1. Z nastrojów wiosennych
  2. Naszym hymenografomanom
  3. Litania ku czci P.T. Matrony Krakowskiej
  4. Jak wygląda niedziela oglądana przez okulary Jana Lemańskiego
  5. Dusza poety
  6. Kłoski

Muzyka

  1. Pieśń o mowie naszej
  2. Pieśń o ziemi naszej
  3. List otwarty kobiety polskiej
  4. Modlitwa estety
  5. Nowa wiara
  6. Markiza

Muzyka

  1. Madrygał  spod  ciemnej gwiazdy
  2. Pochwała wieku dojrzałego
  3. Zdarzenie prawdziwe
  4. Polały się łzy me czyste, rzęsiste
  5. Expiacja
  6. Znowum wrócił
  7. A kiedy przyjdzie

Oprawę muzyczną zapewni Kwartet Opery Śląskiej w składzie:

Agata Maśnica - I skrzypce

Andżelika Chorzempa - II skrzypce

Łukasz Unger - altówka

Nikol Latocha - wiolonczela

Szymon Ręczmin - kontrabas

Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.

Od września 2016 r. opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek w kasie biletowej Opery tel. 32/3966815, 32/ 39 66 877 lub w Biurze Obsługi Widza, tel. 32 3966808 | 32 3966853.

 

 

Akwarelowo - muzyczny podwieczorek.Акварельно-музичні вечорниці

Miejsce: Sala Akwarium
Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 15:30:00
Podkategoria: Koncerty
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11

Akwarelowo - muzyczny podwieczorek, Sala: Akwarium Zapraszamy na spotkanie artystyczne przy sztalugach i dźwiękach muzyki wykonywanej przez 3 utalentowane dziewczyny z Ukrainy, które oczarują słuchaczy śpiewem na 3 głosy i grą na bandurze.
O część malarską zadbają też uczestnicy projektu „Sąsiedzka pomoc” – warsztatów Akwarelowe Niedziele pod kierownictwem W.Kalinowskiej, finansowanych przez Fundację Lotto.

Акварельно-музичні вечорниці.
11 вересня 2022 року (неділя) о 15:30
Зал: Акваріум
Запрошуємо на мистецьку зустріч із мольбертами та звуками музики
у виконанні 3 талановитих дівчат з України, які зачарують слухачів співом на 3 голоси та грою на бандурі.
  Артистично- малярською частиною займатимуться учасники проекту
«Допомога сусідам» – майстерні " Акварельні Неділі " під керівництвом W. Kalinowskiej, що фінансуються Фундацією Lotto

Scena Familijna: Maluchy w krainie dźwięku - W krainie bębnów i bębenków

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 16:00:00
Podkategoria: Koncerty, Dla dzieci i młodzieży, Scena familijna
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11
Maluchy w krainie dźwięku to koncerty dla najmłodszych (od 0 do 6 lat), które edukują i rozwijają, wzmacniają więź między dziećmi i rodzicami, uczą jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Różnorodna, zmienna i dynamiczna muzyka pobudza do ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy. Koncerty wspierają rozwój muzycznych zdolności dziecka. Prowadzone są w oparciu o badania i doświadczenie amerykańskiego psychologa muzyki- prof. Edwina E. Gordona.W urozmaiconej zabawą muzycznej podróży milusińskim towarzyszą muzycy filharmonii i orkiestr, a jednocześnie doświadczeni pedagodzy, którym przewodniczy skrzypaczka i animatorka kultury- Dorota Banaś.Swobodnej, sprzyjającej słuchaniu i zabawie atmosferze sprzyja specjalnie zaaranżowana przestrzeń. Czas trwania koncertów dostosowany jest do możliwości małych odbiorców i nie przekracza 45 minut. Na zakończenie jest okazja do spotkania z muzykami i przyjrzenia się instrumentom z bliska.
Wydarzenie realizowane jest w ramach SCENY FAMILIJNEJ.
Bilety: 25 zł dla osoby dorosłej/ 15 zł dla dzieci
Zapraszamy 11 września (niedziela) o 16.00 na koncert do sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury!

V Światowy Zjazd Bytomian

Miejsce: Pałac w Miechowicach
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-11
Godzina: 16.00 - 17.30

V Światowy Zjazd Bytomian - zwiedzanie Pałacu w Miechowicach oraz koncert kwartetu smyczkowego uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

Program wydarzenia na: zjazdbytomian.pl.

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 17:00:00
Podkategoria: Spotkania autorskie
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11
Zapraszamy na Państwa ulubiony cykl spotkań autorskich. 
Tym razem gościem Bytomskiego Centrum Kultury będzie Jacek Hugo-Bader - polski dziennikarz i autor reportaży. Od 1990 roku związany z "Gazetą Wyborczą", ale wcześniej, jak wspomina w wywiadach imał się różnych zajęć (był nauczycielem, socjoterapeutą, czy sprzedawcą w "spożywczaku"). Autor kilku znaczących książek: W rajskiej dolinie wśród zielska, Biała gorączka, Dzienniki kołymskie, Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, Skucha, Audyt, Szamańska choroba oraz Strażnicy wolności. Jest także współautorem filmów dokumentalnych Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy oraz Ślad po mezuzie. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nominowany m.in. do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike.
 
 
Miejsce: Kawiarenka BCK-u
Bilety: 1 zł

BCKino - Jak zostałem Samurajem

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 17:30:00
Podkategoria: BCKino, Dla dzieci i młodzieży
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11

Jak zostałem Samurajem - animowany, Chiny/USA/W. Brytania, 2022; reż.: Mark Koetsier, Rob Minkoff; z polskim dubbingiem; wiek: 7+.

Czy w obliczu zagrożenia da się pokonać wszystkie bariery? Czy zacierają się różnice i współpraca staje się możliwa? Hank, zdeterminowany, uparty i odważny piesek postanawia wbrew wszystkiemu spełnić swoje marzenia. Wybiera się na kocią wyspę, by tam u znanego wojownika pobierać lekcje i wkrótce stać się Samurajem. Nie przeszkadzają mu uszczypliwe docinki mieszkańców. Wytrwale skupia się na realizacji swojego celu. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy na wyspie pojawia się groźny złoczyńca, zsyłając niebezpieczeństwo na wszystkich mieszkańców.

Czas trwania: 97 min (Monolith-Kinoplex-Silesia)

Gorczycki Festiwal - Capella Cracoviensis w Bytomiu

Miejsce: kościół św. Jacka, ul. Matejki 1
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-11
Godzina: 17.00

W niedzielę, 11 września o 17.00 w kościele św. Jacka przy ul. Matejki 1, wystąpi zespół Capella Cracoviensis, którą poprowadzi Jan Tomasz Adamus. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: Bartłomiej Pękiel, Stanisław Sylwester Szarzyński, Heinrich Biber, Heinrich Schütz.

Wstęp wolny.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Festiwal Gorczyckiego otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta Bytom.

BCKino - Iluzja

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 19:00:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11

Iluzja - dramat psychologiczny Polska, 2022; reż.: Marta Minorowicz; obsada: Agata Buzek, Marcin Czarnik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

Debiut fabularny Marty Minorowicz to pełna tajemnic, przejmująca opowieść o sile ludzkiego ducha, próbie radzenia sobie z trudnymi przeżyciami i odkrywaniu siebie na nowo. Grająca główną rolę Agata Buzek, poprzez swoją naturalną duchowość i ezoteryczność, wprowadziła do filmu wyjątkowy klimat noir. Nagłe zniknięcie córki to zdarzenie, które odcisnęło bardzo mocne piętno na życiu Hanny i jej męża. Każde z nich przeżywa tę sytuację na swój sposób. Szczególnie Hanna nie dopuszcza do siebie najgorszego z możliwych scenariuszy, wierząc, że w końcu uda się jej odnaleźć ukochane dziecko. Gdy zawodzą wszystkie metody, główna bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo i szukać córki do skutku.

Czas trwania: 90 min (Aurora-Kinoplex-Silesia)

BCKino - Orlęta. Grodno 39

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-09-11
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-09-11

Orlęta. Grodno 39 - wojenny, Polska, 2022; reż.: Krzysztof Łukaszewicz; obsada: Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Filip Gurłacz.

Dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.
Czas trwania: 104 min (TVP-Kinoplex-Silesia)

Wyścigi rowerowe na czas

Miejsce: Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2022-09-11
Godzina: 9:00

Zanim mieszkańców Bytomia ogarnie biegowe szaleństwo związane ze zbliżającym się wielkimi krokami Bytomskim Półmaratonem, który odbędzie się już za dwa tygodnie - 17 września, zapraszamy wszystkich małych i dużych amatorów jazdy na rowerze do wzięcia udziału w wyścigach rowerowych na czas. Imprezę organizuje Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bytomiu, w ramach programu na rzecz “Bezpieczeństwa Rowerzystów 2022” już w przyszłą niedzielę 11 września w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla.

Coś dla miłośników jednośladów. Przed nami wyścigi rowerowe

Podczas imprezy każdy z zawodników będzie mógł przejechać trasę tylko jeden raz, a zwycięzcą w danej kategorii wiekowej zostanie ten uczestnik zawodów, który w najkrótszym czasie pokona wyznaczoną trasę.

Zawody odbędą się w siedmiu kategoriach:

Przedszkolaki - odcinek o dł. 150 m;

  • Uczniowie szkół podstawowych klasy 1-3 - pętla (około 1300 m);
  • Uczniowie szkół podstawowych klasy 4-6 - pętla (około 1300 m);
  • Uczniowie szkół podstawowych klasy 7-8 - 2 pętle (około 2600 m);
  • Uczniowie szkół ponadpodstawowych - 2 pętle (około 2600 m);
  • Open - Kobiet - 2 pętle (około 2600 m);
  • Open - Mężczyzn - 2 pętle (około 2600 m).

Start i meta usytuowane będą przy “Stawie Północnym” (od strony ul. Olimpijskiej) w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla. Zapisy do wyścigów będą prowadzone w biurze zawodów w dniu imprezy - od 9:00, zaś pierwsi uczestnicy wyjadą na trasę o 10:00.

Więcej szczegółów w Regulaminie Wyścigów Rowerowych w Parku Kachla

do góry