Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 24.09.2021
Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski
Ponad 5,2 mln zł przeznaczonych na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty bytomian. Startuje Bytomski Budżet Obywatelski. Nabór wniosków potrwa od 4 maja do 25 czerwca, a głosowanie zaplanowane zostało na jesień. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez procedurę #BO_Bytom pomoże nam w tym roku nowe wirtualne narzędzie: bo.bytom.pl.
Wystawa prac pt. „Losujemy, malujemy, budujemy”. Odsłona II
W czasie wakacji zaproponowano dzieciom zabawę „Losujemy, malujemy, budujemy”. Tematem zabawy były lato i wakacje. Zainteresowani losowali w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży karteczki z hasłami, które w domu należało zilustrować za pomocą dowolnej techniki artystycznej. Prace można było przynieść do wypożyczalni lub przesłać jej zdjęcie na adres mailowy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Wszystkie nadesłane oraz dostarczone do wypożyczalni prace można będzie podziwiać w wirtualnej galerii, dostępnej na stronie internetowej biblioteki. Prace dostarczone do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży ponadto można będzie oglądać na wystawie w Galerii Rotunda .
Wystawa prac pt. „Industrialne inspiracje”. Wystawa prac plastycznych sekcji plastycznej UTW Bytom
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa „Industrialne inspiracje”. Wystawa prezentuje prace sekcji plastycznej UTW Bytom pod opieką pani Marty Hawlickiej.
Obrazy zaprezentowane na wystawie inspirowane są zabytkami techniki oraz pejzażem śląskiej architektury które nawiązują do INDUSTRIADY 2021 ŚWIĘTA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI. Wystawa dostępna w godzinach otwarcia biblioteki.
Nabucco

kierownictwo muzyczne premiery: Tadeusz Serafin
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
scenografia: Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo chóru premiery: Anna Tarnowska
Opera w 4 aktach
Czas trwania:2 godz.30 min. – 1 przerwa
AKT I
Na dziedzińcu świątyni jerozolimskiej lud błaga Boga o ratunek przed zbliżającą się armią babilońską, którą prowadzi król Nabuchodonozor. Hebrajczycy spodziewają się, że zakładniczką pokoju zostanie znajdująca się wśród nich Fenena, córka Nabucca. Uwolniła ona z niewoli babilońskiej młodego księcia Izmaela i wraz z nim uszła do Jerozolimy. Na czele zbrojnego oddziału babilońskiego wkracza na dziedziniec. Abigail – pierworodna, lecz nielegalna córka króla Babilonu. Ona także kocha Izmaela i teraz triumfuje, widząc swoją rywalkę, Fenenę, zdaną wraz z Izmaelem na jej łaskę. Pojawia się też Nabucco, grożąc śmiercią wszystkim Żydom. Nie słucha próśb Zachariasza i zamierza się mieczem na Fenenę. Szczęściem w ostatniej chwili osłania ją Izmael, zaś Nabucco poznawszy swą córkę, w porywie ojcowskiej czułości bierze ja w ramiona. Zarazem jednak przysięga ukarać srogo naród żydowski.
AKT II
Odsłona 1. Abigail nie posiada się z gniewu, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władze nie jej, lecz Fenenie. Gdy więc Arcykapłan Baala, oburzony życzliwością Feneny dla Żydów, proponuje Abigail królewską koronę, młoda dziewczyna podchwytuje te myśl z zachwytem. Postanawiają wspólnie rozpuścić z ludem wieść, że Nabucco zginął na wojnie, i wprowadzić Abigail na tron.
Odsłona 2. W innej części królewskiego pałacu stary Zachariasz modli się, aby Bóg oświecił jego umysł. Lud żydowski jest przekonany, że Izmael to zdrajca; jedynie Zachariasz i jego siostra Anna, wierzą w dobra wolę Izmaela i Feneny. Pałacowy sługa, Abdallo, wpada z wieścią o śmierci Nabucca. W ślad za nim wkracza Abigail wraz z Arcykapłanem Baala, pragnąc odebrać Fenenie królewską koronę. Wtem nieoczekiwanie pojawia się wśród zebranych Nabucco i wkłada koronę na swe skronie. Ogarnięty szałem, żąda, aby wszyscy oddali mu hołd jako bogu. Zachariasz nieustraszenie sprzeciwia się temu, a i córka Nabucca brutalnie nalega na oddanie mu czci boskiej, grom z niebios powala go na ziemię. Triumfująca Abigail stroi się w królewskie szaty.
AKT III
Odsłona 1. We wspaniałych wiszących ogrodach Babilonu Abigail jako władczyni zasiada na tronie. Arcykapłan uzyskuje od niej wyrok śmierci na Fenenę i wszystkich Żydów. Aby spowodować zagładę plemienia izraelskiego, Abigail wykorzystuje zręcznie słabość Nabucca, którego umysł uległ zamroczeniu. Kiedy jednak król dowiaduje się, że i Fenena ma ponieść śmierć, odmawia zatwierdzenia wyroku. Wówczas Abigail rozkazuje go uwięzić.
Odsłona 2. Żydzi siedzący nad wodami Babilonu skarżą się gorzko na swój los z dala od ukochanej ojczyzny. Zachariasz dodaje im otuchy i zaręcza, iż lew Judy w końcu odniesie zwycięstwo (chór Va pensiero).
AKT IV
Odsłona 1. Z głębokim smutkiem rozmyśla Nabucco o Fenenie, którą ujrzał przez okno prowadzoną na miejsce stracenia. W tej tragicznej chwili błaga o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje i Abdallo na rozkaz swego pana przynosi mu miecz.
Odsłona 2. U wejścia do świątyni Baala Arcykapłan oczekuje skazańców. Fenena, umocniona na duchu przez Zachariasza, żegna się ze światem. Zatem jednak Arcykapłan rozpoczął krwawą ofiarę, pojawia się groźny Nabucco. W tym momencie rozlatuje się na kawałki posąg Baala i rani śmiertelnie Abigail. Chcąc odkupić swe przewinienia, w ostatniej chwili życia prosi ona o połączenie małżeńskim węzłem Feneny z Izmaelem i umiera z imieniem Jehowy na ustach. Wzruszony Nabucco Wspaniałomyślnie darowuje wolność wszystkim Żydom, zaś Zachariasz intonuje pochwalny hymn na cześć potężnego Jehowy.
/Józef Kański – „Przewodnik operowy”/
Obsada
Soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse
NABUCCO
Stepan Drobit
ABIGAILE
Jolanta Wagner
FENENA
Iwona Noszczyk
ZACHARIASZ
Aleksander Teliga
ISMAEL
Maciej Komandera
ANNA
Anna Wiśniewska-Schoppa
ABDALLO
Jarosław Bielecki
ARCYKAPŁAN
Zbigniew Wunsch
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse
NABUCCO
Stepan Drobit
ABIGAILE
Jolanta Wagner
FENENA
Iwona Noszczyk
ZACHARIASZ
Aleksander Teliga
ISMAEL
Maciej Komandera
ANNA
Aleksandra Stokłosa
ABDALLO
Jarosław Bielecki
ARCYKAPŁAN
Zbigniew Wunsch
BCKino - Aida

24-30.09.2021, godz. 19.30 – „Aida” – dramat Polska/Niemcy/Francja/Holandia/Norwegia/Austria/Turcja/ Rumunia/Bośnia i Hercegowina, 2020; reż.: Jasmila Żbanić; obsada: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh; czas trwania: 101 min. (Gutek Film – Kinoplex-Silesia). Światowej sławy reżyserka podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładnie masakry w Srebrenicy. Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, pracującej w bazie ONZ. Film nominowany do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.
PRZENIESIONY Kabaret Moralnego Niepokoju

Kabaret Moralnego Niepokoju przeniesiony z 14.03.2020 i 23.11.2020 na 24.09.2021, godz. 17.00 i 20:00
„Za długo panowie byli grzeczni” to tytuł najnowszego programu Kabaretu Moralnego Niepokoju, który trwa około dwie godziny i przez właśnie tyle czasu można zapomnieć, że jest/było coś takiego jak pandemia. Jest za to ciepły, błyskotliwy i inteligentny humor, którym Kabaret komentuje życie. Są tu rodzice, od których nie chce się wyprowadzić dorosłe dziecko, córka, która sprawia kłopoty ojcu, ojciec, który zadręcza córkę, mąż, który próbuje wyegzekwować od żony małżeńskie obowiązki, małżeństwo, które ciągle nawzajem się poprawia i syn, który zastanawia się nad swoją płcią i nad tym, jak właściwie powinno się go nazywać. Jest cała galeria postaci, która ma dosyć przypisanych przez konwenanse życiowych ról i która postanawia z tym zerwać. Bo jak długo można się dostosowywać do tego, co chcą w nas widzieć inni? Za długo panowie byli grzeczni. A wszystko to na tle scenografii, która zapiera dech. I nie dlatego, że się kurzy, tylko dlatego, że jest efektowna.
Na koniec bisy, a tam- największe hity. Proszę się przygotować na ponad 2 godziny premierowego programu. Po spotkaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju Twoje życie nigdy już nie będzie takie samo.
Bilety na godzinę 17:00 i 20:00 do kupienia w kasie BECEKU, w internecie na https://bilety.becek.pl/ oraz biletyna.pl.
Bilety zakupione na wcześniejsze występy Kabaretu Moralnego Niepokoju (14.03.20, godz. 17:00; 23.11.20, godz. 17:00), przeniesione za względu na pandemię zachowują ważność na godz. 17:00.
W miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej, Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu wydarzenia lub odwołania.