Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 16.11.2021
OFFO - IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography).
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu /Galeria Rotunda przy pl. Jana III Sobieskiego/ podczas festiwalu OFFO, swoją twórczość zaprezentuje aż trzech artystów z Polski, Czech i Francji:
Pavel Piňos - Czechy "Villa Tugendhat, Lensless";
Kuba Luboradzki - Polska/ Warszawa „Fregata i okolice”;
Georgii Vinogradow - Francja „Looking for a friend”.
Festiwal potrwa od 22 października do 30 listopada 2021 roku
OFFO - IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography).
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu /Galeria Rotunda przy pl. Jana III Sobieskiego/ podczas festiwalu OFFO, swoją twórczość zaprezentuje aż trzech artystów z Polski, Czech i Francji:
Pavel Piňos - Czechy "Villa Tugendhat, Lensless";
Kuba Luboradzki - Polska/ Warszawa „Fregata i okolice”;
Georgii Vinogradow - Francja „Looking for a friend”.
Festiwal potrwa od 22 października do 30 listopada 2021 roku
Aniołkowe Granie - akcja charytatywna promująca rodzicielstwo zastępcze
Akcja ma na celu propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych. Obejmuje m.in. takie działania jak seminarium, zbiórkę artykułów potrzebnych rodzinnym domom dziecka i koncert charytatywny.
Obchody Roku Stanisława Lema w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Trwa Rok Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy science-fiction, futurologa i filozofa. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla czytelników w każdym wieku cykl wydarzeń nawiązujących do tematyki twórczości autora.
Wystawa Miejskiego konkursu plastycznego "Ulubiona dyscyplina sportowa"
Wystawa Miejskiego konkursu plastycznego "Ulubiona dyscyplina sportowa", która odbyła sie w ramach Olimpiady sportowej bytomskich świetlic szkolnych "Przez ruch do zdrowia". Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjazna Ósemka oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Bytomiu. Patronat honorowy nad konkursem objęła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach, Filia w Bytomiu. Konkurs współfinansowany został przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Zemsta nietoperza

Zapis spektaklu emitowanego 31.01.2020 r. dostępny na platformie vod.opera-slaska.pl
W emitowanym spektaklu wystąpili:
Eisenstein
Maciej KOMANDERA
Rozalinda
Anna WIŚNIEWSKA-SCHOPPA
Adela
Maria ROZYNEK-BANASZAK
Alfred
Adam SOBIERAJSKI
Dr Falke
Stanislav KUFLYUK
Książę Orłowski
Piotr RACHOCKI
Frank
Bogdan KUROWSKI
Dr Blind
Juliusz URSYN-NIEMCEWICZ
Ida
Roksana MAJCHROWSKA
Frosch
Witold DEWOR
Adiutant Księcia
Adam JANIK, Juliusz KRZYSTECZKO
oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera
___
libretto: na podstawie wodewilu ” Le Reveillon” H. Meilhaca i L. Halevy’ego napisali: K. Haffner i R. Genee
przekład autorstwa Juliana Tuwima
kierownictwo muzyczne: Franck Chastrusse Colombier
reżyseria i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Jan Bernaś
kostiumy: Małgorzata Słoniowska, Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
Wznowienie sceniczne: 24 stycznia 2020 r. w Operze Śląskiej w oparciu o premierę z dn. 23.01.1993 r.
Operetka w 3 aktach - 2 przerwy
Czas trwania:3 godz. 10 min. – 2 przerwy
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: JUBILEUSZOWE SPOTKANIA Z HENRYKIEM KONWIŃSKIM
Kup bilet
OBSADA:
Eisenstein - Maciej KOMANDERA, Kamil ZDEBEL
Rozalinda - Anna WIŚNIEWSKA-SCHOPPA, Aleksandra STOKŁOSA
Adela - Maria ROZYNEK-BANASZAK, Karoline PODOLAK
Alfred - Adam SOBIERAJSKI
Dr Falke - Stanislav KUFLYUK, Adam WOŹNIAK
Książe Orłowski - Anna BORUCKA, Piotr RACHOCKI
Frank - Bogdan KUROWSKI, Adam WOŹNIAK
Dr Blind - Piotr RACHOCKI, Juliusz URSYN-NIEMCEWICZ
Ida - Roksana MAJCHROWSKA
Frosch - Witold DEWOR
Adiutant Księcia - Adam JANIK, Juliusz KRZYSTECZKO
Akcja operetki rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów. Sympatyczny, aczkolwiek lekkomyślny finansista Gabriel von Eisenstein, za spoliczkowanie urzędnika skarbowego ma trafić do aresztu. Jego przyjaciel, namawia go jednak, aby wcześniej nieco się rozerwał i wziął udział w balu. Nie jest to jednak próba pocieszenia Gabriela, ale część intrygi, która ma być zemstą za to, iż zostawił go kiedyś upojonego alkoholem po przyjęciu i zmusił do przejścia ulicami Wiednia… w przebraniu nietoperza. Na balu Gabriel pojawi się incognito, nie wiedząc, że – także incognito – będą tam jego żona Rozalinda i pokojówka Adela, a nawet sam…dyrektor więzienia (również w przebraniu). Maskarada doprowadzi do lawiny zabawnych pomyłek…
AKT I
Pan von Eisenstein, mimo obrony adwokata,przegrał proces sądowy. Za obrazę urzędnika państwowego musi natychmiast odsiedzieć ośmiodniowy areszt. Nadejście Falkego przerywa nastrój zdenerwowania. Falke ma cichą pretensję do Eisensteina, który w czasie ostatniego karnawału zmusił go do powrotu do domu pieszo, ulicami Wiednia w kostiumie nietoperza. Za to pośmiewisko Falke pragnie się zemścić. Proponuje więc, aby Eisenstein zgłosił się w więzieniu o świcie, a noc spędził w miłym towarzystwie u księcia Orłowskiego. Eisenstein postanowił skorzystać z nęcącej propozycji, nie wiedząc o tym, że na bal do księcia Orłowskiego jest również zaproszona jego małżonka Rozalinda. Po odejściu męża do aresztu, Rozalinda pragnie zostać sama i dlatego pozwala pokojówce Adeli pójść do chorej cioci. Nieoczekiwanie zjawia się Alfred, dawny wielbiciel pani von Eisenstein. Miłą ich samotność zakłóca dyrektor więzienia Frank, przychodząc po Eisensteina. Zaniepokojona Rozalinda prosi Alfreda, aby ten nie dopuścił do jej kompromitacji i pozwolił się odprowadzić do więzienia, jako Eisenstein.
AKT II
Na bal do księcia Orłowskiego Falke wprowadza Eisensteina jako markiza Ferrosti, natomiast pani von Eisenstein jest tu przedstawiona jako węgierska księżna. Dyrektor więzienia Frank jest kawalerem Franconim. Znajduje się tu również pokojówka Adela i jej siostra Ida. Zainscenizowana przez Falkego komedia, coraz bardziej zaczyna się podobać księciu Orłowskiemu. Eisenstein początkowo goni za Adelą, a w końcu asystuje – własnej małżonce – która bardzo zręcznie porywa zegarek. O szóstej nad ranem przypadkowi przyjaciele, markiz Ferrosti i kawaler Franconi, opuszczają rozbawione towarzystwo.
AKT III
Pijany dozorca więzienia Frosch, stara się uspokoić rozśpiewanego Alfreda W międzyczasie zjawia się dyrektor więzienia Frank – również pijany. Zabawna ich rozmowa zostaje przerwana wejściem Adeli i Idy. Adela prosi dyrektora, aby jej pomógł rozpocząć karierę aktorki. Nadchodzi Eisenstein. który nie wierzy, że kawaler Franconi jest dyrektorem więzienia, ani dyrektor więzienia nie potrafi uwierzyć w to, że markiz Ferrosti to Eisenstein. Przecież Eisensteina osobiście aresztował poprzedniego wieczoru. Zjawia się adwokat Blind, w którego to przebraniu, chcąc się dowiedzieć całej prawdy, Eisenstein wypytuje Alfreda i Rozalindę. Ci niczego nie podejrzewając, opowiadają jak wyprowadzili go w pole. Eisenstein pełen zdenerwowania przyznaje się kim jest. Jednocześnie schodzą się wszyscy goście z balu wraz z Falkem, który wyjaśnia całą prawdę -swoją zemstę za spłatany przez Eisensteina figiel w czasie ostatniego karnawału. Alfred i Rozalinada swoją schadzkę łączą również jako cząstkę zemsty Falkego. Wszystko więc zostaje przyjęte jako dobry żart.
Media : https://opera-slaska.pl/media-o-nas/news/326/zemsta-nietoperza---wznowienie-sceniczne-24-stycznia-2020
Fragmenty wybranych recenzji
Szampan i wino lały się strumieniami, zabawna intryga została wyraziście i z humorem przeprowadzona, a całe przedstawienie (mimo że unosi się nad nim chwilami kurz lat) bawi od pierwszej do ostatniej sceny. Bawią się też perypetiami swoich bohaterów wykonawcy. Z dobrze zestawionej obsady największą frajdę sprawili mi : Anna Borucka w roli ekscentrycznego księcia Orłowskiego, Stanisław Kuflyuk jako dr Falke i Maria Rozenek-Banaszak w roli pokojówki Adeli. Cała trójka ujmowała pięknymi, dobrze prowadzonymi głosami i niezłym aktorstwem pozwalającym im wykreowanie swoich bohaterów z lekkim dystansem i błyskiem w oku. Przedstawienie rzetelnie i w dobrych tempach prowadził od dyrygenckiego pulpitu Franck Chastrusse Colombier. (Adam Czopek, Maestro, 27 stycznia 2020)
Komizm sytuacyjny rodem z najlepszej komedii omyłek, zabawna gra słów, będąca zasługą genialnego przekładu Juliana Tuwima, wartka akcja i doskonałe aktorstwo – wszystko to sprawia, że bytomską „Zemstę nietoperza" ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Elementy te to jednak tylko przystawki serwowane podczas muzycznej uczty. Wisienką na torcie i swoistą kropką nad „i" dopełniającą dzieło jest doskonała muzyka, która w wykonaniu orkiestry Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera koi duszę, porusza zmysły i zachwyca. (...) Trudno wskazać jedną najlepszą rolę. Wszyscy grają i śpiewają równo. Nie sposób wyobrazić sobie jednak „Zemsty nietoperza" bez Macieja Komandery (Gabriel Eisenstein) i Stanislava Kuflyuka (dr Falke). Gabriel von Eisenstein to lekkoduch, playboy, typowy bon vivant. Jest bogaty i przystojny, czym zaskarbia sobie uwielbienie kobiet. Nie próżnuje. Choć jest szczęśliwym mężem, jego wzrok często omiata powabne kształty płci przeciwnej. Maciej Komandera wypadł w tej roli rewelacyjnie. Jego Eisenstein jest pełnym klasy i humoru XIX-wiecznym jegomościem. Osobisty urok, modulacja głosu i gra aktorska sprawia, że tenor stworzył bohatera z krwi i kości. Komediowy talent ujawnił także Stanislav Kuflyuk. Żartowniś, psotnik – natura dr Falkego chyba przypadła do gustu Kuflyukowi, który z pełną swobodą bawił się rolą. To jego kolejna ciekawa kreacja. To mistrz intrygi w pełnej krasie, który rozprawia się z przeciwnikiem w białych rękawiczkach. Nie sposób nie wspomnieć także o pięknej Rozalindzie (Anna Wiśniewska-Schoppa), targanej sprzecznymi uczuciami oraz Adeli (Maria Rozynek-Banaszak), którą śmiało można określić mianem kobiety-dynamit. (...) Choć to na wskroś klasyczna realizacja operetki, to została nieco odświeżona. Nie brakuje tu intrygujących i nieco zaskakujących odniesień do współczesności. Pojawia się bowiem telefon, a arystokraci korzystają z Facebook'a i Twittera! W libretto wpleciono także intertekstualne nawiązania do typowo polskich wytworów popkultury, w tym święcącego ostatnio triumfy w telewizji publicznej disco polo. W warstwę wokalno-muzyczną umiejętnie wpleciono i inne zaskakujące utwory, które wywołują salwy śmiechu wśród publiczności. Sukces wznowienia tego popularnego tytułu zapewniła obecność Henryka Konwińskiego, dobrego ducha Opery Śląskiej, który czuwał zarówno nad reżyserią, jak i choreografią. (Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Teatralny, 29 stycznia 2020)
Najkunsztowniejszy jest drugi akt, w którym akcja przenosi się do pałacu na bal i gdzie efektowności przedstawieniu przydają niezwykłej urody tańce, a śpiewacy dają popis nie tylko swojego wokalnego kunsztu, ale też brawurowo zdają egzamin z aktorstwa, zwłaszcza komediowego. (Jolanta Pierończyk, Dziennik Zachodni, 25 stycznia 2020)
Obsada
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod Dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera
EISENSTEIN
Kamil Zdebel
ROZALINDA
Anna Wiśniewska-Schoppa
ADELA
Maria Rozynek-Banaszak
DR FALKE
Adam Woźniak
ALFRED
Adam Sobierajski
FRANK
Bogdan Kurowski
KSIĄŻĘ ORŁOWSKI
Anna Borucka
DR BLIND
Juliusz Ursyn-Niemcewicz
IDA
Roksana Majchrowska
FROSCH
Witold Dewor
ADIUTANCI KSIĘCIA
Adam Janik, Juliusz Krzysteczko
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod Dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera
EISENSTEIN
Maciej Komandera
ROZALINDA
Anna Wiśniewska-Schoppa
ADELA
Maria Rozynek-Banaszak
DR FALKE
Adam Woźniak
ALFRED
Adam Sobierajski
FRANK
Bogdan Kurowski
KSIĄŻĘ ORŁOWSKI
Piotr Rachocki
DR BLIND
Juliusz Ursyn-Niemcewicz
IDA
Roksana Majchrowska
FROSCH
Witold Dewor
ADIUTANCI KSIĘCIA
Adam Janik, Juliusz Krzysteczko
Spotkanie autorskie z Agatą Listoś-Kostrzewą, autorką książki “Ballada o śpiącym lwie”.
Na tę książkę czekali nie tylko pasjonaci historii naszego miasta, ale też miłośnicy sztuki reportażu. „Ballada o śpiącym lwie” - debiut reporterski Agaty Listoś-Kostrzewy usatysfakcjonuje jednych i drugich. We wtorek, 16 listopada o 18.00 w Pałacu w Miechowicach zaplanowano spotkanie z autorką.
Wydana przez Dowody na Istnienie „Ballada o śpiącym lwie” to opowieść o Bytomiu, którego największe bogactwo stało się największym przekleństwem. Autorka sprawnie prowadzi czytelnika przez kolejne okresy historyczne - począwszy od średniowiecza, epokę industrialną po jej zmierzch, trudne czasy upadku przemysłu oraz dającą nową nadzieję współczesność.
BCKino: Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom

12-18.11.2021 godz. 19.15
„Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom” – dramat Australia/USA, 2020; reż.: Glendyn Ivin; obsada: Naomi Watts, Andrew Lincoln, Jacki Weaver; czas trwania: 95 min. (M2 Films - Kinoplex-Silesia)
Podczas wakacji w Tajlandii, Sam ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, który na zawsze zmieni jej życie. Podnosząca na duchu opowieść o niesamowitej kobiecie oraz o sile i nadziei na największych życiowych zakrętach.