• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 25.09.2021

Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski

Kategoria: Miasto
Data: 2021-05-04 - 2021-10-25

Ponad 5,2 mln zł przeznaczonych na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty bytomian. Startuje Bytomski Budżet Obywatelski. Nabór wniosków potrwa od 4 maja do 25 czerwca, a głosowanie zaplanowane zostało na jesień. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez procedurę #BO_Bytom pomoże nam w tym roku nowe wirtualne narzędzie: bo.bytom.pl.

Wystawa prac pt. „Losujemy, malujemy, budujemy”. Odsłona II

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2021-09-06 - 2021-09-30

W czasie wakacji zaproponowano dzieciom zabawę „Losujemy, malujemy, budujemy”. Tematem zabawy były lato i wakacje. Zainteresowani losowali w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży karteczki z hasłami, które w domu należało zilustrować za pomocą dowolnej techniki artystycznej. Prace można było przynieść do wypożyczalni lub przesłać jej zdjęcie na adres mailowy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.

Wszystkie nadesłane oraz dostarczone do wypożyczalni prace można będzie podziwiać w wirtualnej galerii, dostępnej na stronie internetowej biblioteki. Prace dostarczone do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży ponadto można będzie oglądać na wystawie w Galerii Rotunda .

Wystawa prac pt. „Industrialne inspiracje”. Wystawa prac plastycznych sekcji plastycznej UTW Bytom

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2021-09-10 - 2021-09-30

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa „Industrialne inspiracje”. Wystawa prezentuje prace sekcji plastycznej UTW Bytom pod opieką pani Marty Hawlickiej.

Obrazy zaprezentowane na wystawie inspirowane są zabytkami techniki oraz pejzażem śląskiej architektury które nawiązują do INDUSTRIADY 2021 ŚWIĘTA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI. Wystawa dostępna w godzinach otwarcia biblioteki.

Callas. Master Class

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2021-09-25
Godzina: 18:00
Terrence McNally
Premiera: 05.09.2020

przekład:
Elżbieta Woźniak

reżyseria: 
Robert Talarczyk

kostiumy: 
Gosia Baczyńska

scenografia: 
Dagmara Walkowicz-Goleśny

reżyseria świateł:
Piotr Roszczenko

projekcje:
Mateusz Znaniecki

asystent reżysera:
Małgorzata Długowska-Błach
Anna Przedpełska

kierownictwo produkcji:
Małgorzata Długowska-Błach

 

Czas trwania:
2 godz. 25 min. - 1 przerwa

OBSADA:

Maria Callas Joanna KŚCIUCZYK-JĘDRUSIK

Sophie de Palma Gabriela GOŁASZEWSKA, Ewelina SZYBILSKA

Sharon Graham Anna WIŚNIEWSKA-SCHOPPA, Anna BORUCKA

Tony Candolino Maciej KOMANDERA, Adam SOBIERAJSKI

Manny Weinstock Piotr KOPIŃSKI

Pracownik techniczny Witold DEWOR, Janusz BOLEWSKI

 

przekład: Elżbieta Woźniak

Wiodącym wątkiem sztuki są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery (1971-1972) w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Na scenie pojawiają się uczniowie-śpiewacy. Będą musieli skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej primadonny. Z czasem na pierwszy plan wysuwa się miłość Callas do muzyki, wspomnienia z jej bogatej kariery przeplatane z wątkami prywatnymi. Jesteśmy świadkami życiowych wyborów artystki, jej całkowitego poświęcenia dla sztuki i konsekwencji trudnych decyzji.

 

Callas. Master Class to wyjątkowy spektakl teatralno-muzyczny. Kameralny, oniryczny, wzruszający i opowiadający poruszającą historię operowej bogini, której życie osobiste było dalekie od ideału. To nieoczywiste widowisko doskonale wpisuje się w trudny, pandemiczny sezon artystyczny. Przypomina o wielkiej postaci świata operowego, ale w sposób niecodzienny. 
Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Teatralny

„Kściuczyk-Jędrusik ma tę iskrę bożą , o którą na swoich mistrzowskich kursach upomina swych uczniów sama Callas: umie zawładnąć sceną. (...) Oryginalne typy, u każdego innego reżysera mogłyby zafunkcjonować jako groteskowe twory, u Talarczyka są pokazane w sposób, który czyni z nich postacie, barwne i charakterystyczne. Takie, które da się lubić. Reżyser ma po prostu smykałkę do prowadzenia aktorów." Alexandra Kozowicz, Gazeta Wyborcza

„Kreacja Joanny Kściuczyk-Jędrusik to aktorskie tour de force śpiewaczki, która wygląda jak Callas (wielkie brawa dla Gosi Baczyńskiej za kostiumy), po prostu jest Callas. Ale jest tą Callas we własnym wydaniu, bardziej stonowaną, zawieszającą głos, inną i to jej siła i zasługa. Jest też Kściuczyk-Jędrusik wiarygodną pedagog dla swoich uczniów, z których najlepiej pod względem aktorskim wypadła Gabriela Gołaszewska (Sophie De Palma) i szorstką, choć w gruncie rzeczy dającą się lubić partnerką dla swego pociesznego akompaniatora Manny’ego, w którego świetnie wcielił się Piotr Kopiński."
Mateusz Borkowski, Ruch Muzyczny

„Kto chciałby podejrzeć lekcje mistrzowskie śpiewu operowego, prowadzone przez Marię Callas, światowej sławy posiadaczkę sopranu dramatycznego, powinien udać się na spektakl Callas. Master Class. Świeżo po premierze stwierdzamy: warto." Olga Bury, Dziennik Teatralny

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 25.09.2021 r. godz. 18:00

 

MARIA CALLAS

Joanna Kściuczyk-Jędrusik

 

SOPHIE DE PALMA

Ewelina Szybilska

 

SHARON GRAHAM

Anna Borucka

 

TONY CANDOLINO

Adam Sobierajski

 

MANNY WEINSTOCK

Piotr Kopiński

 

PRACOWNIK TECHNICZNY

Witold Dewor



Spektakl "Policzalni" w Teatrze Rozbark

Miejsce: Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2021-09-25 - 2021-09-26
Godzina: 19:00

Spektakl stworzony w ramach współpracy Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark pod dyrekcją artystyczną Anny Piotrowskiej i Teatru Tańca ZAWIROWANIA z Warszawy pod dyrekcją Elwiry Piorun i Włodzimierza Kaczkowskiego, będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę i niedzielę, 25 i 26 września o godz. 19:00.

Liczby tworzą nas i nasze historie. Przychodzimy, jesteśmy i odchodzimy w liczbach. Statystycznie urealniamy w pędzie nasz byt. Świat liczb odkrywa absolutną eksplozję w teraźniejszości. Wyostrza powtarzalność, konstruuje rytuały codzienności.
Świat policzalnych otworzył zasadę i zrozumienie, że nie ma przeszłości, że nie można się cofnąć. Matematyka nie uznaje przeszłości. Brakuje przestrzeni na refleksję, ze względu na ciągły pęd. Liczby są tak pojemne, że poszerzają świat i maksymalizują codzienność.

Liczby, zbiory, ułamki, równania, energia i pęd ich policzalności. 4 strony świata, 2 plus 2, chrzest, komunia, ślub, wesele, pogrzeb, 4 kończyny, nr konta, stypa, 24 kręgi: szyjne, piersiowe, lędźwiowe, 32 zęby, pesel, 2 oczodoły, nr telefonu, 5 linii papilarnych … - ciągła analiza życia przez liczby. Ile to jest raz? Za - raz, raz, te-raz. Policzalni stali się dla mnie bohaterami przyszłości z przeszłości. Obecni w momencie performensu, a okryci nostalgią mojego spojrzenia. Porywacze, wyrywacze liczb schodzących do zera. Policzalność tworzy pewne napięcie w bohaterach, którzy ulegają bezwiednie presji czasu. Pielgrzymi celebrujący w dzienniku statystycznym, w globalnej energii bycia i doświadczania.

Zapraszamy do Teatru Rozbark na premierowy spektakl w reżyserii Anny Piotrowskiej. Więcej szczegółów oraz bilety na stronie Teatru Rozbark

BCKino - Aida

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2021-09-25
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2021-09-25

24-30.09.2021, godz. 19.30 – „Aida” – dramat Polska/Niemcy/Francja/Holandia/Norwegia/Austria/Turcja/ Rumunia/Bośnia i Hercegowina, 2020; reż.: Jasmila Żbanić; obsada: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh; czas trwania: 101 min. (Gutek Film – Kinoplex-Silesia). Światowej sławy reżyserka podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładnie masakry w Srebrenicy. Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, pracującej w bazie ONZ. Film nominowany do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

 

do góry